Intel zvyšuje výkon a bezpečnost Centrino sady

  0:01aktualizováno  0:01
1,7 gigahertz a podstatně vylepšené zabezpečení bezdrátových přenosů slibuje Intel u sady Centrino. Díky novému procesoru dosáhne solidních výkonů cca 2,5GHz P4-M při delší době provozu. Při důvěrných přenosech bez drátů přijde vhod update bezdrátové části sady.

* Nabízíme vám upravenou tiskovou zprávu Intelu. Protože nabízí ledacos zajímavého, rozhodli jsme se ji uveřejnit jen s minimálními změnami a několika našimi komentáři.

Z klíčových ukazatelů je zřejmé, že nová sada byla úspěšně přijata

* Pozoruhodné: nikde se neříká, které klíčové ukazatele to vlastně jsou, jež prokazují úspěšnost přijetí nové technologie. Argumenty, které jsou jmenovány v článku, mohou stejně dobře patřit i k řadě procesorů Pentium 4-M s bezdrátovými adaptéry...

Společnost Intel představila další navýšení výkonu mobilní technologie Intel Centrino a rozšíření podpory pro robustní standardy bezdrátové bezpečnosti. Klíčové tržní ukazatele hovoří jasně o úspěšném přijetí systémů založených na této nové technologii.

* Pokud se mluví o Centrino "technologii", slovo technologie bychom doporučovali zaměnit za "sada" (či sada komponent) - technologie znamená v našem pojetí něco nového, zatímco Centrino je dodání tří různých komponent současně. Co konkrétně na tom Intel vidí hodno pojmenování "technologie", to nám uniká.

Výkon mobilní technologie Intel Centrino se zvyšuje s příchodem nového procesoru s taktem 1,70 GHz, nízkonapěťového procesoru na 1,20 GHz a ultra-nízkonapěťového modelu běžícího na 1,0 GHz.

* Překlad hodný mistra - technologie zvyšuje svůj takt na 1,7 GHz... Při tom čipová sada i bezdrátový adaptér mají svůj nezávislý takt, a jediné, co se zde zvyšuje, je takt Pentium M procesoru - jeho jméno jako by se však nemělo ve zprávě vůbec objevit.

* S 1,7 GHz modelem pak bude nové Pentium M hodnotnou konkurencí i pro nejrychlejší mobilní Pentia 4-M a bude se dotahovat na nejrychlejší stolní procesory. Už se těšíme na první kousky v testovaných noteboocích, jsme si jisti, že výsledky budou patřit k těm lepším.

V průběhu tohoto měsíce společnost Intel uvolní aktualizovaný síťový software, který rozšiřuje zabezpečovací funkce o funkce určené k ochraně informací přenášených během připojování k bezdrátové síti.

* To už je podstatně zajímavější informace, protože bezpečnost bezdrátových sítí je Achillova pata jinak výborné technologie, která má šanci převrátit naruby naše představy o používání výpočetní techniky: ze stacionární na skutečně mobilní, včetně stálého připojení. Pokud však bude stejně snadno napadnutelná jako doposud, mnoho uživatelů raději zůstane u kabelu.

V době jejího uvedení, v březnu tohoto roku, bylo k dispozici 34 systémů vybavených mobilní technologií Intel Centrino. Dnes dodávají výrobci počítačů celosvětově 58 různých modelů a společnost Intel očekává, že do konce tohoto roku bude dostupných více než 125 různých produktů. Provedení těchto systémů sahá od Tablet PC, přes tenké a lehké modely s velkými displeji, až po ultra-mobilní systémy s hmotností pod 2 kg.

V některých případech dokáží tyto mobilní systémy pracovat na jedno nabití baterií i více než pět hodin. Důležité je i to, že společnost Intel dosud prověřila kompatibilitu mobilní technologie Intel Centrino na více než 14 000 hotspotech po celém světě, čímž překročila původní letošní cíl 10 000 testovaných přípojných míst.

„Počínaje výrobci počítačů, přes poskytovatele služeb, až po letiště, hotely a obchody sledujeme úspěšné přijetí mobilní technologie Intel Centrino,“ řekl Anand Chandrasekher, viceprezident Mobile Platforms Group společnosti Intel. „Spotřebitelé stejně jako firemní odborníci si cení výhod práce bez kabelů a napájení, kterou společně se špičkovým výkonem a jedinečnou konstrukcí umožňuje mobilní technologie Intel Centrino.“

Vyšší bezpečnost na dosah ruky

Během tohoto měsíce uvolní společnost Intel aktualizovaný síťový software, který poskytne rozšířenou podporu pro zabezpečovací funkce mobilní technologie Intel Centrino. Tato softwarová aktualizace, určená pro síťové rozhraní Intel PRO/Wireless 2100 (Intel PRO Network Connection software V7.1), zajišťuje podporu nejnovějších vylepšení bezpečnosti bezdrátových LAN sítí, jako je např. chráněný přístup WPA (Wi-Fi Protected Access). Protože byl tento síťový software v oblasti WPA certifikován Wi-Fi Aliancí a důkladně prověřen společností Intel, zajistí uživatelům přenosných počítačů špičkovou kompatibilitu. Kromě toho by měli výrobci počítačů verze softwaru obsahující Cisco Compatible Extensions (jako je LEAP a CKIP) rovněž certifikovat prostřednictvím programu Cisco Compatible program. Všechna tato vylepšení zdokonalují autorizaci a kódování spojení realizovaných prostřednictvím bezdrátových LAN sítí.

Technické parametry a ceny

Mobilní technologie Intel Centrino je nejlepší technologie společnosti Intel pro přenosné počítače, je optimalizována pro tenké a lehké přenosné počítače, miniaturní a sub-notebooky a Tablet PC. Prodávaná sada zahrnuje čipovou sadu z rodiny Intel 855, síťové rozhraní Intel PRO/Wireless 2100 a procesor Intel Pentium M s taktem 1,70 GHz, nízkonapěťový procesor na 1,20 GHz a ultra-nízkonapěťový model na 1,0 GHz.

Při odběru 1 000 kusů stojí 694, 341, resp. 319 USD. Tato cena zahrnuje všechny tři komponenty (procesor, čipovou sadu a bezdrátovou komunikaci), které dohromady tvoří mobilní technologii Intel Centrino. Společnost Intel rovněž prodává jednotlivé komponenty samostatně.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz