První koncepty svého pojetí internetu věcí představila firma již minulý rok. Nyní přichází s kompletní platformou.

První koncepty svého pojetí internetu věcí představila firma již minulý rok. Nyní přichází s kompletní platformou. | foto: Intel

Intel chce ovládnout internet věcí a nacpat se vám všude

  • 9
Není to tak dlouho, co tradiční výrobce počítačových čipů Intel založil vlastní divizi pro internet věcí. Nyní přichází s platformou, která chce ostatním v této oblasti vzít vítr z plachet. Pokud uspěje, najdeme ho nejen v našich počítačích, tabletech a mobilech, ale třeba v termostatu, tlakoměru a dalších.

Intel připravil komplexní platformu, která má výrobcům usnadnit vývoj zařízení pro internet věcí (IoT). Firma tak má šanci prosadit svůj koncept jako standard. Na jednu stranu by to mohlo pomoci rychle uvést na trh řadu nových přístrojů, ale na druhé straně může hrozit určitý monopol, který by naopak mohl vývoj brzdit.

Internet věcí (Internet of Things, IoT)

Poněkud zjednodušeně se tento trend dá označit jako dělání chytrých věcí z hloupých. U televizních přijímačů to mělo poměrně veliký úspěch, a tak se čím dál více firem snaží ukázat, že i další domácí zařízení mohou být doplněna o množství automatických funkcí a pospojována do jednoho funkčního celku. Ten je pak možné ovládat třeba přes internet.

Patří sem přitom nejen obligátní lednička, která vás upozorní na docházející jídlo a případně jej i objedná, ale i osobní lékařské přístroje (třeba skryté v hodinkách), které vám například průběžně měří puls apod.

Největšího nasazení se však IoT dočká v profesionální sféře jako třeba ve zdravotnictví, průmyslu včetně automobilového, energetice, obchodu a dalších.

IoT podle Intelu

Intel prostřednictvím svého ekosystému nabízí výrobcům v jednom balíčku softwarové a hardwarové řešení, které se bude moci jednoduše připojit na internet a nezapomene ani na zabezpečení.

„Poskytovatelé řešení (tzn. výrobci produktů, pozn. red.) pro internet věcí budou moci mnohem jednodušeji přejít z pilotních projektů k plnému nasazení s tím, že mají v záloze stavební bloky, které mohou být přizpůsobeny pro různé varianty řešení,“ tvrdí Intel ve zprávě k nové platformě.

Je to něco málo přes rok, co Intel oznámil založení divize internetu věcí s názvem IoT Solutions Group a zároveň přestavil procesor Quark.

Intel Edison je postaven na technologii Intel Quark. Počítač má zabudované...

Ten je základem pro celou novou skupinu čipů, které jsou určeny pro nepřetržitý a úsporný chod tam, kde spotřeba a velikost mají přednost před výkonem. Díky němu vznikl i miniaturní úsporný počítač Edison, který se vejde do SD karty.

Tím udělal první krok k tomu, aby si jej všimli potenciální výrobci malých chytrých přístrojů. Své kroky firma podpořila letos v srpnu, když ukázala XMM 6255, nejmenší 3G modul na světě, který malým zařízením zařídí připojení na internet.

Příklad IoT: Inteligentní hrneček na bázi technologie Intel Edison získává data od snímače Kimono na těle dítěte. Rodič pak zůstává neustále v obraze díky jednoduchým statusům, které se mu zobrazují na hrnečku.

Intel rozhodně není první ani poslední firmou, která chce proniknout do této slibně se rozvíjející oblasti. Velké plány zde mají i Google, Microsoft a Apple, ale v závěsu nezůstávají ani takové firmy jako Cisco nebo General Electric. Na zprávy o boji o pozice v této oblasti můžeme narazit každou chvíli. Jako na tu červencovou, kdy Intel a další firmy založily společenství s názvem Open Interconnect Consortium, a v podstatě tak odmítly již fungující organizaci AllSeen Alliance. Ta měla přinést obecný standard právě pro internet věcí.

Karty tak ještě nejsou zcela rozdány a všechny nakonec může překvapit nějaká malá firma, která přijde s otevřenou a jednoduchou platformou.