Intel: dosažení 10 GHz? Proč, co s těmi současnými?

  1:33aktualizováno  1:33
Konečně se někdo v Intelu chytil za nos? Místo futuristických pohledů do budoucna výpočetní techniky užitečné produkty orientované na lidi, od slepé propagace hloupých gigaherz nyní skutečně přínosné nástroje a všestranně použitelné produkty? Po letech masové propagace a oblbování kupujících megahertzi a gigahertzi si někdo v Intelu přiznal chybu a je ochoten o ní otevřeně mluvit. Volné pokračování kauzy stolní PC versus notebook, tentokrát z pohledu viceprezidenta Intelu pod palbou dotazů.

Intel: Bill Siu, Vice PresidentIntel si začal klást správné otázky, respektive konečně se někdo u počítačového gigantu zamyslel a přestal věřit marketingovému oddělení. Závěr z vývojářské konference Intel Developer Forum totiž vyzníval dost jednoznačný. Jako by se Intel otočil zády ke svému mateřskému trhu - stolní PC a jejich procesory jako by už nebyly podstatné. Nanejvýš ještě jako vybavení pro domácnost. Mobilní procesory a servery se zdají být pro Intel podstatně nosnější. Naneshledanou, rychlý desktope! Dokonce si někdo dovolil zapochybovat o dosažení hranice běžného pracovního taktu 10 GHz do roku 2006...

Jako by to někoho zajímalo. Kolik běžných uživatelů, kteří zažívají s PC své první zkušenosti, využije možnosti obyčejného Pentia 4 nebo Celeronu na 1,5 GHz? Na konferenci se témata prezentujících od Intelu točila kolem mobilních produktů, vývoje úsporných technologií, "neviditelné" přirozené integraci bezdrátových technologií a serverových čipů, které budou páteří výpočetních center. Jako by úplně vypadl "obyčejný" stolní procesor.

Ačkoliv by právě naši redakci taková pozornost měla těšit, co si na tomto přístupu nehrálo s dřívější strategií Intelu, která se v zásadě vždy opírala o desktop jako hlavní generátor zisků a úspěchu. Kupodivu, vypadl možná stolní procesor jako hlavní a jediná nosná síla, nikoliv však stolní uživatel. Stolní procesor jako hybná sila zůstane i nadále, Intel se nezbláznil a neotočil se zády k trhu, který ho živí - jenom se změnil smysl a pohled na věc: Bill Siu, viceprezident Intelu, musel vysvětlovat vůči magazínu ComputerWire, co se vlastně skrývá za zjevnou změnou prezentace Intelu navenek, vůči svým hlavním zákazníkům, uživatelům desktopů.

Společnost prý interně absolvovala změnu zaměření. "V devadesátých letech, to byla perioda, kdy vše je dosažitelné a možné, s Internetem extrémně rostoucím." Nyní je doba jiná a společnost se musí vyrovnat s novou výzvou. "Není to jen větší, rychlejší, ale jak odhadnout, jak se budou používat. Ve skutečnosti se to točí okolo typických využití."

Slepice u Apple, vajíčko u SONY, přešlápnutí u Intelu

Jak budeme používat procesory Intelu? Hmm, Intel objevil bonanzu tam, kde ji jiní objevili již dlouho před ním - Apple, které jako první uvedlo počítač pro lidi a ne naopak, SONY s elektronikou pro všechny a ne pro pár vyvolených. Po letech úspěšného masového marketingu a ohromování lidí úžasnými čísly a až neuvěřitelným výpočetním výkonem, konečně se Intel zamyslel a zjistil, že daleko podstatnější než uvedení nejnovějšího modelu procesoru s xx gigaherzi bude odpovědět si na otázku (nebo nejprve vůbec se zeptat): "Co uživatelé chtějí? Co budou chtít? Co bychom mohli vytvořit, aby to chtěli?" Od výrobní strategie, zahlcení trhu, masového masírování konečně změna orientace, snad (?) konečně na uživatele a jeho potřeby - ne výkon, ale přínos.

A proto nynější orientace na mobilní technologie, na bezdrátovou komunikaci a na serverové produkty. Intel se neodvrátí od pracovního stolu (a zábavního koutku), ale vezme v úvahu nová využití procesorů - notebooky, sloužící jako bezdrátové terminály vysoce výkonným centrálním či decentralizovaným serverům a velkým databázím, mobilní zařízení od mobilních telefonů, přes handheldy po tablety, s bezdrátovým navázáním na informační zázemí Internetu a podnikových sítí, celkově přesun blíže k uživateli. Mobilní procesory, které s námi stráví více času nežli jen u pracovního stolu: StrongARM, alias také Intel procesor v handheldu, mobilní Pentium III s ultranízkým příkonem v tabletu, Pentium 4-M v notebooku, to vše připojené bezdrátově či občas vysokorychlostním drátem k serverům kdesi hluboko v srdci Internetu a informačních sítí, které poběží opět na Intel procesorech... Vidíte tam někde místo pro stolní počítač a jeho horký, hlučný procesor?

Desktop žije nadále, jen zpomaluje tempo

Intel se mění?Jak Siu upřesňuje, v žádném případě neznamená poupravení orientace opuštění stolních procesorů, jenom možné přibrždění vývoje (jedna z mála zmínek o možném zpomalení, jinak bylo vždy nepsaným pravidlem šířit optimismus a citovat Moorův "zákon" o zdvojnásobování výkonu po dvouletkách). Současné jádro s architekturou Netburst by tak mělo zcela jistě dosáhnout až 10 GHz, na možnostech a schopnostech architektury se nic nemění, nicméně možná nevyslouží za šest, ale spíše až za osm deset let, právě na (zpožděné) hranici 10 GHz. A možná to nebude nástupce současného Pentia 4 - zatím nazývaný Prescott - který by dosáhl taktu 10 GHz, velmi pravděpodobně se vývoj roztáhne na tři generace v rámci jedné architektury. Současné Pentium 4 bylo až anomálií - jeho frekvence málem předbíhaly Moorův "zákon" o zdvojnásobování frekvencí každé dva roky. Na podzim roku 2001 bylo uvedeno Pentium 4 na 1,4 GHz, na konci podzimu 2002 můžeme očekávat P4 s 3 GHzi a výrazně zrychleným jádrem i vnější rychlostí komunikace.

Intel se bude soustředit více v mobilní oblasti, protože zde budou požadavky odlišné od klasických ze stolních desktopů - úspora energie, nízký příkon, malé tepelné emise, vysoká integrace s dalšími komponentami. Avšak právě na méně rozvinutých trzích není poptávka po noteboocích zdaleka tak vysoká jako současný růst v západní Evropě a USA - cena versus výkon je zde stále citlivou otázkou, kde notebooky ještě nemohou nabídnout optimum. Navíc, nedostatek skutečně bezdrátové, mobilní infrastruktury je další problém (zde asi naráží na pomalý rozvoj a vysokou cenu mobilní komunikace, oproti klasické stacionární "drátové"), který omezuje použití skutečně "bezdrátových" notebooků. Podobně, Intel nadále počítá i s podnikovým sektorem a jeho poptávkou po vysoce výkonných desktopech: "zcela nahoře je výkonově orientovaný segment", kde rychlost, výkon a grafika budou stěžejní faktory.

Spolupráce všech oblastí - pro dobro Intelu

A tak ačkoliv se sektor mobilní výpočetní techniky dostává do popředí, Siu vidí v obou segmentech značné možnosti pro vzájemnou spolupráci a obapolný přínos: techniky úspory energie, které jsou vyvíjeny pro budoucí generace mobilních čipů naleznou takřka jistě upotřebení ve vysokorychlostních desktopech - jako již současný Thermal Throttling, "tepelné přibrždění" Pentia 4, které automaticky přizpůsobí výkon ohřevu procesoru. Podobně, nástupce Pentia 4, Prescott, by se měl postupně propracovat zpět do mobilních počítačů. "Někde po cestě uvidíte mobilního Prescotta," slibuje Siu. "Věříme, že je tu trh a touha po takovémto výkonu."

Zdroj:Intel: Bill Siu, Vice PresidentComputerWire: IT Industry Intelligence

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ - VHODNÉ PRO ABSOLVENTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz