Intel na veletrhu Computex ukázal svou představu bezdrátového napájení počítačů. Přímo na výstavě hovořil o novém konceptu Kirk Skaugen, viceprezident společnosti Intel a generální ředitel divize PC.
"Cílem je do dvou let představit zařízení vycházející z referenčních designů určených pro generaci procesorů Intel Core, která bude následovat právě přicházející Broadwell," vysvětlil Skaugen v prezentaci. Narážel tím právě na Skylake, který má přijít po Broadwellu.
V podstatě to znamená, že bude ještě chvíli trvat, než organizace A4WP dokončí přípravu standardu bezdrátového napájení Rezence pro vyšší výkon bezdrátového přenosu a zároveň Intel uvede na trh procesory s ještě lepší správou spotřeby.
Skaugen na prezentaci ukázal napájení přístrojů přes stůl, pod kterým byl přidělán vysílač Rezence. Jak je z přiloženého snímku vidět, poradí si zařízení i s poměrně velkou tloušťkou dřeva.
Nyní systémy pro bezdrátové napájení zvládají maximálně tak napájet menší přístroje s nízkým odběrem. Právě navýšení přenosové kapacity umožní dodávat energii i přístrojům s vyšším příkonem, které třeba nemají ani baterie. I kvůli prezentaci Intelu byla tento týden oznámena podpora 50W Rezence.
V současnosti se prosazují dva způsoby bezdrátového přenosu elektrické energie. Ten první probíhá prostřednictvím elektromagnetické indukce, jak jej známe například z varných plotýnek, a ten druhý využívá principů magnetické rezonance. A právě na něj vsadil i Intel a velké množství dalších firem, které se sdružily v organizaci A4WP. Právě na Computexu se přitom jejich řady rozšířily o další členy, jako jsou Dell, Fujitsu, Foxconn, Lenovo, Logitech nebo Panasonic.
WiGig pro dokovací stanice
Napájení je však jen jedna část bezdrátové budoucnosti počítačů. Tu druhou má zajistit standard WiGig. Právě on bude fungovat od roku 2015 jako bezdrátová dokovací stanice, která okamžitě připojí zobrazovací a další periferní zařízení, pokud se tablet nebo notebook se objeví v jejich dosahu.
Systém takto může podle serveru TechTimes získat například i vyšší grafický výkon, nebo kvalitnější zvukový výstup, protože jej WiGig zvládne připojit i k externí grafické kartě či zvukovce. Má k tomu dostatečné předpoklady, protože zvládne na krátké vzdálenosti využívat rychlost až 7 Gbps.