Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Před padesáti lety začala éra mikroprocesorů. Odstartoval ji Intel 4004

  9:09
Před 50 lety se stala historicky významná událost: světlo světa spatřil první čip, který by se dal označit za mikroprocesor. Vyvíjela ho od roku 1969 tehdy ještě nepříliš významná firma Intel, a to na zakázku japonské společnosti Busicom pro její programovatelné kalkulačky.
První čip Intel 4004

První čip Intel 4004 | foto: Intel

Společnost Intel představila před 15. listopadu 1971 první univerzální mikroprocesor. Ten byl součástí čtyřčipového setu označovaného jako MCS-4. Tato miniaturní křemíková destička, která obsahovala všechny základní součásti, jež lze u procesorů nalézt i dnes. Skládal se z procesorové jednotky (CPU), což byl právě pradědeček mikroprocesorů Intel 4004, dále zde byl čip nepřepisovatelné paměti (ROM) pro vlastní aplikační programy, operační paměť (RAM) pro zpracování dat a v neposlední řadě čip pro řízení (I/O) portu. 

Kalkulačka s tiskárnou

Impulz k vývoji prvního mikroprocesoru vzešel v roce 1969 od japonského výrobce kalkulaček Busicom. Cílem bylo vytvořit komplexnější programovatelný obvod, v němž by byly integrovány funkce do té doby separátně používaných čipů. Úkol vyvinout sadu 12 čipů potřebných pro nový model kalkulátoru s tiskárnou Busicom 141-PF byl svěřen americkému výrobci polovodičových součástek Intel. Jeho zaměstnanci Federico Faggin a Ted Hoff původní návrh radikálně zjednodušili a výsledkem byla již zmíněná čtveřice čipů MCS-4, z nichž právě 4004 byl navržen tak, aby po přeprogramování mohl sloužit jako ovládací prvek i v jiných přístrojích.

Vlastníkem práv na mikroprocesor se nejprve stal za 60 000 dolarů Busicom. Jeden ze spoluzakladatelů Intelu Robert Noyce si záhy uvědomil význam, jaký by mohla tato miniaturní součástka mít. Nabídl proto japonským odběratelům, že jim bude čipy dodávat levněji výměnou za zpětné odkoupení práv na technické řešení mikroprocesoru, za stejnou částku, za niž ji Intel prodal. A tak si 15. listopadu 1971 mohli první zájemci za 200 dolarů koupit procesor Intel 4004.

Firma svůj čip vylepšila a na podzim 1971 s ním vyšla na trh. Mikroprocesor Intel 4004 obsahoval 2 300 tranzistorů a jeho jádro pracovalo s maximální frekvencí 740 kilohertzů. Pro srovnání, u současných procesorů se množství tranzistorů pohybuje v řádu mnoha miliard a jejich frekvence se počítá v řádech gigahertzů.

Mikroprocesor Intel 4004 byl vyráběn 10mikronovým procesem, tedy 10 000 nanometrů. Dnes se tato technologie dostala na řády jednotek nanometrů. Pro srovnání, průměrný lidský vlas má šířku 100 000 nanometrů.

Výkon, který se vešel na nehet

Elektronkový počítač ENIAC. Pracoviště vkládání programu do stroje.

Z dnešního pohledu byl tedy Intel 4004 skutečně primitivní zařízení, ve své době však bylo skutečným zázrakem techniky. Vždyť čip o velikosti zhruba 3 × 4 milimetry poskytoval výkon srovnatelný s prvním elektronickým počítačem ENIAC z roku 1946, který zabíral celou halu a musel být chlazen leteckými motory.

Kromě miniaturních rozměrů byla výhodou prvního mikroprocesoru také jeho univerzálnost. Dal se naprogramovat pro vykonávání různých funkcí, a tudíž byl použitelný pro celou řadu elektronických zařízení.

Záhy po uvedení prvního mikroprocesoru na trh nabral vývoj těchto součástek rychlý spád. Po pouhém roce přišel Intel s osmibitovým procesorem.

Z kalkulaček do počítačů

Pionýrské čtyř a osmibitové procesory našly uplatnění zejména v kalkulačkách, zanedlouho ovšem už svým výkonem stačily i na jednoduchý počítač. A společnost Intel se z výrobce paměťových čipů přeměnila na největšího dodavatele počítačových procesorů.

V roce 1974 si procesor od Intelu vybrali tvůrci počítače Altair 8800, označovaného za první komerčně úspěšný osobní počítač. Mimochodem, programováním pro tento legendární stroj odstartovali svou kariéru zakladatelé Microsoftu Bill Gates a Paul Allen.

Jestliže první mikroprocesor z roku 1971 uvedl společnost Intel do širšího povědomí, čip představený o osm let později jí pomohl se vyšvihnout do pozice největšího světového výrobce těchto součástek. Intelu 8088 totiž dala přednost firma IBM, když se rozhodovala, jakými součástkami osadí svůj kompaktní počítač IBM PC. Takzvané IBM PC kompatibilní počítače se postupně staly nejrozšířenějším standardem a na vlně popularity „písíček“ se přirozeně vezl i Intel se svými výrobky. V průběhu 80. let uvedl Intel na trh dnes již legendární procesory s označením 286, 386 a 486.

Jejich logickým nástupcem měl být Intel 586, ale nestalo se tak. Příčinou byl spor s konkurenční společností Advanced Micro Devices (AMD), která své produkty označovala stejným číselným kódem, což Intel považoval za nekalou praktiku a obrátil se na soud. Spor však prohrál, a vlastně jako východisko z nouze označil nový procesor nikoliv číslem, ale jménem. Zrodil se tak název Pentium. První Pentia se na trhu objevila v roce 1993 a díky masivní reklamní kampani se jejich název stal prakticky synonymem pro slovo procesor. Nic na tom nezměnila ani skutečnost, že první série Pentií obsahovala konstrukční vadu, což se Intel zákazníkům pokusil zatajit a k výměně přistoupil až poté, co se aféra dostala na veřejnost.

I přes úspěšných pět desítek let, kterými prošel, nemá Intel v konkurenčním počítačovém byznysu nic jistého. V roce 2017 ho po pětadvacetileté nadvládě předstihl v tržbách jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics.

A „dýchavičný stařík“ Intel 4004 je dnes jednou z nejhledanějších sběratelských centrálních procesorových jednotek. Nejcennější jsou 4004 ve zlaté a bílé barvě.

Oprava: V textu je upravili informace o výkonu a složení setu

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

Němci se o mobilizaci dozvěděli téměř hned. Co ještě věděli v září 1938?

Seriál Letní putování s Technetem po bývalých polních letištích všeobecné mobilizace roku 1938 končí. Navštívili jsme jen část...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nejlevnější patnáctipalcový MacBook je skvělý, vytýkáme jen drobnosti

Premium Nový patnáctipalcový MacBook Air byl při svém představení na konferenci WWDC poněkud ve stínu headsetu Vision Pro. A je...

Apple možná v úterý představí vedle telefonu a hodinek i nová sluchátka

V úterý večer ukáže společnost Apple řadu nových produktů. Hlavní hvězdou má být nová generace telefonů iPhone, ale...

Dobrý nápad, nebo vyhozené peníze? Upgradovali jsme notebook „z popelnice“

Premium Účetně je dávno odepsaný, má nulovou hodnotu a čekal na odvoz do recyklačního zařízení, kde by jej rozemleli...

Sekačka s jedovou tryskou a projektor pro lenochy. I to byla IFA 2023

Veletrh IFA 2023 byl trochu jiný než v době před covidem, ale stále jsme na něm mohli najít technologie nebo nápady,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...