Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

  15:01aktualizováno  2. září 0:07
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay doplňují nově kamera, žárovka a zásuvka.

Lenovo se řadí mezi vážné konkurenty na poli chytrých domácností. | foto: Tomáš Hegedüš, Technet.cz

Předváděcí konferenci Lenova a Motoroly proložil segment, který bychom u Lenova před pár lety ještě nejspíše nečekali. „Na pole chytré domácnosti jsme vstoupili pozdě, ale o to rychleji se snažíme na tento trh proniknout a prosadit se v něm,“ uvedli představitelé na technologickém veletrhu IFA v Berlíně.

Novinky od Lenova

Již loni představilo Lenovo Smart Asistenta s hlasovou asistentkou Alexa (převzatou z Amazon Echa). Podobní pomocníci jako od Googlu či Amazonu mají běžně podobu reproduktoru s hlasovým ovládáním, Lenovo prodává nově i asistenty s obrazovkou s názvem SmartDisplay (jeho srdcem je tentokrát již systém Android Things od Googlu).

Zatím jsou k dipozici pouze v zámoří, ale tzv. internet věcí od Lenova začne pronikat i na evropský trh. Obě verze SmartDisplay (8" a 10" provedení) se začnou prodávat od října Velké Británii a postupně by se měly objevit i v dalších evropských státech včetně Česka. Nebudou však samy.

Vyslyšení uživatelů volajících po kontrolce on/off na zásuvce

Chytrý asistent bude doprovázen i s prvním příslušenstvím od Lenova. Firma chce podle vlastních slov ekosystém inteligentních doplňků, které mají uživateli co nejvíce usnadnit život. Tři inteligentní pomocníky představují kamera, zásuvka a žárovka. Všechny spolu dokážou komunikovat přes mobilní aplikaci Lenovo Link, jsou hlasově ovládané a jejich režim se dá předprogramovat.

Chytrá žárovka od Lenova.

Chytrá žárovka od Lenova.

U žárovky si lze nastavením teploty v rozmezí 2700 – 6500 K vybrat mezi odstíny bílé a žluté barvy. Hlasem ovládané světlo lze ztlumit na 30 procent a životnost Lenovo uvádí zhruba 13-14 let. Žárovka je kompatibilní s Androidem a iOS (verze 7 a výše), s mobilním telefonem uživatele a dalším příslušenstvím komunikuje přes w-ifi. Na výběr poskytuje navíc čtyři různé režimy: denní, noční, světlo na čtení a světlo svíčky.

Chytrá zásuvka od Lenova.

Chytrá zásuvka od Lenova.

Jako jednu z hlavních předností chytré zásuvky představitelé Lenova zmiňují rozpoznání, kdy je vaše zařízení nabité, a poté se automaticky vypne. Na základě podnětu od uživatelů pak přidali i kontrolku, která indikuje, zda je zásuvka zapnutá, či nikoli. Zásuvku si v aplikaci pojmenujete a pak stačí Smart Displayi říct: „Hey Google, turn the fan on.“

Chytrá kamera od Lenova.

Chytrá kamera od Lenova.

Trojici uzavírá SmartCamera disponující detektorem pohybu, nočním viděním i optickým zoomem. Je vybavena i mikrofony pro dvoukanálovou komunikaci a nechybí možnost přehrávání záznamu. Záznam pořizuje ve full HD rozlišení a pod ultraširokým úhlem.

Kamera se začne prodávat ve Spojených státech za sto dolarů, žárovka se zásuvkou po třiceti. Podle Lenova by se měly doplňky dostat do Evropy začátkem příštího roku za podobné ceny. Žárovky i zásuvky půjdou koupit samostatně, zda bude na výběr i ze zvýhodněných setů, firma zatím stále řeší.

IFA 2018

Výbava je zatím s ohledem na krátké působení Lenova na tomto trhu základní, byť podle vlastních slov chtějí nabídku podstatně rozšířit. Konkurence je již v nabídce mnohem dál.

Kupříkladu Nest (spadající nově pod Google) již řadu měsíců nabízí termostaty se senzory, chytré zámky i videozvonky. V Česku je o chytré spotřebiče zájem, podle analytické společnosti Gartner se letos počet těchto přístrojů zdvojnásobí na šest milionů. Zatím jde ovšem zejména o televize a pračky.

Náklady na cestu autora hradila společnost Lenovo.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz