Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

  15:01aktualizováno  2. září 0:07
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay doplňují nově kamera, žárovka a zásuvka.

Lenovo se řadí mezi vážné konkurenty na poli chytrých domácností. | foto: Tomáš Hegedüš, Technet.cz

Předváděcí konferenci Lenova a Motoroly proložil segment, který bychom u Lenova před pár lety ještě nejspíše nečekali. „Na pole chytré domácnosti jsme vstoupili pozdě, ale o to rychleji se snažíme na tento trh proniknout a prosadit se v něm,“ uvedli představitelé na technologickém veletrhu IFA v Berlíně.

Novinky od Lenova

Již loni představilo Lenovo Smart Asistenta s hlasovou asistentkou Alexa (převzatou z Amazon Echa). Podobní pomocníci jako od Googlu či Amazonu mají běžně podobu reproduktoru s hlasovým ovládáním, Lenovo prodává nově i asistenty s obrazovkou s názvem SmartDisplay (jeho srdcem je tentokrát již systém Android Things od Googlu).

Zatím jsou k dipozici pouze v zámoří, ale tzv. internet věcí od Lenova začne pronikat i na evropský trh. Obě verze SmartDisplay (8" a 10" provedení) se začnou prodávat od října Velké Británii a postupně by se měly objevit i v dalších evropských státech včetně Česka. Nebudou však samy.

Vyslyšení uživatelů volajících po kontrolce on/off na zásuvce

Chytrý asistent bude doprovázen i s prvním příslušenstvím od Lenova. Firma chce podle vlastních slov ekosystém inteligentních doplňků, které mají uživateli co nejvíce usnadnit život. Tři inteligentní pomocníky představují kamera, zásuvka a žárovka. Všechny spolu dokážou komunikovat přes mobilní aplikaci Lenovo Link, jsou hlasově ovládané a jejich režim se dá předprogramovat.

Chytrá žárovka od Lenova.

Chytrá žárovka od Lenova.

U žárovky si lze nastavením teploty v rozmezí 2700 – 6500 K vybrat mezi odstíny bílé a žluté barvy. Hlasem ovládané světlo lze ztlumit na 30 procent a životnost Lenovo uvádí zhruba 13-14 let. Žárovka je kompatibilní s Androidem a iOS (verze 7 a výše), s mobilním telefonem uživatele a dalším příslušenstvím komunikuje přes w-ifi. Na výběr poskytuje navíc čtyři různé režimy: denní, noční, světlo na čtení a světlo svíčky.

Chytrá zásuvka od Lenova.

Chytrá zásuvka od Lenova.

Jako jednu z hlavních předností chytré zásuvky představitelé Lenova zmiňují rozpoznání, kdy je vaše zařízení nabité, a poté se automaticky vypne. Na základě podnětu od uživatelů pak přidali i kontrolku, která indikuje, zda je zásuvka zapnutá, či nikoli. Zásuvku si v aplikaci pojmenujete a pak stačí Smart Displayi říct: „Hey Google, turn the fan on.“

Chytrá kamera od Lenova.

Chytrá kamera od Lenova.

Trojici uzavírá SmartCamera disponující detektorem pohybu, nočním viděním i optickým zoomem. Je vybavena i mikrofony pro dvoukanálovou komunikaci a nechybí možnost přehrávání záznamu. Záznam pořizuje ve full HD rozlišení a pod ultraširokým úhlem.

Kamera se začne prodávat ve Spojených státech za sto dolarů, žárovka se zásuvkou po třiceti. Podle Lenova by se měly doplňky dostat do Evropy začátkem příštího roku za podobné ceny. Žárovky i zásuvky půjdou koupit samostatně, zda bude na výběr i ze zvýhodněných setů, firma zatím stále řeší.

IFA 2018

Výbava je zatím s ohledem na krátké působení Lenova na tomto trhu základní, byť podle vlastních slov chtějí nabídku podstatně rozšířit. Konkurence je již v nabídce mnohem dál.

Kupříkladu Nest (spadající nově pod Google) již řadu měsíců nabízí termostaty se senzory, chytré zámky i videozvonky. V Česku je o chytré spotřebiče zájem, podle analytické společnosti Gartner se letos počet těchto přístrojů zdvojnásobí na šest milionů. Zatím jde ovšem zejména o televize a pračky.

Náklady na cestu autora hradila společnost Lenovo.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Jak se fotí černá díra, a proč potřebujete teleskop velikosti Země

Černá díra v jádru galaxie M87

Na několika souběžně probíhajících tiskových konferencích po celém světě byl představen první snímek bezprostředního...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neostrý, ale unikátní. Astronomové zveřejnili první snímek černé díry

Černá díra v jádru galaxie M87

Astronomové pracující na projektu EHT zveřejnili první skutečný snímek černé díry. Jde o supermasivní objekt, který...

Vědci nejspíš objevili nový druh člověka. Žil před 50 tisíci lety

Kost z prstu zřejmě nově objeveného druhu člověka, Homo luzonensis. (11.4.2019)

Vědci nejspíš objevili další druh člověka. Ten žil na ostrově Luzon na Filipínách před 50 tisíci lety. Podle jejich...

Další z rubriky

T-Mobile v Evropě testuje 150 vysílačů na 5G, ukázal i budoucnost hraní

Dodgeball (vybíjená) od Nianticu na Samsungu Galaxy 10+. AR hra pro více hráčů...

Společnost T-Mobile na veletrhu MWC v Barceloně oznámila první kroky pro spuštění 5G sítí v letošním roce ve vybraných...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz