Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Ideální datový telefon v dohledu: Nokia '6230i' již brzy?

  0:01
Před půl rokem se rozpoutala bouře diskusí a domněnek kolem nástupce telefonu Nokia 6230, který měl nabídnout 1,3mpx fotoaparát, stereo zvuk, velký displej a další vylepšení. Je celkem jisté, že nástupce se nyní skutečně blíží na trh...

Kdy a jak se objevila Nokia 6230i poprvé

Před půl rokem na Internetu zuřila diskuse kolem novinky, která se měla co nevidět objevit na trhu - jmenovitě model 6230i, nástupce v té době velmi populárního modelu Nokia 6230. Objevila se i fotografie (server MobileReview.com), ve velmi nízkém rozlišení, s artefakty, které mohly nasvědčovat manipulaci s obrazem. Telefon, který byl vyobrazen, měl disponovat 1,3 megapixelovým fotoaparátem, displejem s vyšším rozlišením a také stereo reproduktory - mimo jiných vylepšení.

Údajná 6230i - Linkováno přímo ze serveru Mobile-Review.com

Tato zpráva vyvolala řadu dohadů - od extaticky nadšených až po černočerně negativní. První skupina se těšila na skvělý nový telefon, do té druhé patřili současní vlastníci telefonu Nokia 6230, kteří se cítili podvedeni, že si koupili polotovar - a finální produkt přichází na trh s jen tak malým časovým rozdílem. Tato bouře ve sklenici vody utichla stejně rychle jako vznikla - a žel bez zřejmého výsledku, zda se jednalo o umělou senzaci nebo o skutečně uniklé a pravdivé informace. Spekulovat lze nad různými možnostmi, faktem je, že se nová Nokia na trhu do dnešních dní neobjevila. Možná se Nokia zalekla vystrašení případných kupců modelu 6230 a odcizení současné uživatelské báze příliš rychlým uvedením nového modelu, možná se skutečně jednalo o něčí trik, kterým zmátl i většinu periodik. Nokia ukončila diskusi rezolutním prohlášením, že plány pro uvedení podobného telefonu neexistují. Basta.

PC Suite prozrazuje existenci 6230i

Jenže... Kdo si koupil nedávno Nokii 6230 a zkusil ji připojit k PC, ten se potkal s netradiční nabídkou Windows. Při stažení a následné instalaci doprovodného softwarového balíku PC Suite v nejnovější verzi 6.41 se při připojení telefonu Nokia 6230 operační systém Windows nemůže rozhodnout pro správný telefon - a v nabídce se mimo (samozřejmé) volby Nokia 6230 objeví i (podle údajů společnosti Nokia neexistující) model Nokia 6230i.

Kdyby se jednalo o kterýkoliv jiný zdroj, asi bychom byli ochotni si myslet, že v tomto případě se jedná o vtip. Nicméně, bližší studium celého balíku PC Suite 6.41 napovídá o pravém opaku - nový telefon prakticky nesporně existuje a zřejmě se blíží datum jeho uvedení na trh.

Starší model Nokia 6230 - (c) Mobil.cz

Detektivní práce v souborech .inf

V souborech ".inf" používaných pro definici parametrů konkrétního zařízení při instalaci ovladačů pro Windows najde zvídavé oko ne jeden, ale hned tři odkazy na existenci telefonu Nokia 6230i. Nová PC Suite 6.41 obsahuje plnohodnotné ovladače pro model Nokia 6230i - pro kabelové připojení, pro komunikaci Bluetooth a pro infračervené spojení.

Pro každou z těchto variant zde existuje samostatný soubor. Pokud by někdo byl na pochybách, zda se nejedná o nějakou zbloudilou verzi souborů pro (tímto již poněkud zastarávající) telefon Nokia 6230, stačí se podívat do souborů pro skutečnou a existující Nokii 6230 - a porovnat je.

A dá se zjistit ledacos zajímavého! Zatímco u ovladačů pro starší Nokii 6230 se jedná o velmi pokročilou verzi, tentokráte již ve vydání 1.0.1.8, u ovladačů pro model 6230i se jedná o (pravděpodobně vůbec první) verzi 1.0.0.1. Netřeba dodávat, že se data vydání diametrálně odlišují.

Při podrobném zkoumání diferencí vyjde najevo i další detail potvrzující existenci - a pravděpodobné brzké uvedení nástupce telefonu Nokia 6230. Mezi jinými odlišnostmi se v definici identifikace telefonu najde i kódové označení, které Nokia používá pro interní pojmenování jednotlivých modelů.

Zatímco Nokia 6230 je v PC Suite 6.41 identifikována obecně známým označením RH-12 (vlastníci telefonu Nokia 6230 si jej mohou zobrazit pomocí zkratky *#0000# - hvězdička křížek nula nula nula nula křížek), nová Nokia 6230i má tu čest se honosit novým unikátním označením RM-72.

6822 a 6230i - hádanka s jasným koncem

Kdo sleduje scénu Nokií velmi zblízka, ten již je v obraze. Pro nás ostatní smrtelníky, kteří nechodí spát s tabulkami kódů Nokia, dodejme pár detailů, které tento kód vsadí do ještě o něco zajímavějšího kontextu. Nedávno společnost Nokia uvedla inovovaný model 6822. Vylepšená verze mobilního telefonu a profesionálního SMS komunikátoru se ještě ani pořádně nestačila ohřát na trhu.

Nicméně z našeho pohledu je zajímavá především její interní identifikace - podle našich informací má být označována kombinací RM-69. Takže nová 6230i, s datem ovladačů z konce letošního listopadu, s kódem těsně následujícím právě uvedený model 6822 a s integrací do právě zveřejněné PC Suite 6.41 zřejmě nebude tak neexistující, jak by se mohlo na první pohled zdát - či alespoň jak líčí situaci společnost Nokia.

Model Nokia 6822 (RM-69)

Koupit si Nokii 6230 nyní?

Sice žel nelze potvrdit ani vyvrátit domněnky ohledně hardwarových vylepšení nového modelu. Ale podle novosti ovladačů v PC Suite, podle relevantního označení nové Nokie a podle zdroje informací, kterým je (neúmyslně a pravděpodobně něčí - dost velkou - chybou) samotná Nokia, zdá se, že nový model 6230i je za rohem. Mimochodem, na stránkách Nokia.com již také není model 6230 v poslední době příliš propagován, ačkoliv by se mělo jednat o jeden z hlavních produktů pro náročnější trh. Co to znamená pro ty, co uvažují o koupi modelu 6230?

Pokud nepotřebujete současnou 6230 nutně - tak nutně, že už včera bylo pozdě - pravděpodobně se vyplatí počkat. Už třeba jen proto, jak se vyřeší problémy, se kterými se potýká současná Nokia 6230 - ta se sice na první pohled jeví jako ideální telefon pro podporu datových služeb, žel tomu i přes (ne zcela funkční) podporu Bluetooth a EDGE tak není. Bez ohledu na pravdivost zkazek o tak výrazně lepším vybavení nového modelu, je celkem jisté, že uvedení nového modelu způsobí propad cen toho současného. Takže posečkat může být optimální varianta: buď si přeci jen koupit současnou Nokii 6230 za nižší cenu - nebo koupit vylepšený a zřejmě ne o moc dražší (než v současnosti 6230) nový model 6230i.

Doplňují informace

Kdo si chce přečíst o starších předpokládaných (a dost možná falzifikovaných) specifikacích telefonu Nokia 6230i, ten může zkusit například Google a zadání "Nokia 6230i" (link) nebo počeštěnou zprávu zde (link). Pro aktuální odhadnutí možností telefonu 6230i se možná spíše vyplatí porovnat, jaká vylepšení přináší model 6822 (link) oproti staršímu 6820 (link), a pokusit se toto srovnání extrapolovat na dvojici modelů Nokia 6230 a 6230i.

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....

České tanky pro Ukrajinu bojují u Mykolajivu. Máme fotky z fronty

Exkluzivně Česká republika před několika týdny začala na východ posílat ruční zbraně a munici a později i dělostřelectvo, tanky a...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Možná vás překvapí, jak daleko dosáhnou wi-fi, bluetooth, NFC či IR

Premium Schválně, dokážete odhadnout, která z uvedených bezdrátových technologií dokáže vysílat na největší vzdálenost? Otázka,...

Vyzkoušeli jsme, co umí domácí úložiště NAS od dvou konkurentů

Synology a QNAP jsou v případě síťových úložišť vzájemnými velkými rivaly, a z toho těží především uživatelé. Oba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Acer v herním notebooku oprášil mrtvou technologii, nejspíš přišel její čas

Deset let je ve vývoji displejů, nanotechnologií a procesorů dlouhá doba. Zdá se proto, že dřív neúspěšné tažení 3D...

Toto své baterii rozhodně nedělejte. Jak správně nabíjet elektroniku?

Premium Degradace baterie je něco, co všichni známe. Ale nedojde k ní přes noc. Když si však všimnete, že váš telefon,...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...