I legendy se mění aneb ThinkPad revoluce: stříbrné širokoúhlé notebooky a la ex-IBM

  9:15aktualizováno  9:15
Notebooky IBM byly vždy excelentně konzervativní. Lenovo však prolomilo odpor k širokoúhlému formátu - a jiným barvám než černé. Notebooky ThinkPad tak jsou nyní bohatší o sérii Z s řadami Z60m a Z60t, které nabízí špičkovou klasiku IBM kombinovanou s příspěvkem Lenovo - jaké jsou první notebooky pod novým majitelem?

ThinkPady série Z60m a Z60t: Lenovo uvádí širokoúhlé notebooky

IBM platilo mezi znalci za ultimativní high-end v kvalitě provedení, kterou si však nechalo často dobře zaplatit - a přitom nabízelo jenom nutné a nudné vybavení. Cokoliv, co by šlo nad rámec ultrakonzervativního spolehlivého stroje, bylo automaticky vyloučeno. Viz přístup IBM ke standardnosti - ještě donedávna hájilo absenci FireWire s podobným zdůvodněním jako absenci kláves Okna a Vlastnosti: vyrábíme notebooky stavěné na maximální kompatibilitu, spolehlivost a odpovídání standardům - jakékoliv vybavení navíc může více znestabilnit notebook (FireWire) a případně zavádí proprietární řešení (Microsoft a klávesy Okno či Vlastnosti). Takže spotřební výstřelky nebyly tolerovány - a IBM se drželo prostého receptu "Neměň, co se osvědčilo - a nenásleduj každý trend, co se právě objeví!" Není divu, že IBM platilo za nudného patrona, ale přitom patřilo na špičku ve spolehlivosti a provozních vlastnostech: nenápadní spolehliví pracovní tahouni bez cinkrlátek a zbytečných ozdob.

A tak se běžně stávalo u IBM, že opomíjelo po různě u svých notebooků, co již zbytek branže akceptoval jako součást standardu. Prostě se drželo své konzervativní mantry - a to i za cenu promeškání některých trvanlivých trendů, kdy se z prvotní novinky stala součást standardního vybavení běžného notebooku (viz FireWire nebo čtečky karet u jinak špičkových modelů řady T4x). Posledním příkladem v této vědomé absenci přizpůsobování se měnícímu trhu jsou barvy notebooků ThinkPad - a jejich displeje. Zatímco se většina výrobců začala alespoň trochu zajímat o jiné barvy než je černá, IBM setrvávalo na tvrzení, že pokud ThinkPad, tak jedině černý. A to samé pro rozměry displejů - širokoúhlý displej může být praktický, ale není to "standardní" rozměr - a nic jiného než standardní věci nenabízíme.

Revoluce v barvách Lenovo

Těžko říci, zda se u řady Z jedná o změnu uvažovanou ještě v dobách IBM, ale v každém případě se Lenovo u nových notebooků elegantně rozloučilo šmahem s několika přežitými zvyky: poměry úhlopříček displeje najednou byly schopné zahrnout i širokoúhlé varianty - a barva notebooku již může být i jiná než antracitově černá. A světe div se, v Z60m je integrována i čtečka karet! I tak lze uvedením jediné řady dohnat značné deficity z let minulých.

Lenovo vůbec poprvé představilo (v modelu Z60t) 14,1 palcový širokoúhlý displej se špičkovým rozlišením 1.280 x 768 bodů - to je přesně ten styl novinky, který na trhu chyběl. S širokoúhlou obrazovkou se 14,1 palcovou úhlopříčkou je možné vyrobit notebook ideálně kompaktní, současně však díky optimálně zvolenému rozlišení uživatel neztrácí nic z výhod displejů klasických s rozlišením 1024 x 768 bodů (naopak, má všechny jeho přednosti - plus o 25 procent větší pracovní plochu).

Barva jiná než noci

A stejně jako se tvůrci aut u Forda museli vyrovnat s nástupem barev do jejich světa černé, tak podobně se muselo IBM vyrovnat s faktem, že pouze černá dnes na trhu nestačí. Sice je černá, zvláště v podání IBM s pogumovaným víkem a na dotek velice příjemným povrchem, špičková business barva - naprosto neutrální. Nicméně není nijak sexy ve smyslu atraktivního doplňku - je prostě profesionální (až přechází do nudné). Proto Lenovo nepochybně neudělalo špatně, když se nevrhne na nabízení celé palety barev duhy - ale pokryje svou novou řadou druhou nejpopulárnější volbu: stříbrné víko vypadá přeci jen jinak nežli "domácí" černá.

Z60m - to je novinka, která sice nenabízí téměř ultrakompaktní rozměry a unikátní řešení displeje, ale i zde si vlastník přijde na své: podle varianty nabízí rozlišení 1280 x 800 či 1680 x 1050 bodů - na úhlopříčce 15,4 palce. Od ceny se odvíjí vše ostatní v notebooku: počínaje Celeronem M a konče Pentium M v nejvyšším provedení, startujíc s intelovským integrovaným řešení GMA900 a konče dedikovanou grafikou ATI Mobility Radeon X300, s pamětí až 2 GB DDR2 SDRAM. Požadovaná cena ovlivní i výběr optické mechaniky (kombo DVD-CDRW nebo optická přepisovačka - a velikost disku, až do 100 GB.

Na pevno bez ohledu na cenu jsou zabudovaná nová rozhraní - mezi kterými je konečně standardně i FireWire! Tři USB-2.0, S-Video a VGA výstup, infračervené očko, Bluetooth, Gigabit, 56K V.92 faxmodem, WLAN dle IEEE 802.11g a audiokonektory - v USA Lenovo nabízí dokonce i integrovanou bezdrátovou mobilní síť EV-DO (s rychlostí 400 až 700 kbit/s). Kéž by v Lenovo zvážili něco podobného i pro ČR, koneckonců podobná technologie zde používaná je, pouze na jiných frekvencích... Co je volitelné, je čtečka otisků prstů v opěrce dlaní. Jak je zřejmé z výčtu rozhraní, jedná se tu hlavně o business klientelu - i když šíři rozhraní přijdou na své i privátní nadšenci.

ThinkPad Z60m měří 3,73 x 35,7 x 26,3 centimetrů a váží 2,8 kg, zatímco ThinkPad Z60t se vejde do 2,66 x 33,4 x 22,8 cm a na váze ukáže 2,2 kg. Akumulátory menší řady Z60t vydrží až pět hodin, u náročnější řady Z60m pouze 4 hodiny.

Co je však velice potěšující zprávou, Lenovo nemíní šetřit na kvalitě - i tento model má hořčíkovou konstrukci, se speciálním důrazem na ochranu vnitřku notebooku a především posíleného okolí pevného disku - to spolu s klasickou technologií parkování disku při zaznamenání prudkého pohybu znamená podstatně větší pravděpodobnost, že data uživatele přežijí.

1.listopadu by se měly tyto notebooky objevit na trhu, s cenou začínající na 906 eurech pro model Z60t - a 1311 euro za větší model Z60m. Jaké však budou tyto počáteční konfigurace, to lze pouze těžko odhadnout. Jako startovní cena za business notebook to rozhodně není špatné - leč s konečným hodnocením si počkáme až po skutečném nástupu na trh.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Do Česka míří nová značka notebooků. Huawei uvede hned tři modely

Do Česka míří notebooky čínské firmy Huawei.

Dva notebooky z loňské edice a zatím jediný letošní model. To bude startovací nabídka společnosti Huawei, která se v...

Huawei kouzelně propojil notebook s telefonem. Stačí zatřepat

Huawei Matebook 14

Ke konci minulého týdne společnost Huawei oznámila vstup svých notebooků na český trh a jen chvíli poté na veletrhu v...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz