I Dell umí levný notebook: Latitude 110L výrazně pod 20 tisíc

  1:00aktualizováno  1:00
Dell se blýskl něčím nadstandardním - namísto špičkového vybavení je to však nyní cena. Za 16 800 Kč zde zákazník dostane ledacos. Za totéž vybavení by před rokem mohl zaplatit i trojnásobek, zvláště od stejné značky. Ale musí se vzdát všeho luxusu - vyplatí se to?

Dell Latitude za 16.800 Kč - bez DPH a dopravy

Notebook Latitude 110L míří především do menších firem - a je určen pro běžnou (tedy jednodušší) práci. Jeho standardním nasazením by měly být kancelářské aplikace a Internet, na výraznější mety tento kousek neaspiruje - nutno říci, že je v tom kus realismu, který lze i pochválit.

Latitude 110L zákazníkům nabídne všechny barvy podle jejich preferencí - pokud preferují černou. Větší výběr se nekoná. Má disponovat poměrně odolným krytem, který však vzhledem k ceně bude zřejmě jen plastový.

S hmotností 2,87 kilogramu a velikostí 330 x 268 x 37 milimetrů patří v rámci rodiny Latitude k průměru - a podobně tak i v rámci ostatních firemních notebooků. Sice je lehčí než 3 kg, avšak mnoho konkurentů již i v této třídě začalo nabízet lehčí modely blížící se více k 2,5 kg.

Procesor je zde použit značky Intel, podle ceny pak Celeron M nebo Pentium M - a totéž platí i pro frekvenci procesoru (1,3 - 1,6 GHz). S cenou jde nahoru i úhlopříčka displeje ze 14,1 palce na 15, stejně tak i disk z 30 GB až na 60 GB a totéž platí pro vybavení optickou mechanikou. Ve výběru bezdrátové sítě také není uživatel krom ceny ničím limitován - od Intelovských dvou adaptérů po řešení z dílny Dell, s podporou 802.11 b/g v levnějším provedení a s podporou i 5GHz pásma 802.11a/b/g v dražší verzi.

Čipová sada je standardní i910GML s integrovanou grafikou - a podporou paměti SDRAM ve starším provedení DDR 333 MHz. Oproti dražším notebookům tak postrádá lepší paměťové moduly i samostatný grafický čip s vlastní videopamětí.

Nejvíce "ořezaný" je však tento notebook po straně rozhraní: třikrát USB 2.0, síť, faxmodem a VGA výstup - to je opravdu minimum takřka podezřelé z rekordu (co do chudoby). Aby toho nebylo dost, tento notebook přibral na palubu technologii takřka již pohřbenou - podle modelu nabízí už naprosto výběhové nikl-metal-hydridové akumulátory (43 Wh) nebo moderní lithium-iontové (65 Wh).

Komentář redakce

Kdo chce, může hodně ušetřit. Sice 16.800 Kč je bez dopravy a bez DPH, přesto je to cena velmi velmi atraktivní. Za tu cenu je však nutno akceptovat omezení, která jsou nemalá. Pokud uživatel potřebuje skutečně pouze pracovní nástroj na základní úkoly, pak mu stačí Latitude v základní vybavení. Kdo potřebuje více, ten si bude muset připlatit - a pak už se může stát, že i konkurence nabídne lepší model za stejné peníze. A kdo chce opravdu všestranný notebook, ten nemůže o Latitude 110L vážně uvažovat ani v nejlepší konfiguraci - tento notebook na to prostě nemá, ať již po stránce rozhraní nebo vnitřní architektury.

Specifikace notebooku Dell Latitude 110L

 • nabídka procesorů Intel® Celeron M 350 (1,3 GHz), Pentium M 725 (1,6 GHz) v kombinaci s chipsetem Intel 910 GML
 • nabídka displejů s úhlopříčkou 14,1“ nebo 15“ s rozlišením XGA (1024 x 768 px)
 • sdílená operační paměť 256 MB až 1,28 GB SDRAM DDR 333 MHz
 • nabídka pevných disků 30 GB, 40 GB nebo 60 GB
 • výběr z osmičlánkové baterie NiMH 43Wh nebo osmičlánkové baterie Lithium-Ion 65 Wh
 • standardně 24 rychlostní mechanika CD-ROM nebo výběr z 8 rychlostní mechaniky DVD-ROM, 24 rychlostní kombinované mechaniky CD-RW/DVD a 8 rychlostní mechaniky DVD+/-RW
 • integrovaná síťová karta Ethernet 10/100 Mbit a vestavěný modem 56 kbit V92
 • notebook je vybaven těmito porty: 3 porty USB 2.0, VGA, Ethernet, modem, sluchátka, mikrofon
 • volitelně interní síťová karta pro bezdrátové sítě Intel PRO Wireless 2200 (802.11b/g) nebo Dell Wireless 1350 (802.11b/g) nebo Intel PRO wireless 2915 (802.11a/b/g) nebo Dell Wireless 1450 (802.11a/b/g)
 • výběr z operačních systémů Microsoft Windows XP Home nebo Windows XP Professional
 • jednoleté servisní služby Collect and Return , s možným prodloužením a s možností servisu u zákazníka

  Klikněte zde pro třírozměrný interaktivní model Latitude 110L.

 •  

  Nejčtenější

  Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

  Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

  Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

  Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

  Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

  Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

  Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

  GRAF

  Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

  V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

  Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

  Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

  Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

  Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

  V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

  Další z rubriky

  Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

  Rozstřel k veletrhu CES

  Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

  Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

  Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

  Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

  Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

  Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

  Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

  Najdete na iDNES.cz