HW týden: Co se nedělo na Comdexu

  5:00aktualizováno  5:00
Možná se to nezdá, ale minulý týden se událo mnoho zajímavých věcí, které s Comdexem nesouvisely vůbec, nebo jen okrajově. Například Intel oslavil 30 let od vypuštění svého prvního procesoru, Dell vyprodal své počítače a objevil se nový standard pro bezdrátové sítě.
Ne každý propadl Comdexovému šílenství, ne každý navštěvoval stránky www.technet.cz/comdex, kde jsme připravovali průběžné zpravodajství z tohoto veletrhu. K vidění rozhodně bylo mnoho zajímavých věcí, a tak pokud se chcete seznámit se zajímavostmi, které přinesla tato největší technologická a komunikační akce na území Spojených států, neváhejte a projděte si naši speciální přílohu. Pokud odhlédneme od výše zmíněné události, dá se říci, že i jinde se děly zaznamenáníhodné věci a nebylo jich málo.

4004

"Střeva" prvního procesoru značky IntelSamotné číslo 4004 asi většině lidí příliš neřekne. Pokud se k němu však dodají slova procesor a Intel, patrně již mnoho z vás chápe, že zde hovoříme o prvním procesoru společnosti Intel, který minulý čtvrtek oslavil třicetiny. Bohužel či bohudík - záleží na úhlu pohledu - život procesoru netrvá tak dlouho jako život lidský, a tak se s ním již nelze setkat ani v kalkulačkách, pro které byl určen. Přesto mnoho instrukcí, které vykonával, je možno najít i v nejnovějších Intelových procesorech. Další číslo 2250 značí počet tranzistorů, kterými byl osazen (dnešní Pentium 4 jich má přibližně 42 milionů). Poslední číslo je 108 a informuje o frekvenci či taktu prvního procesoru značky Intel v kHz. Intel je na svůj první procesor patřičně hrdý, a tak nyní zaujímá místo mezi ostatními procesory v Intelovské síni slávy.

Dell bez 2 GHz

Když už jsme u procesorů značky Intel, nemilá událost postihla společnost Dell. Ta oznámila zastavení objednávek na své produkty osazené procesory Intel Pentium 4 s frekvencí 2 GHz. Omezení se týká především jejich řady Dimension 8200, u nichž se poslední objednávky patrně dostanou k zákazníkům až po jednom a půl měsíci. Důvodem těchto problémů je nedostatek procesorů nejrychlejších Pentií 4.

Nový bezdrátový standard

Zatímco na Comdexu nezbedně vystrkovala růžky bezdrátová technologie rychlého standardu 802.11a a nabubřele se producírovala starší a pomalejší, ale nejrozšířenější Wi-Fi (802.11b), byl Institutem pro elektronické a elektrické inženýrství (IEEE) schválen nový standard bezdrátové komunikace 802.11 g. Je rychlý jako 802.11a a navíc běží na rádiové frekvenci 2.4 GHz, tak jako Wi-Fi. Jen pro informaci - 802.11a používá frekvence 5 GHz, kterou využívá minimum přístrojů, a je tak méně náchylná k rušivým vlivům než 2.4 GHz sítě, které mohou rušit bezdrátové telefony či mikrovlnné trouby.

Zdá se tedy, že přechod na pětinásobně rychlejší přenos (rozdíl v rychlosti nových standardů oproti Wi-Fi) již nebude vyžadovat kompletní výměnu všech prvků stávající bezdrátové sítě. Kvůli vzájemné nekompatibilitě některých z těchto sítí budou prý prodávat produkty zvládající tyto formáty najednou.

Ceny pamětí rostou

To, co každý předpovídal již nejméně půl roku, se stalo a mnohé šokovalo, s jakou razancí. Pomalý sestup cen paměťových modulů nabral opačný směr. Lidé, kteří se dlouho rozhodovali a čekali na ještě příznivější ceny, si museli dát přinejmenším studenou sprchu na uklidnění. Cena některých pamětí se totiž zvedla až o 90 % v poměru ke svým nejpříznivějším cenám. Bližší informace přineseme v pravidelném cenovém přehledu ve čtvrtek.

Nekonečná fůze

Další část příběhu o fůzi společností Hewlett-Packard a Compaq hovoří o nejvyšších řídících pracovnících, kteří se v čele se svou šéfkou Carly Fiorinou rozhodli obětovat část svých odměn a platů, aby přesvědčili akcionáře, že prosazují spojení obou firem především na základě svého přesvědčení, a ne s výhledem na vyšší odměny.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Další z rubriky

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz