HW týden: Celkové zklidnění

  5:00aktualizováno  5:00
V některých kauzách došlo uplynulý týden k posunu k lepšímu a dokonce se objevilo několik vynálezů a vylepšení. Třeba takový počítač na bázi DNA nebo možnost zvýšit kapacitu současných disků trojnásobně.

Tak jako ceny pamětí již nenaznačují další růst a očekává se spíše pozvolný návrat k původním hodnotám, ani další problémy již s odstupem doby nevypadají tak bolestně. A některé spory se dostávají do své závěrečné fáze. Minulý týden se objevilo i několik technologických novinek, které mohou mít v budoucnu výrazný dopad.

Intel x VIA

Pomalu spěje k rozuzlení jedna z velkých kauz, která zaměstnávala společnosti Intel a VIA. Celý problém se točí kolem čipové sady VIA Technologies, která jako první podporuje paměti DDR SDRAM a zároveň nejnovější procesor společnosti Intel - Pentium 4. Výrobce procesoru, který mimochodem také produkuje čipové sady, totiž shledal v produkci inkriminovaném čipsetu P4X266 porušení svých práv a začal se jich domáhat prostřednictvím soudu. Společnost VIA se však nenechala vyvést z míry a trvala na tom, že ona Intel nijak nepoškodila. Strachovat se však začali výrobci základních desek, kteří se báli P4X266 umístit na své produkty z důvodů rozbourání svých dobrých vztahů s Intelem. Nepomohlo ani ujištění od firmy VIA, že se postará o jejich případné náklady na soudní spory s procesorovým gigantem. VIA se tedy rozhodla, že se pustí do výroby vlastních karet.

Tento týden přinesl do tohoto sporu nové informace. Obě znesvářené společnosti prý spějí k dohodě, která by měla Intelu přinést poplatek z produkce této čipové sady. V úterý VIA oznámila výrobu rychlejších verzí tohoto čipsetu, což má být podpořeno především integrací rozhraní Ultra ATA/133.

Intel samotný čelí od začátku minulého týdne žalobě společnosti Broadcom, která se dožaduje uhrazení následků domnělého vykradení patentů.

DNA do počítače

Nejen organismy budou napříště nositeli informací zakódovaných v DNA. V Izraeli přišli vědci na způsob, jak donutit DNA k provádění určitých kalkulací. I když je třeba do navrženého systému občas zasáhnout, převrat prý spočívá v tom, že intenzita vnějších zásahů je rapidně menší. Celý proces probíhá následovně. Vstupní data jsou zakódovány do dvoušroubovice DNA a poté promíchána s párem enzymů. První rozloží informace a druhý je posléze poskládá dle určitých pravidel. Přestože je výkon tohoto systému zatím nevýrazný, díky schopnosti pracovat paralelně překoná při určitém počtu molekul výkon současných systémů.

Dell roste

Zdá se, že na recesi trhů PC vydělal nejvíce Michael Dell. Jím založená firma získala v druhém čtvrtletí tohoto roku oproti předchozímu období další tři procenta celosvětového trhu. Dosáhla tak podílu 14,5 procenta, čímž prohloubila náskok před všemi svými konkurenty, kteým se naopak jejich podíly smrskly. Vyplývá to z analýzy společnosti IDC, která byla uveřejněna minulý týden.

100GB na čtverečný palec

Nového rekordu v hustotě zápisu dat na magnetické médium dosáhla společnost Seagate. Za pomoci technologie pixie dust se této firmě podařilo zapsat na jeden čtverečný palec 100 miliard bitů informací. Uvedení této technologie do běžné praxe bude v podstatě znamenat přibližně trojnásobný nárůst kapacity.

Patrně i na základě této skutečnosti udělil americký Národní úřadem pro standardizaci a technologie firmě Seagate a několika dalším společnostem grant na výzkum nových technologií pro ukládání dat.

LTO s 200 GB

V česku populární zkratka LTO neznamená v tomto případě lehké topné oleje, ale záznamové páskové médium. Společnosti Hewlett-Packard, IBM a Seagate, které mají na vývoj této záznamové technologie patrně největší vliv, plánují do poloviny příštího roku dodat na trh již druhou generaci LTO mechanik. Kapacita by se měla oproti první generaci zvýšit ze 100GB na 200 GB, přenosová rychlost z 20 MB na 40 MB za sekundu.
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Najdete na iDNES.cz