Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Hraje MP3, čte DVD, vypaluje - unikátní přenosný drive od Sony (recenze)

Potřebujete DVD mechaniku, vypalovačku, přenosný MP3 přehrávač? Sony přichází s jedním kompletním řešením. Šikovná externí hračka s elegantním designem splní veškerá vaše přání. Můžete ji připojit k USB, stejně jako vzít na cesty s dálkovým ovládáním a sluchátky.

Před časem jsme již jednu podobnou hračku od Sony recenzovali. Jednalo se o doprodávaný model CRX10U, externí USB vypalovačku kombinovanou s MP3 přehrávačem. Tehdy ovšem šlo o stroj vzhledu lehce archaického a s parametry hluboko pod tehdejším průměrem. Sony proto přichází s inovací v oku lahodícím designu, se solidním výkonem podpořeným rychlejším rozhraním USB 2.0 a ještě něčím navíc: Kromě MP3 si můžeme vychutnat i DVD video.

Mechaniku jsme dostali v poctivé kartonové krabici s průhledem, kde se celá ta krása vystavuje na odiv veřejnosti. Příslušenství je bohaté, od sluchátek a dálkového ovládání přes potřebnou kabeláž až po stolní dock. Softwarová výbava pamatuje na Windows i Macintosh. Majitelé pécéček se mohou těšit na plnou verzi PowerDVD, programový balík pro zálohování dat (B's Recorder GOLD, B's Clip a Restrospect Express), aplikaci pro tvorbu elektronických fotoalb (PhotoBase) a all-in-one hudební software MusicMatch Jukebox.

Tělo je tvořeno plastovými díly, jen optická mechanika si hoví v lůnu precizní metalické dráhy. Malým trojúhelníkovým průzorem ve víku z lehké slitiny můžeme pozorovat rotující disk. V čele přístroje bliká trojbarevná signalizace. Na těle najdeme pouhá tři tlačítka: zámek kláves, regulátor zvuku a elektricky ovládané otvírání mechaniky, které je v případě potřeby dublováno manuální páčkou. Vespod se také nachází reset a systémový konektor pro stolní základnu. Boční zásuvky pro dálkové ovládání, sluchátka, USB a napájení nepřekvapí tak jako slot pro paměťové karty MemoryStick.

Základnová stanice slouží pro pohodlné usazení přístroje na stole. Poskytuje nejen spojení s počítačem, ale také zdroj energie - tím nemusí být jen napájecí trafo, ale také osm tužkových baterií, jež se schovají do útrob docku. Standardně dodává energii interní Li-Ion akumulátor s blíže nespecifikovanou kapacitou. Podle specifikací má vystačit na 10 hodin přehrávání hudby v MP3, čtyři hodiny s CDDA a shlédnout stačíme film o délce půldruhé hodiny. Na jedno nabití vypálíme devět CD-R nebo sedm CD-RW disků.

MPD-AP20U pracuje jako externí CDRW/DVD-ROM combo. Disponuje 8MB vyrovnávací pamětí, podporuje overburn i ochranu proti podtečení bufferu. Specifikace udávají 24x rychlost čtení i zápisu CD, 10x přepis, 8x čtení DVD. Pro plné využití je doporučeno minimálně Pentium II taktované na 400 MHz, paměť 64 MB RAM a pochopitelně rozhraní USB 2.0. Vzhledem ke kompatibilitě s USB 1.1 můžete drive provozovat i na starších strojích, na pomalejší sběrnici však budete mít problém s přehráváním DVD.

Během testů byla jednotka připojena k separátnímu USB 2.0 řadiči. Při čtení lisovaných i pálených CD neměla mechanika žádné větší problémy. Za spolupráci s kompaktními disky s digitálním audiem si dokonce vysloužila desítku s hvězdičkou. Ač se předvedla pouze při nižší rychlosti 6x-12x CAV, audio extrakci zvládla na výbornou.

Protože ani nejnovější Nero CD Speed nedokáže rozpoznat DVD vložená v jednotce (tvrdošíjně informuje o CD s kapacitou 510 minut), museli jsme sáhnout ke staršímu programu Nero DVD Speed. Při načítání začala mechanika nečekaně trucovat. DVD-ROM Encarta by jistě dokázala přelouskat na maximální 8x rychlost, ale drobné výpadky v půlce disku, který nebyl nijak viditelně poškrábán, přerostly ve velké kolísání rychlosti. Dvouvrstvé DVD video stejně jako DVD-R disk přečetla nejvýše pětinásobnou rychlostí a ani tady jsme se nevyhnuli výpadkům. Sledování DVD videa pomocí přiloženého programu PowerDVD však bylo bez chyby.

Záznam pak proběhl téměř ke spokojenosti, ačkoliv také tady jsme zaznamenali drobné, nikoliv však kritické kolísání. CD-RW bylo vypáleno konstantní 10x rychlostí, ke zhotovení CD-R disku mechanika použila zónový zápis 12x-16x-24x.

Přestože Sony MPD-AP20U může fungovat jako přenosný přehrávač, při váze 330 gramů se s ním asi leckdo smíří jako s přístrojem stolním, který poslouží k poslechu CD audia a souborů ve formátu MP3. Ovládá se výhradně dálkovým ovladačem, jemuž vévodí zeleně podsvícený displej, na němž rotují informace z ID3 tagů. K navigaci (po vysunutí i ke změně hlasitosti) slouží otočný volič na pravé straně, který přepíná mezi jednotlivými soubory nebo celými složkami. K dispozici je několik režimů přehrávání: Repeat - opakování stopy/adresáře/disku, Shuffle - náhodné přehrávání adresáře/disku a naprogramování vlastního pořadí skladeb. Sony však překvapuje, podporuje také M3U playlisty; bohužel však jen holé seznamy souborů a nikoliv Winampovské playlisty s rozšířenými informacemi.

Srovnáme-li zvukový výstup se současnými přehrávači, musíme konstatovat, že multifunkční zařízení se drží spíš průměru. Komu doma chybí Kossy a chtěl by si přece vychutnat dynamický zvuk i na dodávaných sluchátkách (klasická černá, dodávaná snad ke všem výrobkům Sony), pro toho je připraveno několik voleb ekvalizéru: dva stupně basů, Rock, Jazz, Dance a Latin. Zvuk je čistý a výrazný i po připojení přehrávače k zesilovači.

Co říci na závěr? Snad jen vyzdvihnout fakt, že Sony MPD-AP20U je skutečně šikovná mašinka. Vzhledově vynikající výrobek se hodí jako vypalovačka a DVD-ROM mechanika na cesty k notebooku, tak i jako čistě externí stolní řešení a přenosný MP3 discman v jednom. Pokud vlastníte nějaké další dítko od Sony, třeba digitální fotoaparát nebo kameru, čtečka MemoryStick karet se stane neocenitelnou. Zkrátka všestranné udělátko za slušnou cenu.

K testu zapůjčila společnost Alzasoft.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...