Chytrá trouba nahradí ledničku. Jídlo uchová čtrnáct dní a není to drahé

aktualizováno 
Punta Umbria (Od zpravodaje Technet.cz) - Společnost Haier letos uvede na trh troubu, která svým způsobem funguje jako lednička. Místo toho, abyste hotové jídlo uchovali v chladu, necháte ho ve speciálním oddílu trouby, kde zahřívané bezpečně vydrží i čtrnáct dní. V jakémkoliv okamžiku připravené k servírování.

Místo ledničky trouba. Novinka, kterou letos představí Haier. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Čínská společnost Haier raketově roste a její cíl je zřejmý. Kromě významné role na poli spotřební elektroniky se chce stát celosvětovou jedničkou mezi výrobci bílé techniky. Proto pohltila značky jako GE Electrical, Hoover a naposledy i českým zákazníkům dobře známou značku bílé techniky Candy. 

Na letošním veletrhu IFA, který proběhne v září Berlíně, kromě obří expozice s televizory a další audio video technikou lze tedy očekávat ještě větší stánek s technikou do kuchyně.

Novinkou, kterou firma představila v rámci akce IFA Global Press Conference vybraným novinářům z celého světa, je trouba značky Hoover s označením H-KEEPHEAT 700. A není to obyčejná trouba. Je první na světě, která dokáže svým způsobem nahradit ledničku.

Fotogalerie

Zatímco dřív jste nedojedenou pečínku uložili do ledničky a později znovu ohřáli v mikrovlnce, Hoover ji dokáže uchovat připravenou k okamžitému podávání až po dobu čtrnácti dnů. Výrobce předpokládá, že pokrm je buď zavakuován v běžně dostupných speciálních sáčcích, nebo uzavřen v opakovaně použitelných krabičkách vhodných pro mikrovlnou troubu. 

Prostor konvekční trouby lze mobilní přepážkou rozdělit na dva nezávislé prostory, přičemž v jednom můžete normálně péci. V druhé části systém udržuje podle programu teplotu 63 nebo 70 stupňů a uložené pokrmy tak hygienicky uchová podobně jako lednička.

Výhody jsou zřejmé. Pokrm neprojde opakovaným teplotním šokem, lépe se zachová jak aroma, tak i chuť. Teplota nad 60 stupňů Celsia zajistí, že do jídla se nedostanou bakterie.

Pohodlné a překvapivě levné

První otázka, která napadne každého, bude směřovat k nákladům na provoz takového zařízení. Čínský výrobce se omezil na konstatování, že provoz nevyjde dráž než jeden šálek domácí kávy denně. 

Trouba má v režimu uchovávání potravin běžet vždy osm sekund na plný výkon 1 500 W a následně tři minuty zůstat ve vypnutém stavu. Z toho lze vypočítat, že denně bude v provozu přibližně 61 minut a spotřebuje tedy zhruba 1,5 kWh. Při průměrné cenně elektřiny 5 Kč za KWh pak dojdeme k nákladům 7 - 8 Kč denně. Což je zhruba dvojnásobek, než například u A++ ledničky s mrazákem (kam se toho však vejde o něco víc).

Hoover dokáže teplotu pečení snížit na teplotu pro uchování během 20 až 25 minut. Uživatel si tak může připravit jídlo dopředu a z trouby jej rovnou servírovat na stůl. 

Trouba samozřejmě umí připravovat pokrmy metodou sous-vide (dlouhé vaření za nízké teploty). Spolupracuje s mobilní aplikací, ze které si dokáže stáhnout vybraný recept a nastavit způsob pečení automaticky podle něj.

Cenu novinky výrobce zatím nezveřejnil. Půjde o prémiový produkt, tudíž lze předpokládat, že k zákazníkům se dostane v balení i s vakuovačkou a případně dalším příslušenstvím nebo spotřebním materiálem.

První takzvaná chytrá trouba (značky Dacor) byla představena v roce 2013 na veletrhu CES. 

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Témata: IFA 2018, IFA 2019

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Proti chrápání i pomoc v těhotenství. Philips ukazuje novinky pro zdraví

Mezinárodní setkání IFA GPC 2019 právě probíhá ve Španělsku

Společnost Philips představila na akci IFA Global Press Conference novinky z oblasti péče o zdraví, které budou mít...

Pero schová i nabije. Nový notebook Fujitsu má vše, co byste mohli chtít

Nový konvertibilní notebook Fujitsu U939X.

Fujitsu se do kilogramového konvertibilního 13" notebooku/tabletu podařilo vměstnat nabíječku digitálního pera, USB-C...

Počítač od Applu má držátka. Stojánek k displeji stojí přes 23 tisíc

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek....

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek. Mezi ty nejzajímavější patří zcela nový...

Najdete na iDNES.cz