Hokej na displeji Umaxu: recenze meganotebooku s Radeonem 9600, televizí a numerickou klávesnicí

  • 188
10.000 bodů v 3D Marku 2001, dvouprocesorový výkon, širokoúhlý displej - pokud hledáte notebook, který má takřka vše, nemusíte více hledat. VisionBook 685WX nabídne maximum. Zkuste si vzpomenout na něco, co zvládá kterýkoliv jiný notebook - a Umax (na) to určitě má. Zkuste i něco víc. Třeba televizi, videokameru, DVD přepisovačku, stará i nová rozhraní - doslova vše v 1!

Umax VisionBook 685WX: cokoliv si řeknete

Je poměrně pravděpodobné, že na cokoliv pomyslíte, to Umax má (mimo vodotrysku či atomových hodin). Tento notebook je prostě "jen"kombinací nejlepších či téměř nejlepších technologií, které jsou dnes k mání. Nutno dodat, že kombinací, která se nemusí kvůli své velikosti zamlouvat každému, ale s výkonem, který chce (snad) každý. Začíná to u procesoru Pentium 4 s frekvencí 2800 MHz, přičemž není problém doobjednat i nejvýkonnější současné Pentium 4 na 3,2 či 3,4 GHz (pokusíme se získat i tuto variantu, pro perfektní srovnání nejvyššího možného mobilního výkonu). Superlativy pokračují, jak čipová sada, tak procesor podporují komunikaci na současné nejrychlejší intelovské sběrnici s taktem 800 MHz, samozřejmostí je u procesoru podpora HyperThreading (Windows XP krásně detekují dva procesory namísto jednoho, v tomto notebooku dostáváte prakticky multiprocesorovou pracovní stanici). Aby to nestačilo, už v základní výbavě je 512 MB paměti, rozšiřitelných na rovný gigabajt. Paměť není ani DDR266, ani nejrychlejších notebookových DDR333, základní deska zvládá rychlé DDR400 moduly.

Notebooky.cz - Umax VisionBook 685WX

Grafika v plné síle!

A pokračujme v palbě: ATI Mobility Radeon 9600 je podle podpory té které značky první či druhou nejrychlejší současnou grafikou, kterou lze sehnat (ačkoliv již se proslýchá o nástupci s Radeonem 9700). Navíc nabízí rovnou 128 MB videopaměti. Komu by nestačil výstup na vlastní, širokoúhlý, 17palcový (!) displej s rozlišením 1440 x 900 bodů, může si připojit externí monitor (pro bohatší je zde displej) s rozlišením až do 2048 x 1536 bodů.

Anebo si může vychutnat hokejový zápas či film DVD na televizi přes kvalitní S-video výstup. Ano, podobnou grafiku ještě zvládají i jiné notebooky, například Hewlett Packard nc8000. Ale co takhle DVD přepisovačka ve standardu? Ještě pořád je tu podobně vybavený a podobně vypadající konkurent od Gericomu. Ten ale nenabídne takové spektrum konektivity: faxmodem, gigabitový adaptér a WiFi sítě "all inclusive".

Nevěřící Tomáše nechť dorazí to nejlepší na konec: máte záznam na videokameře? Šup s ním do notebooku. Umax to zvládne. Přes S-video vstup (ano, vstup pro video, ne pouze výstup jako u většiny ostatních notebooků) lze nahrát jakékoliv klasické analogové video. Samozřejmě, je zde i vstup pro kvalitní digitální videokamery díky FireWire. A pokud chcete nahrávat okamžitě, je zde ne tak kvalitní, leč přímo integrovaná videokamera ve víku notebooku.

Kvalitní televize a 4.1 reproduktory

Výstup zvuku na kvalitním S/PDIF? Null problemo. A pokud uživatele práce nebaví, může se podívat na televizi... Ano, notebook nabízí televizní tuner s českou normou, s redukcí na český anténní vstup. A když by vás nebavilo poslouchat hudbu k filmu přes HiFi věž, pusťte si ji na čtyřech integrovaných reproduktorech, včetně basů na subwooferu - též zabudovaném v základně notebooku. K notebookové "televizi" je dodávané i příjemné dálkové ovládání, ač jen infračervené (rádiové by nepotřebovalo přímou viditelnost - ale to už bychom si opravdu přáli asi moc).

Zpět do reality

Možná by se ještě hodilo zmínit, že notebook má standardní stolní rozměr klávesnice, včetně numerického bloku. To však již souvisí s tím, co tento notebook trochu omezuje. Respektive jeho velikost je značná. Širokoúhlý displej s ohromnou úhlopříčkou s sebou nese automaticky značnou zabranou plochu. Navíc, i hmotnost je poměrně výrazně vyšší než lehčích notebooků s procesory Pentium M, se 3,4 kg není Umax zrovna nejlehčí notebook. Nicméně, ačkoliv 392 x 275 milimetrů není zrovna ideální rozměr, stále ještě se notebook vejde do aktovky středně velkých rozměrů. Pokud však máte brašnu na notebook s 15 palcovým displejem, tomuto širokoúhlému fešákovi bude těsná!

Kupodivu však ne proto, že by notebook byl příliš tlustý. Díky značné ploše se podařilo všechnu elektroniku integrovat do výšky plně srovnatelné s modely s procesorem Pentium M - 36 milimetrů není nadstandard, ale ani se za to VisionBook nemusí příliš stydět. Tento Umax je na svou výbavu až neuvěřitelně kompaktní - díky svému displeji nemůže být o mnoho menší v ploše, ale ve výšce nedává svou technickou opulentnost nijak najevo.

Notebooky.cz - Umax VisionBook 685WX

Vlastnosti na druhý pohled

Přeci jen, nejsme tu jen od toho, abychom básnili ságy na kvality technického vybavení. Sebelepší procesor, technická sada či grafický čip ještě práci neodvedou. Důležitá je zde klávesnice a displej. Obojí se u Umaxu vymyká zažitým konvencím.

Klávesnice totiž neobvykle využívá prostoru a nabídne i dříve zmíněnou numerickou klávesnici. To z ní dělá přímo skvělý notebook pro kohokoliv od účetních, přes auditory, analytiky, matematiky až po poradce. Kdokoliv, kdo musí psát na notebooku čísla, ví, o čem je samostatná numerická klávesnice a kde většina notebooků pokulhává. Umax zde nenabízí sice zcela dokonalou náhradu - jeho numerické klávesnici chybí boční sloupec s operátory (znaménky) - nicméně přesto je to nesrovnatelné s notebooky, které nabízí jen numerickou klávesnici emulovanou přes klávesy písmen, navíc šikmo posunuté, tedy téměř nepoužitelné. Škoda, že Umax nevyužil celé šířky notebooku - bylo by možné integrovat více kláves bez kompromisů, včetně plnohodnotné numerické části. Ale přestaňme kritizovat cosi, co valná většina notebooků vůbec nenabízí.

Poměrně příjemně dělená jsou pole kláves a kritické ovládací klávesy vynikají přímo nadstandardní velikostí. Je takřka nemožné minout Shift, Enter či Backspace i při psaní ve velmi ztížených světelných podmínkách. Kurzorové obrácené téčko má vyhrazen vlastní prostor, jsou zde i klávesy Microsoft Okno a Vlastnosti.

Markantnější mínusy klávesnice

Nepříjemné je prohození kláves Fn a Ctrl v levém dolním rohu oproti standardu stolní klávesnice, ale to je neduh společný mnoha notebookům. Značně nepovedené je umístění pozičních kláves Home, End, PgUp a PgDn na kurzové klávesy přístupem přes kombinaci Fn - to je však spíše věcí zvyku. Najdou se uživatelé, kterým toto řešení maximálně vyhovuje (zpravidla se rekrutují z řad vlastníků notebooků Acer, kde se překrytí kláves praktikuje u některých modelů též).

Touchpad zcela v linii s očekáváními

Touchpad jako druhé nejpodstatnější vstupní zařízení již nezáří žádnými skvělými vlastnostmi srovnatelnými významem s numerickým doplňkem klávesnice. Klasická ploška, doplněná dvěma hlavními a třetím kolébkovým posuvným tlačítkem pro rychlé procházení dokumentů či stránek se nijak nevymyká standardu. Dvě tečkovitá vyvýšení pouze zpříjemňují dotek středního tlačítka, jinak je to ale klasický touchpad vylepšený o střední "scrollovací" kolébkové tlačítko. Díky numerické klávesnici je touchpad umístěn mimo střední osu - je vycentrován na střed písmenné části klávesnice. Neuvěřitelná je opěrka rukou. Díky integraci reproduktorů do boků a na čelo přístroje zůstává opěrka zcela volná a ani při prudkých manévrech řidiče na silnici se nemusíte jako spolujezdec bát, že byste ztratili kontakt s notebookem.

Notebooky.cz - Umax VisionBook 685WX

Displej podle chuti a preferencí

Názorové střety vlastníků klasických displejů a náruživců s širokoúhlými displeji hraničí s dogmaty a předsudky. V našem testu jsme si na širokoúhlý displej notebooku velmi rychle zvykli, ale současně nám ani změna zpět na podobně vysokorozlišivý, leč klasický displej (1400 x 1050 bodů) nečinila větších potíží. Výhoda širokoúhlého displeje se projeví především ve velkých tabulkách, ve zobrazení dvou stránek vedle sebe při editaci textu nebo při přehrávání DVD - nebo v tomto speciálním případě tohoto extravagantního notebooku, při sledování televize. Proto dáváme displeji naše jednoznačné doporučení - širší úhlopříčka má mnoho výhod a jen málo nevýhod, alespoň z praktického pracovního pohledu běžných kancelářských prací a mimopracovního multimediálního použití.

Multimédia na maximum - od her přes video až po televizi

Tento notebook nabízí opravdu fascinující možnosti. Od bezdrátových sítí Bluetooth a Wireless LAN, přes možnost připojení videokamery přes FireWire až po neobvyklé možnosti jako je televize či přímý S-video vstup. Notebooku lze vytknout jen málo: FireWire vstup je na čele notebooku, což činí problematickým současnou práci s kabely čouhajícími přímo pod rukami. Totéž se týká umístění jak audio konektorů, tak stále méně používaného, ale přesto populárního infračerveného rozhraní - jejich umístění též na čele notebooku není nejšťastnější. Naopak se nám právě tam líbí zapínání antény pro bezdrátové sítě: snadno a rychle přístupné, u něj kabelový salát nehrozí.

Levý bok demonstruje možnosti externích mechanik

Proti použití a umístění přepisovací optické DVD mechaniky, maximálně univerzální čtečky paměťových karet 6 v 1, jednoho PCMCIA slotu (typ II) a nádavkem ještě jednoho vysokorychlostního USB 2.0 slotu skutečně nelze nic namítat. Levý bok je z tohoto pohledu opravdu efektivně využit s nulovým plýtváním cenným prostorem.

Strukturální odolnost přijatelná

Notebook je svým provedením poměrně rozumnou demonstrací ne zrovna nejvyšší odolnosti ve srovnatelné třídě. Díky čtyřbodovému ukotvení displeje a poměrně tuhé základně si od nás získal solidní ocenění - ačkoliv by bylo možné ještě podstatně více. Mezi úchytkami víka zaujme očko videokamery integrované v notebooku. Aneb, co se integrovaných zařízení týče, Umax je opravdu unikát.

Vítejte v multimediálním světě budoucnosti

Stačí pohled na pravobok Umaxu a jste v obraze zcela a úplně. Integrovaný tuner televize má skutečně magickou moc. V kombinaci s kompletním profesionálním balíkem aplikací pro veškeré operace spojené s videem jako takovým je tento notebook neuvěřitelně univerzálním nástrojem pro práci v multimédii, v rozsahu dříve v mobilním světě nepoznaném. Od běžného ladění signálu televize (včetně jemného dolaďování), přes nahrávání v reálném čase (ať již z vlastní videokamery notebooku, z S-video vstupu či z interního tuneru) a komprimaci do úsporných formátů MPEG2 či jiných dle volby uživatele, po zpožděné nahrávání na pozadí a ve zvoleném čase, až po záznam na DVD a automatické vypálení disku se zvoleným filmem, Umax skutečně ohromuje. Sice se jednou projevila nestabilita aplikace související s nahráváním, ale to je u mnoha aplikací pro zpracování videa žel spíše pravidlem než výjimkou. Proto vzhledem ke komplexitě a fascinující univerzálnosti možností tuto chybku balíku Pinacle promíjíme. Mimochodem, snad jen jediné Umaxu chybí - externí anténa. Bez té si totiž na televizi příliš nepokoukáte - Umax nabízí jen patřičný vstup, ale bez připojeného antény, resp. TV kabelu "nechytne ani myš".

Závěrem výsledky rychlostních testů

Asi nikoho nepřekvapí, když řekneme, že tento Umax se může srovnávat výkonově i s těmi nejlepšími. Díky ultrarychlému procesoru s podporou technologie HyperThreading za sebou i při testu výkonu na akumulátory zanechal daleko ve stínu nejvýkonnější Pentium M na 1,7 GHz a vytvořil třídu zcela jenom pro procesory Intel Pentium 4 HyperThreading, na nejmodernější stolní sadě.

Nejdříve něco pro hráče: ve standardním testu 3D Mark 2001 tento notebook překonal hranici 10.000 bodů, což je na notebook unikátní výkon a do této doby nejlepší, jaký známe. To podtrhuje i skóre aplikace 3D Mark 2003, která měří výkon v nejnovějších hrách s podporou Direct X 9 - toto rozhraní podporuje zatím jen pár notebookových grafických čipů. A na výsledcích to bylo vidět. Těsně pod 3000 bodů zatím dosáhl jen právě Umax. 2914 bodů zůstalo sice pod magickou hranicí tří tisíc, ale daleko za možnostmi notebooků s čipy jako GeForce 4 Go 4200 či Radeon 9000/9200.

Běžný výkon komponent skončil též prakticky mimo naše dosavadní zkušenosti. Překvapil především výsledek disku v této sestavě, který se svými 1083 body v suitě PC Mark 2002 nastavil nový rekord. Tím spíše pak potěší výsledky sice ne tak výrazně, ale stále rekordní v testech průtoku paměti s 6188 body a 6419 body výkonu procesoru - a to i v akumulátorovém provozu. Tyto hodnoty jsou pro valnou většinu současných notebooků, včetně notebooků s nejlepšími procesory Pentium M prakticky nedosažitelné.

Notebooky.cz - Umax VisionBook 685WX

Shrnutí: pro většinu představitelných nasazení ideální

Umax se stolním procesorem Pentium 4 HyperThreading, se špičkovou čipovou sadou SiS a s grafickým čipem Radeon 9600 tak ukazuje, kam až lze se dostat, pokud se výrobce odváží ignorovat zásady používání mobilních komponent. Samozřejmě, vzhledem k výkonu a příkonu komponent není tento notebook ideálním partnerem pro pětihodinové prezentace mimo dosah zásuvky, spíše jen pro hodinu až dvě, za to však plného výkonu. A s nejmodernější technikou, kterou lze do takto tenkého notebooku v současné době směstnat. O unikátních možnostech komponent počínaje FireWire, přes interní videokameru, integrovaný televizní tuner, bezdrátové sítě WLAN až po DVD přepisovací mechaniku snad není nutno dále diskutovat, jejich přínos ocení každý. Každý, kdo si tento maxinotebook bude moci dovolit...

Aktuální konfigurace a cena:

VisionBook 685WX DVD-RW (P4 3,2 GHz+HT,512MB,60 GB, TV Tuner, WLAN, XP Home, 17"WXGA) - 74990 Kč bez DPH.

Technická specifikace:

  • Procesor Intel P4 3,2 GHz, 800 MHz FSB + HT techn.
  • Cache L2 512 kB
  • Chipset SIS 648FX
  • RAM 512 MB DDR (max.1 GB DDR (400MHz))
  • Video RAM ATI M1 128 MB DDR
  • HDD 60 GB nebo vyšší
  • Audio Ano 4xrepro+subwoofer - SPDIF výstup
  • Displej 17" WXGA TFT 16:10 (1440x900)
  • Klávesnice Česká s oddělenou numerickou částí
  • FDD Externí (volitelně)
  • DVD-RW interní ( 2/24/10/24)
  • Faxmodem Ano (homologovaný)
  • LAN 10/100/1000 Ano
  • TV Tuner Ano + dálkové ovládání
  • Wireless LAN volitelně
  • Video kamera Ano (ve víku displeje)
  • 1xS,1xP, VGA Ano
  • PS/2 Ano
  • Infra port Ano
  • USB 2 x USB 2.0
  • IEEE1394 Ano
  • TV-výstup Ano
  • PCMCIA Ano (typ II)
  • Card Reader Ano 6in1
  • Baterie LiIon (4400 mAh)
  • Brašna Ano
  • Hmotnost 3,4 kg
  • Rozměry 393 x 275x36 mm
  • Záruka 2 roky
  • OS Win XP, 2000

    Poznámka redakce

    Vzhledem k absenci použitelných fotografií jsme využili fotografií velmi podobného, leč o něco chudšího modelu firmy Gericom. Vzhled je identický, ale konkurenční model Hollywood XXL nabízí menší škálu možností.