Hledali jsme odpověď, zda je pro notebook lepší AMD nebo Intel

aktualizováno 
Vzali jsme dva stejné notebooky s jinými procesory za jediným účelem – rozhodnout, která platforma je lepší. Dražší Intel nebo levnější AMD?

Stejný design, jiný hardware - Notebooky HP Compaq nx6325 a HP Compaq nc6320 | foto: Garden

Intel uvedením nových a do jisté míry přelomových procesorů získal na trhu převahu, AMD ihned reagovalo snížením cen. Za velmi slušné částky tak lze dnes zakoupit špičkové procesory AMD Turion X2, které pohánějí například vlajkovou loď společnosti Acer – notebooky Acer Ferrari. I přesto se na AMD po nepříliš povedených prvních počinech v oblasti mobilních procesorů dívá řada zákazníků skrz prsty a při výběru sahají raději k procesorům Intel. Přiznávám, že osobně fandím Intelu, o to více mě překvapil závěr, který jsem po sedmnácti denním testování musel udělat.

Následující řádky jsou testem dvou rozdílných platforem, nikoli jen testem výkonu procesorů. Zajímal nás především celkový výkon, výdrž na baterie, hlučnost notebooků a dále pak cena, která při rozhodování hraje nemalou roli.

Testované modely

Výběr testovaných modelů nebyl jednoduchý, hlavními kritérii bylo shodně provedené šasi pro zhodnocení chlazení procesorů, co nejvíce podobná nabídka portů a dále pak cena. Vstříc nám vyšla firma Hewllet-Packard, u které jsme nakonec vybrali modely HP Compaq nc6320 (RH374EA) a HP Compaq nx6325 (EY349EA).

Zásadními rozdíly jsou jiné frekvence procesorů (1,8 GHz Intelu oproti 1,6 GHz AMD), neboť se v době přípravy tohoto srovnání ve zmíněných modelech shodně taktované procesory nedodávaly. Vzhledem k tomu, že porovnávat výkon podle frekvence (tak jako to bylo za dob Pentií) se s příchodem nové řady procesorů od Intelu už nedá, není handicap procesoru AMD příliš podstatný. Volbou mohl být ještě výše taktovaný procesor Turion 64 X2 TL-60 na 2,0 GHz, cenový rozdíl se však v tomto případě smazal a platformě AMD bych tak ubral její hlavní zbraň - cenovou výhodnost. Druhým rozdílem je horší nabídka portů u notebooku s AMD; nejvíce pravděpodobně bude vadit absence 4. portu USB 2.0 oproti lépe vybavenému notebooku s Intelem, méně již bude vadit nepřítomnost tiskárenského portu LPT a dokonce sériového portu, který se dnes v noteboocích vidí jen zřídka.

Posledním rozdílem je jiná kapacita baterií. Vyšší kapacitou disponoval notebook s AMD, při testu výdrže však byly notebooky otestovány s baterií stejné kapacity, takže je tato odlišnost nepodstatná.

Popis modelů

Na první pohled shodné notebooky se dají odlišit pouze pomocí několika portů a nálepkami u klávesnice, které informují o použitém procesoru. Design je v duchu korporátních modelů od HP velice strohý a nesnaží se oslovit masy, kromě mřížky na čele notebooků stylově ukrývající integrovanou čtečku 7 v 1 tak nenajdeme na noteboocích žádné designové výstřelky.

Pohled na levý bok

Pohled na pravý bok

Pohled na přední stranu

Pohled na zadní stranu


Pro zachování pořádku budou všechny následující informace o notebooku s procesorem AMD řazeny do levého, s procesorem Intel pak do pravého sloupce - přesně tak, jak je to na úvodní fotografii. Na následujících obrázcích již lze vidět detaily portů:

Detail portu notebooku s AMD

Detail portu notebooku s AMD

Detail portu notebooku s AMD
Notebook s procesorem AMD

Detail portu notebooku s procesorem Intel

Detail portu notebooku s procesorem Intel

Detail portu notebooku s procesorem Intel
Notebook s procesorem Intel


Hardwarová výbava je nadstandardní, zvláště s ohledem na cenu. Oba notebooky mají ve výbavě VGA konektor, TV výstup S-Video, Firewire, čtečku multimediálních karet 7 v 1 (SD, MMC, MS, MS Pro, MS Duo, Smart Media a xD), PCMCIA typu I/II a ExpressCard slot, hned gigabitový ethernet společně s bezdrátovým adaptérem 802.11a/b/g a Bluetooth. Při pohledu na spodní stranu lze vidět ještě dokovací port a menší konektor pro připojení přídavné baterie, která nám byla pro test také zapůjčena.

Jako bonus notebooky obsahují čtečku otisků prstů, která ve spojení s HP Credential Managerem dokáže elegantně obejít zadávání hesla.

Oba modely mají velmi dobré 15" matné displeje s rozlišením 1024x768, navzdory očekávání se jednalo o jiné typy. V průběhu testování a především pak focení se ukázalo, že displej u modelu s procesorem AMD je o něco tmavší, dle několika názorů však s ostřejším obrazem. Subjektivně mi oba displeje přišly nadprůměrné a jasného vítěze se mi nepodařilo určit.

Na závěr této kapitoly ještě schází uvést rozměry a hmotnosti. Váha se shodně pohybuje kolem 2,7 kg, rozměry jsou pak naprosto stejné - 30 × 329 × 267 mm. Ve výbavě se nachází 65W síťový adaptér Smart, který je v současnosti jedním z nejmenších a nejlehčích a při cestách tak brašnu uživatele příliš nezatíží.

Procesory, chipsety, grafické karty

Nyní se již konečně dostáváme k podstatě článku, a tou je srovnání obou dvou modelů z hlediska jejich výkonu při práci. Jak model s procesorem AMD, tak i model s procesorem Intel mají sdílené grafické karty, 512 MB operační paměti, 80GB pevné disky o 5400 ot/min a stejně rychlé sběrnice (667 MHz).

Rozdíly tak nalezneme až v samotných dvoujádrových 64bitových procesorech - nc6320 pohání procesor Intel Core 2 Duo T5600 taktovaný na 1,83 GHz se 2 MB L2 cache, druhý notebook nx6325 je pak osazen procesorem AMD Turion 64 X2 TL-52 na 1,6 GHz s 2x 512 kB L2 cache (pro každé jádro). Procesory pracují ve spolupráci s chipsety Mobile Intel 945GM Express resp. ATI Xpress 1150, které obsahují integrované grafické karty GMA 950 resp. ATI Radeon Xpress 1150 (více zde).

Výkonové testy a jejich zhodnocení

Papírové předpoklady a zkušenosti s procesory Core 2 Duo určovaly notebook s procesorem AMD k drtivé porážce. Po otestování musím uznat, že notebook na platformě Intel skutečně svého konkurenta dokázal porazit, o drtivosti však nemůže být řeč.

Jako první proběhly standardní redakční testy, tedy PCMark05 a dva novější testy grafického výkonu - 3DMark05 a 3DMark06. PCMark05 netestuje pouze procesor, ale celkový výkon v aplikacích a při kancelářské činnosti, do výsledku se započítává i grafický výkon a rychlost pevného disku. Tímto testem by mohlo být řečeno vše, pomocí dalších programů jsme se však podívali na jednotlivé komponenty a snažili se najít, v čem je notebook s procesorem AMD slabší. Výsledek PCMark05 je totiž následující:

 AMD  Intel
 2537  3064

 Výkonové testy aneb jak jsme testovali
Notebooky jsme do redakce dostali úplně nové, veškeré "zaběhání" obou dvou systémů (aktualizace Windows XP, zformátování baterií, doba běhu,...)  bylo tedy provedeno shodně. Testování výkonu proběhlo hned v několika programech. Notebooky byly odpojeny od všech sítí, aby benchmarky nebyly narušovány případným stahováním aktualizací, připojeny k napájení a pro dobré chlazení byly postaveny na rovný stůl. Napájecí profil byl nastaven na maximální výkon.

Kromě výsledků testů nás zajímala i hlučnost, s jakou se notebooky projevovaly a dále pak jejich zahřívání.


Notebook na platformě AMD je v tomto testu o plných 17% slabší než Intel, což je již slušný rozdíl, zajímaly nás tedy výsledky dalších testů, které by skóre mohly odůvodnit. Těmi se staly již zmíněné grafické testy:

 Benchmark       AMD             Intel      
 3DMark05  542   465 
 3DMark06 223 136

Integrovaná grafika AMD ATI Xpress 1150 dokázala s přehledem porazit tu Intelovskou - GMA950 a to o 14% resp. 39%. I když je v globálu výkon obou karet slabý, v PCMark05 měla v tomto směru platforma AMD spíše body získávat. Kde tedy body ztrácela - podívejme se na výkon obou procesorů. Ten byl naměřen programem HWiNFO, který udává počet operací v pevné a plovoucí řádové čárce. Pro porovnání výkonů, především pak ve vícevláknových operacích, je v grafu přidán ještě starší procesor Pentium M taktovaný na 2,13 GHz (2 MB L2 cache).

Z přiložených grafů je vidět převaha procesoru Core 2 Duo v operacích CPU, rozdíl oproti AMD je markantní především při běhu několika aplikací najednou (multi-threaded, vždy sloupec více dole). Hodnoty naměřené pro Pentium M jsou horší i přesto, že je výše taktované než zbývající dva procesory, zlepšení architektury novějších procesorů je tedy dosti znát. Ve více-vláknových operacích je pak vidět jeho jasný propad oproti dvoujádrovým procesorům. Tyto situace nastávají poměrně často, neboť na pozadí OS nezřídka běží více aplikací; I když si s nimi dokáže poradit procesor poměrně dobře, dvoujádrové procesory mají v těchto chvílích lepší odezvu.

Drtivé porážky se však Core 2 Duo dočkalo v operacích FPU (například pro CAD, tabulkové procesory, aplikace pro finanční analýzy...), kde jej v single-threaded testu dokázalo porazit i starší Pentium, v multi-thread režimu jej zachránilo druhé jádro. Procesory AMD jsou v tomto ohledu před Intelem vždy o něco napřed, takto výrazný rozdíl jsme však nečekali, benchmark byl proto proveden několikrát vždy s podobným výsledkem.

Na výsledku PCMarku05 se podepisuje především výkon CPU, cenné body tedy platforma AMD ztratila právě zde.

Pro porovnání výkonů obou procesorů bylo provedeno ještě několik syntetických testů, z kterých jsme vybrali výsledek programu BMX. Ten měří maximální možnou rychlost zápisu do Wordu a Excelu a přesvědčivě v něm vyhrálo Core 2 Duo: 

 BMX test          AMD                 Intel        
 Excel [buněk za sek]  212    258 
 Word [písmen za sek] 125  139

Posledními prvky obou sestav jsou pak paměti a disky, právě zde se projevila lepší vyváženost sestavy Intelu. Zatímco test paměti byl poměrně vyrovnaný a pod PCMark05 se nemohl příliš podepsat, v benchmarku disků AMD ztratilo až příliš mnoho bodů:

 Test     AMD       Intel  

Datová propustnost paměti [MB/s]

1921  1734 
Průměrná přenosová rychlost  disku při čtení [MB/s]  31,9  38,9
Průměrná přístupová doba disku [ms] 18,2 17,2

Právě v PCMarku05 je několik testů na zjištění rychlosti při práci se soubory, nižší rychlost při čtení i horší přístupová doba měly bezesporu na 17% ztrátě AMD na Intel velkou váhu. Jiné modely disků v noteboocích jsme neočekávali, papírově byla při výběru zvolena stejná kapacita i počet otáček za minutu. V případě použití stejných disků by se daly u obou notebooků očekávat v PCMarku05 výsledky daleko si bližší. Naměřené hodnoty byly zjištěny pomocí HWiNFa (paměť) a HD Tache (disk).

Notebooky v praxi - hlučnost, teploty a výdrž

Poslední kapitola bude již subjektivně podbarvena, neboť se dostáváme ke zhodnocení kultivovanosti běhu obou notebooků. V praxi se AMD chovalo překvapivě více potichu, ocenit se musí především absence roztáčení větráčku na procesoru při startu PC - notebook s Intelem byl na tom hůře a při náběhu byl o poznání hlučnější. Oba notebooky však mají výborně řešené chlazení a jejich hlučnost byla při běžném provozu na velmi nízké úrovni. Posouzení hlučnosti i zahřívání proběhlo po dvou hodinách běhu při zapnutém přehrávání Windows Media Playeru se zapnutou vizualizací.

V takovémto režimu bylo patrné vyšší zatížení procesoru AMD, který se také více zahříval. Na následujících grafech je vidět vytížení procesoru při přehrávání stejné hudby po dobu necelých dvou minut, podstatný je především průměr - Intel 8%, AMD téměř 15%:

AMD
Intel

Po dvou hodinách v tomto režimu byla následně naměřena teplota obou procesorů pomocí programu MobileMeter. Průměr u procesoru AMD činil 55 °C, špičkově 58 °C, u Intelu byla průměrná teplota 52 °C, špičkově 55 °C. Teplota okolního prostředí byla přibližně 24,5 °C. Subjektivně byl notebook s AMD tišší.

Ke kapitole zahřívání patří ještě průměrná teplota disků, disk v notebooku na platformě AMD opět nepotěšil - zaprvé byl při čtení daleko hlučnější, zadruhé se jeho průměrná teplota pohybovala okolo 40 °C. U Intelu byla naměřena průměrná teplota jen 36 °C a disk byl prakticky neslyšitelný. Hodnoty teplot pro oba disky jsou však na dobré úrovni a životnosti by neměly škodit.

I přes vyšší zatížení procesoru a vyššímu zahřívání notebooku s AMD prohrál notebook s procesorem Intel v testu výdrže na baterie - i když o pouhé 3 minuty. Ve standardním redakčním testu baterie, tedy zapnutém úsporném napájecím profilu, nastaveném maximálním podsvícení displeje a při nepřetržitém běhu hudby ve Windows Media Playeru se zapnutou vizualizací dokázal Intel vydržet 2 hodiny 10 minut, AMD pak 2 hodiny 13 minut. Zatížení procesoru v tomto režimu dosahuje 30-40 %, výsledky lze tedy považovat za dobré. V běžném provozu šlo u obou notebooků bez problémů překročit výdrž 3 hodiny, s přídavnou baterií (52 Wh) zapůjčenou k testovaným notebookům dokonce skvělých 6 hodin. Test byl proveden s baterií 52 Wh, k notebooku s AMD je dodávána baterie 55 Wh.

Závěr

Nejvýše umístěný mobilní procesor ze stáje AMD předčil očekávání a nebýt nepříliš povedeného disku v sestavě, mohl směle ohrozit Core 2 Duo ve výkonnostním testu PCMark05. Právě díky rozdílným diskům nelze k PCMarku05 příliš přihlížet, ačkoli měl dle předpokladů sám o sobě rozhodnout, která sestava je výkonnější. Po otestování dílčími programy se jeví více výkonné Core 2 Duo, AMD Turion X2 je vhodný spíše pro specifické operace FPU. V tomto segmentu notebooků jde však o výkon až ve druhé řadě, podstatnější je výdrž na baterie, kultivovanost chodu a především pak cena. Ve všech aspektech vyhrál notebook s AMD a nebýt horšího disku v sestavě, byla by volba jasná. Za doporučenou koncovou cenu, která se v době příprav tohoto testu pohybovala okolo 30 000 Kč za notebook s AMD a 34 500 Kč (včetně DPH) za notebook s Intelem, se jeví výhodnější právě AMD i přes absenci několika portů.

 HP Compaq nx6325 (EY349EA)
 • Procesor AMD Turion 64 X2 TL-52, 1,6 GHz, 2x 512 kB L2 cache, 667 MHz FSB  
 • Paměť 1x 512 MB RAM, PC5300, 2 sloty, max 4 GB RAM
 • HDD FUJITSU MHV2080BH PL, 80 GB, 5400 ot/min, 8 MB buffer, SATA
 • Optická mechanika DVD+/- RW Super DL
 • Grafika sdílená ATI Radeon Xpress 1150, max.128 MB
 • Displej 15" 1024x768, matný
 • Rozhraní: 3 porty USB 2.0, VGA konektor, TV výstup S-Video, Firewire, čtečka multimediálních karet 7 v 1 (SD, MMC, MS, MS Pro, MS Duo, Smart Media a xD), PCMCIA typu I/II, ExpressCard, 2x audio
 • Další komunikace: Broadcom 802.11a/b/g, Bluetooth, Gigabit Ethernet
 • Operační systém Windows XP Professional
 • Baterie 55 Wh
 • Hmotnost 2,6 kg
 • Rozměry 30 × 329 × 267 mm
 • Záruka 2 roky
 HP Compaq nc6320 (RH374EA)
 •  Procesor Procesor Intel Core 2 Duo T5600, 1,83 GHz , 2 MB L2 cache, 667 MHz FSB
 • Paměť 1x 512 MB RAM, PC5300, 2 sloty, max 4 GB RAM
 • HDD Hitachi HTS541680J9SA00, 80 GB, 5400 ot/min, 8 MB buffer, SATA
 • Optická mechanika DVD+/-RW SuperMulti
 • Grafika sdílená GMA 950, max. 224 MB
 • Displej 15" 1024x768, matný
 • Rozhraní: 4 porty USB 2.0, VGA konektor, TV výstup S-Video, Firewire, čtečka MM karet 7 v 1 (SD, MMC, MS, MS Pro, MS Duo, Smart Media a xD), PCMCIA typu I/II, ExpressCard, paralelní port, sériový port, 2x audio
 • Další komunikace: Broadcom 802.11a/b/g, Bluetooth, Gigabit Ethernet
 • Operační systém Windows XP Professional
 • Baterie 52 Wh
 • Hmotnost 2,7 kg
 • Rozměry 30 × 329 × 267 mm
 • Záruka 2 roky


Autor:
 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Huawei kouzelně propojil notebook s telefonem. Stačí zatřepat

Huawei Matebook 14

Ke konci minulého týdne společnost Huawei oznámila vstup svých notebooků na český trh a jen chvíli poté na veletrhu v...

T-Mobile v Evropě testuje 150 vysílačů na 5G, ukázal i budoucnost hraní

Dodgeball (vybíjená) od Nianticu na Samsungu Galaxy 10+. AR hra pro více hráčů...

Společnost T-Mobile na veletrhu MWC v Barceloně oznámila první kroky pro spuštění 5G sítí v letošním roce ve vybraných...

Najdete na iDNES.cz