Hewlett Packard Omnibook XE3 na testu II.

Klávesnice, rozložení, psaní, ergonomie, velikost displeje, rozlišení, výkon procesoru i periferií - jak se tužil, když šlo do tuhého? Spotřebitelský Hewlett Packard pro široké masy u nás. Perlička: 4 hodiny provozu na jedno dobití.

Psaní? Jako na stolním PC

Klávesnice rozhodně profituje z větší velikosti OmniBooku - klávesy písmena číslic jsou plné velikosti, nejčastěji používané pomocné klávesydokonce větší než na stolních: pochvala HP především za Shifty, Enter,BackSpace a tabulátor. Našlo se dostatek prostoru i pro obě dvojice Alt aCtrl, klávesa Fn nekoliduje s Ctrl - stejně jako na stolní klávesnici, Ctrlmá levý dolní roh.

Zvláštní pozici si zasloužily tři skupiny kláves: kurzorové téčko jelehce posunuté do podložky dlaní, jasně oddělené od ostatních - překleppři posunu kurzoru je tak vyloučen. Šest pozičních kláves (Ins...PgDown)si našlo prostor v pravém horním rohu, nad Backspace - praktické, snadno k"trefení" i v přítmí. Poslední skupinou jsou Fxx klávesy aspeciality jako Pause, PrintScreen - ty jsou lehce zmenšené, ostatně stejnějako poziční, avšak v plném počtu a ve skupinách po čtyřech klávesách- opět usnadňujíc orientaci především rychle píšícím.

Jedinou výhradou k rozložení by bylo umístění klávesy Vlastnosti - tase ocitla zcela v horní části, na místo u mezerníku jako u stolního PC. Nežsi zvyknete, budete ji chvíli hledat.

Doteková podložka s vypínačem

Hezky česky aneb místo touchpadu doteková podložka - sice se asi nadálebudeme držet anglického označení, ale český překlad se HP povedl,vystihuje podstatu. A nejen překlad: touchpad HP XE3 se povedl také: nadvlastní dotekovou plochou je tlačítko, které potěší třeba při opisováníz předlohy - umožní vypnout touchpad a eliminovat nechtěné skoky kurzoru postránce. Podobně pod touchpadem naleznete jedno "přebytečné" kolébkovétlačítko, která umožňuje plynulé posouvání stránek v Internet Explorerunebo Wordu.

Hurá do Windows

Šedivá jest praxe, zelený strom života. Windows 98 najedou svižně,chvilku trvá načítání pomocných utilit, které zaujmou místo v liště. Apak je k dispozici plocha Windows, tak ja ji známe z ostatních notebooků: prázdná,bez aplikací. Čekající na zaplnění ikonkami všeho co nás napadne.

Instalace kompletních Office 2000 nezavdala příčinu ke stížnostem, přidalijsme ještě Norton System Works pro monitorování stavu a údržbu, Eudoru5.02, aplikace pro práci s fotografiemi, pár utilit pro síť a samozřejměWinAmp přehrávač a komunikační ICQ. Doplněna Windows Commanderem to bylanaše standardní pracovní a testovací sestava.

Na Internetu a v síti jako doma

Ať již v redakci s integrovaným síťovým adaptérem nebo u známého sPCMCIA kartou značky zcela neidentifikovatelné - na vysokokapacitním připojeník Internetu - notebook nezavdával důvod ke stížnostem. Integrace do sítěbyla v případě integrované síťové karty otázkou několika desítek vteřin,s instalací ovladačů pro PCMCIA kartu dvě minuty. Na 100 Mbitovém switchi,10tkovém hubu i přímém propojení kříženým kabelem - interní Accton čipzvládl každé testovací prostředí.

Vybavení a komponenty

Tak trochu závan značek ze stolních PC - místo takřka univerzálně přítomnéATI se zde o grafiku stará S3 Savage/IX čip, zvuková karta ESS Allegrokombinovaná s modemem, miniPCI FastEthernet modul firmy Accton. Zbytek jižjsou jména notebookové provenience: osvědčená mobilní čipová sada IntelBX, řadič PCMCIA Texas Instruments.

Výkonová špička?

Náš model již nepředstavoval skutečnou špičku nabídky Hewlett Packard- dnes si již za stejnou cenu koupíte o stovku megahertz a pár GB diskovékapacity více. Přesto, Pentium III SpeedStep na 700 (či úsporných 550) Mhzích,128 MB paměti a s deseti gigabajtovým diskem skutečně nepatřilo k tomunejpomalejšímu, co jsme testovali. O to více podtrhovalo schopnosti iXÉtrojky především vyrovnaný výkon a solidní souhra komponent - síť, DVD,modem vhodně doplňovaly výkonné jádro.

Pocity a dojmy

1024 x 768 bodů na 15,1 palcovém displeji se hodí pro hůře vidící čipro prezentace, ve většině případů bych však asi s ne o tolik menší14,1 palcovou obrazovkou vyžil také. Na 15,1 palcích HP se navíc projevovalochybějící vyztužení víka - nebylo příliš odolné proti ohybu a v levémhorním rohu se při práci za jízdy v autobuse obraz malinko chvěl. Oproti mé13,3 palcové úhlopříčce však 15,1 palce zcela zřejmě více sedělo mémuslabšímu zraku - kdo se tedy smíří s větší velikostí víka a nárůstemceny, 15,1 není zbytečný luxus. Škoda, že HP v této řadě nenabízí vyššírozlišení - 1280 x 1024 by se mi pro tuto úhlopříčku jevilo jako optimální.

Nemohu si vynachválit klávesnici - ač je to "levnější" řada,klávesnice odpovídá špičkovým modelům nejdražších profesionálních:odezva jasná, zdvih dostatečně vysoký, slabé kliknutí jako zpětná vazbastisku, velikostí optimální, rozložení takřka ideální - i při značnémnávyku na stolní klávesnici zde pravděpodobně i v kanceláři vystačítepouze s klávesnicí notebooku.

Sledování DVD a videa je na velké obrazovce požitkem, ovládáníhlasitosti na čelním panelu další příjemnou drobností. Naopak, zvláštěhudebněji zaměřené zamrzí absence line in vstupu pro připojení externíchzdrojů zvuku - ten je k dispozici pouze na volitelné dokovací stanici. FunkceCD přehrávače i při vypnutém notebooku je pěkný doplněk, který Vám přiběžných cestách ušetří pár tisíc za nákup diskmanu anebo cennouenergii akumulátorů.

Výdrž a mobilita

HP mi vyrazilo dech - skutečně jsem měl potíže odhadnout, jak dlouhovlastně vydrží - vždy pracovalo o něco déle než jsem byl schopensledovat: přesný výsledek byl nakonec velmi uspokojující: ze 100 procentníhonabití, při práci na Internetu, v podnikové síti a aktivovaném SpeedSteprežimu vydržel bez nejmenšího oddechu rovné čtyři hodiny - s vypnutýmišetřícími mechanismy pevného disku a displeje.

Velikostí sice nepotěší tolik jako dobou provozu na akumulátory, avšakto je oběť za nižší cenu, integrované komponenty a 15,1 palcový displej:3,4 kilogramy dnes již nepatří k dobrému tónu, ale co naděláte - připlaťtenebo berte.

Závěrem

Cena vs. mobilita vs. výkon - Omnibook je výsledkem kompromisů, a přestoz toho vychází dobře: pokud akceptujete vysokou hmotnost, nabízí vše, cosi od notebooku můžete slibovat, dokonce i nadstandardní dobu provozu. K tomupár zajímavých vlastností jako CD přehrávač a integrované síťovérozhraní a faxmodem. Nad to 15,1 palcový displej a DVD. Vykoupeno je to předevšímváhou - něčím se (žel) business modely od těch obyčejných lišit musí...

Aktualní dodatky k recenzi zaslané z Hewlett Packard (neupravované, v původní emailové formě):

Jeste si dovoluji Vam pro prehled zaslat momentalni DOPORUCENE koncove cenybez DPH (platne od 1/2/2001)na HP Omnibook XE3 PIII800 15 TFT 128/20 W     =104.900 CZKMoc dekujeme a tesime se na dalsi spolupraci.S pozdravem,Jitka SchwarzovaPR Product Mng.Business Customer OrganizationHewlett-Packard s.r.o.Vyskocilova 1/1410

Nejčtenější

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

Parní lokomotivy s budkou na přídi nepůsobily uklidňujícím dojmem

Parní lokomotivy se stavěly i s kabinou vpředu. Výhodou byl výtečný výhled strojvedoucího, to se s klasikou vůbec nedalo srovnat. Druhá zásadní výhoda přicházela ke slovu při jízdě v dlouhých...

Apple uvedl „tekuté sklo“, zcela mění design systému pro všechna zařízení

Technologický gigant Apple se rozhodl zcela přepracovat vizáž operačního systému pro všechna svá zařízení. Je to největší změna designu od roku 2013, kdy byl představen systém iOS 7. Soustředí se na...

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

Slavná letadlová loď Enterprise jde do šrotu. Bude to náročná operace

Osud nejstarší americké letadlové lodě s jaderným pohonem je definitivně zpečetěn. Námořnictvo podepsalo kontrakt na její demontáž. Část recyklované ocele skončí v novém plavidle stejného jména.

Plyn už nebude zbraní. Před 100 lety svět zakázal chemické a biologické útoky

Dne 17. června 1925 podepsalo v Ženevě 38 států zásadní dokument – protokol o zákazu použití dusivých plynů a bakteriologických metod vedení války. Šlo o první vážný mezinárodní krok ke kontrole...

17. června 2025

Ruš, nebo budeš zrušen. Na Ukrajině probíhá revoluce elektronického boje

Od našich zpravodajů na Ukrajině Je to neviditelná součást války, ale možná nejdůležitější. S masivním nasazením dronů na Ukrajině se pojí i revoluce v elektronickém boji, obě strany se neustále snaží překonat protivníkovy rušičky a...

17. června 2025

Příběh mého modelu: Dokončit model „Turbíka“ trvalo čtvrt století

Soutěž

Než něco vyhodíte, dobře si to rozmyslete. To platí i v modelařině. Tento příběh odloženého a znovu nalezeného modelu nám poslal Lukáš Ondák. Po 26 letech se vrátil ke stavbě modelu stroje Let L-410...

17. června 2025

Kdy sopka vybuchne znovu? Červnová erupce Etny ukázala, že stromy napovědí

Premium

Pozoruhodný objev: krátce před erupcí vulkánu bývá listí na okolních stromech zelenější než obvykle. Vegetace v okolí sopek se proto bude hlídat z vesmíru. Sopky jsou fascinující. Nespoutané a...

16. června 2025

Před sto lety vznikl tábor Artěk, pionýrská legenda na Krymu

16. června 1925 se na Krymu otevřel první sovětský pionýrský tábor Artěk. Zdravotní zařízení pro děti nemocné tuberkulózou se postupně proměnilo v prestižní rekreační centrum mládeže, kam jezdily...

16. června 2025

Videochat dostává novou, ale drahou dimenzi. „Přenese“ vás do místnosti

Nepotřebujete žádné brýle s virtuální nebo rozšířenou realitou ani sluchátka, abyste měli pocit, že člověk s nímž komunikujete, opravdu sedí na druhém konci stolu. Zařízení HP Dimension s Google Beam...

16. června 2025

Firma shání legendární stíhačky Phantom. Chce je používat k vypouštění družic

Potřebujete dostat nějaký drobný náklad na nízkou oběžnou dráhu Země? Brzo se budete moci obrátit na americkou společnost Starfighters International. Chce nakoupit flotilu legendárních námořních...

16. června 2025

Když kus Slunce spadne na zem. Vševěd ví o kráterech po dopadu meteoritů

Premium

Bylo pozdní jaro, tak roku 66 500 000 př. n. l. plus minus milion let. Z ničeho nic se nad místy, kterým dnes říkáme Severní Amerika, objevila obří ohnivá koule. Dinosauři se nestačili ani ohlédnout,...

15. června 2025

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

15. června 2025  9:20

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

15. června 2025

Móda mezi šrapnely. Pro materiál na zákopový prsten někdy riskovali i život

Z hlediska vojenských dějin lze o prstenech říci, že se jedná o ozdobu historicky pevně spojenou s prostředím armády. Podle řecké mytologie byl prvním nositelem prstenu bájný Prométheus a...

14. června 2025

Příběh mého modelu: Svítily mu oči. MiG-21 byl pro pilota překvapením

Soutěž

Přinášíme vám první příběh z naší letní modelářské soutěže. Modelář Aleš Růženec se s námi podělil o okolnosti vzniku svého modelu letounu MiG-21. Brzy se můžete těšit na další příspěvky čtenářů do...

14. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.