Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Hewlett Packard Omnibook XE3 na testu II.

Klávesnice, rozložení, psaní, ergonomie, velikost displeje, rozlišení, výkon procesoru i periferií - jak se tužil, když šlo do tuhého? Spotřebitelský Hewlett Packard pro široké masy u nás. Perlička: 4 hodiny provozu na jedno dobití.

Psaní? Jako na stolním PC

Klávesnice rozhodně profituje z větší velikosti OmniBooku - klávesy písmena číslic jsou plné velikosti, nejčastěji používané pomocné klávesydokonce větší než na stolních: pochvala HP především za Shifty, Enter,BackSpace a tabulátor. Našlo se dostatek prostoru i pro obě dvojice Alt aCtrl, klávesa Fn nekoliduje s Ctrl - stejně jako na stolní klávesnici, Ctrlmá levý dolní roh.

Zvláštní pozici si zasloužily tři skupiny kláves: kurzorové téčko jelehce posunuté do podložky dlaní, jasně oddělené od ostatních - překleppři posunu kurzoru je tak vyloučen. Šest pozičních kláves (Ins...PgDown)si našlo prostor v pravém horním rohu, nad Backspace - praktické, snadno k"trefení" i v přítmí. Poslední skupinou jsou Fxx klávesy aspeciality jako Pause, PrintScreen - ty jsou lehce zmenšené, ostatně stejnějako poziční, avšak v plném počtu a ve skupinách po čtyřech klávesách- opět usnadňujíc orientaci především rychle píšícím.

Jedinou výhradou k rozložení by bylo umístění klávesy Vlastnosti - tase ocitla zcela v horní části, na místo u mezerníku jako u stolního PC. Nežsi zvyknete, budete ji chvíli hledat.

Doteková podložka s vypínačem

Hezky česky aneb místo touchpadu doteková podložka - sice se asi nadálebudeme držet anglického označení, ale český překlad se HP povedl,vystihuje podstatu. A nejen překlad: touchpad HP XE3 se povedl také: nadvlastní dotekovou plochou je tlačítko, které potěší třeba při opisováníz předlohy - umožní vypnout touchpad a eliminovat nechtěné skoky kurzoru postránce. Podobně pod touchpadem naleznete jedno "přebytečné" kolébkovétlačítko, která umožňuje plynulé posouvání stránek v Internet Explorerunebo Wordu.

Hurá do Windows

Šedivá jest praxe, zelený strom života. Windows 98 najedou svižně,chvilku trvá načítání pomocných utilit, které zaujmou místo v liště. Apak je k dispozici plocha Windows, tak ja ji známe z ostatních notebooků: prázdná,bez aplikací. Čekající na zaplnění ikonkami všeho co nás napadne.

Instalace kompletních Office 2000 nezavdala příčinu ke stížnostem, přidalijsme ještě Norton System Works pro monitorování stavu a údržbu, Eudoru5.02, aplikace pro práci s fotografiemi, pár utilit pro síť a samozřejměWinAmp přehrávač a komunikační ICQ. Doplněna Windows Commanderem to bylanaše standardní pracovní a testovací sestava.

Na Internetu a v síti jako doma

Ať již v redakci s integrovaným síťovým adaptérem nebo u známého sPCMCIA kartou značky zcela neidentifikovatelné - na vysokokapacitním připojeník Internetu - notebook nezavdával důvod ke stížnostem. Integrace do sítěbyla v případě integrované síťové karty otázkou několika desítek vteřin,s instalací ovladačů pro PCMCIA kartu dvě minuty. Na 100 Mbitovém switchi,10tkovém hubu i přímém propojení kříženým kabelem - interní Accton čipzvládl každé testovací prostředí.

Vybavení a komponenty

Tak trochu závan značek ze stolních PC - místo takřka univerzálně přítomnéATI se zde o grafiku stará S3 Savage/IX čip, zvuková karta ESS Allegrokombinovaná s modemem, miniPCI FastEthernet modul firmy Accton. Zbytek jižjsou jména notebookové provenience: osvědčená mobilní čipová sada IntelBX, řadič PCMCIA Texas Instruments.

Výkonová špička?

Náš model již nepředstavoval skutečnou špičku nabídky Hewlett Packard- dnes si již za stejnou cenu koupíte o stovku megahertz a pár GB diskovékapacity více. Přesto, Pentium III SpeedStep na 700 (či úsporných 550) Mhzích,128 MB paměti a s deseti gigabajtovým diskem skutečně nepatřilo k tomunejpomalejšímu, co jsme testovali. O to více podtrhovalo schopnosti iXÉtrojky především vyrovnaný výkon a solidní souhra komponent - síť, DVD,modem vhodně doplňovaly výkonné jádro.

Pocity a dojmy

1024 x 768 bodů na 15,1 palcovém displeji se hodí pro hůře vidící čipro prezentace, ve většině případů bych však asi s ne o tolik menší14,1 palcovou obrazovkou vyžil také. Na 15,1 palcích HP se navíc projevovalochybějící vyztužení víka - nebylo příliš odolné proti ohybu a v levémhorním rohu se při práci za jízdy v autobuse obraz malinko chvěl. Oproti mé13,3 palcové úhlopříčce však 15,1 palce zcela zřejmě více sedělo mémuslabšímu zraku - kdo se tedy smíří s větší velikostí víka a nárůstemceny, 15,1 není zbytečný luxus. Škoda, že HP v této řadě nenabízí vyššírozlišení - 1280 x 1024 by se mi pro tuto úhlopříčku jevilo jako optimální.

Nemohu si vynachválit klávesnici - ač je to "levnější" řada,klávesnice odpovídá špičkovým modelům nejdražších profesionálních:odezva jasná, zdvih dostatečně vysoký, slabé kliknutí jako zpětná vazbastisku, velikostí optimální, rozložení takřka ideální - i při značnémnávyku na stolní klávesnici zde pravděpodobně i v kanceláři vystačítepouze s klávesnicí notebooku.

Sledování DVD a videa je na velké obrazovce požitkem, ovládáníhlasitosti na čelním panelu další příjemnou drobností. Naopak, zvláštěhudebněji zaměřené zamrzí absence line in vstupu pro připojení externíchzdrojů zvuku - ten je k dispozici pouze na volitelné dokovací stanici. FunkceCD přehrávače i při vypnutém notebooku je pěkný doplněk, který Vám přiběžných cestách ušetří pár tisíc za nákup diskmanu anebo cennouenergii akumulátorů.

Výdrž a mobilita

HP mi vyrazilo dech - skutečně jsem měl potíže odhadnout, jak dlouhovlastně vydrží - vždy pracovalo o něco déle než jsem byl schopensledovat: přesný výsledek byl nakonec velmi uspokojující: ze 100 procentníhonabití, při práci na Internetu, v podnikové síti a aktivovaném SpeedSteprežimu vydržel bez nejmenšího oddechu rovné čtyři hodiny - s vypnutýmišetřícími mechanismy pevného disku a displeje.

Velikostí sice nepotěší tolik jako dobou provozu na akumulátory, avšakto je oběť za nižší cenu, integrované komponenty a 15,1 palcový displej:3,4 kilogramy dnes již nepatří k dobrému tónu, ale co naděláte - připlaťtenebo berte.

Závěrem

Cena vs. mobilita vs. výkon - Omnibook je výsledkem kompromisů, a přestoz toho vychází dobře: pokud akceptujete vysokou hmotnost, nabízí vše, cosi od notebooku můžete slibovat, dokonce i nadstandardní dobu provozu. K tomupár zajímavých vlastností jako CD přehrávač a integrované síťovérozhraní a faxmodem. Nad to 15,1 palcový displej a DVD. Vykoupeno je to předevšímváhou - něčím se (žel) business modely od těch obyčejných lišit musí...

Aktualní dodatky k recenzi zaslané z Hewlett Packard (neupravované, v původní emailové formě):

Jeste si dovoluji Vam pro prehled zaslat momentalni DOPORUCENE koncove cenybez DPH (platne od 1/2/2001)na HP Omnibook XE3 PIII800 15 TFT 128/20 W     =104.900 CZKMoc dekujeme a tesime se na dalsi spolupraci.S pozdravem,Jitka SchwarzovaPR Product Mng.Business Customer OrganizationHewlett-Packard s.r.o.Vyskocilova 1/1410
  • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 146 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Astronauti na ISS našli ztracené rajče, v mikrogravitaci ho hledali osm měsíců

v diskusi je 35 příspěvků

10. prosince 2023  9:01

Astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se podařilo přijít na kloub gurmánské záhadě....

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 44 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Astronauti na ISS našli ztracené rajče, v mikrogravitaci ho hledali osm měsíců

v diskusi je 35 příspěvků

10. prosince 2023  9:01

Astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se podařilo přijít na kloub gurmánské záhadě....

Československo se před 100 lety přetahovalo s Polskem i o Javorinu

v diskusi je 15 příspěvků

10. prosince 2023

Mezinárodní soud v Haagu řešil přesně před sto lety další československo-polský hraniční spor....

Falcon Heavy: raketa, na které si SpaceX málem vylámala zuby

v diskusi je 44 příspěvků

10. prosince 2023

„Třikrát. Třikrát jsem ji chtěl zrušit,“ prohlásil o raketě Falcon Heavy zakladatel společnosti...

Černá kronika: Lidovky zaplnily před 100 lety zprávy o absurdních nehodách

v diskusi je 1 příspěvek

9. prosince 2023

V sobotních Lidových novinách před 100 lety měla „černá kronika“ žně. List zaplnily zejména...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...