Způsobilost ke spolupráci s 64bitovými aplikacemi však zaznamená první masivnější užití až cca v druhé polovině tohoto roku, tedy v době, kdy přijde finální verze 64bitových Windows XP a s nimi řada takto zaměřených aplikací. V této době také Intel plánuje uvedení přímého konkurenta v podobě P4 s technologií EM64T.
Důvodem zmenšující se popularity současného P4 Prescott je jednak nepřiměřené množství vyzářeného tepla, které v kombinaci s vyššími teplotami okolí může zkrátit životnost procesoru (či celé sestavy). Také slabý herní výkon, ve srovnání s o třetinu níže taktovaným Athlonem 64 a vysoké napájecí nároky a nijak úchvatný poměr cena/výkon na oblíbenosti nepřidaly. Naproti tomu se společnost AMD může poučit z intelovské technologie Hyper-Threading, která pozitivně ovlivňuje výkon paralelně běžících aplikací (jeden procesor se v některých případech chová jako dva) a ze skvělého výkonu v enkódování videa. V oblasti procesorů lze tedy doporučit procesor Athlon 64 3500+ s jádrem Winchester určený pro Socket 939. Může za to jeho výborná stabilita, kvalitní 90nm jádro, nízké napájecí nároky, nové a rychlejší paměti L2 cache a v neposlední řadě dobrý poměr cena/výkon. Čipové sady pro základní desky Nejoblíbenější čipovou sadou základních desek se v roce 2004 s přehledem stala Nvidia nForce 3 250Gb/Ultra pro procesory AMD Athlon 64 a Sempron 3100+ a vyšší. Intelovská řada 900 sice disponovala prvky jako je rozhraní PCI Express, zvuk High Definition Audio či práce s pevnými disky SATA s podporou NCQ, ale procesory pro tuto sadu se u uživatelů nestaly příliš oblíbenou volbou, a tak ani ona samotná neměla šanci na valný úspěch.Sada nForce 3 obsahuje integrovanou gigabitovou síťovou kartu, 6-ti kanálové audio, podporu SATA , včetně RAID verze 0, 1, 0+1 pro 2 SATA nebo 4 PATA disky, dovoluje přetaktování grafické sběrnice, využívá paměťového systému Dual Channel a verze Ultra navíc disponuje HyperTransportem. Jednou z velice dobrých základních desek uplynulého roku, je podle všeho Abit AV8. Má vynikající aplikační výkon, bohaté možnosti BIOSu a velký potenciál pro taktování, navíc není předražená.
Grafické karty Nabídka grafických karet byla v roce 2004 pestrá. Nejenže zůstala téměř celá nabídka karet z let minulých, ale přidalo se k nim spousta nových a vznikl tak dokonalý chaos. Pojďme se ale podívat, která z těch nových si zasluhuje naši pozornost. Společnost Nvidia zavzpomínala na neúspěch jejích prvních GeForce FX modelů (5200, 5600, 5800), které byly konkurenčními Radeony nemilosrdně drceny, když se ani druhou řadou této série (5500, 5700, 5900) nedokázala pořádně postavit na nohy. Nakonec se jí však přeci jen podařilo tvrdě zaútočit na dosavadního krále. Přibližně v polovině roku uvedla sérii GeForce 6, jejíž nejvyšší zástupci se mohou pyšnit podporou Pixel Shaderu 3.0, plnými 16 pixel pipelines a podporou Scalable Link Interface (SLI), tedy možností propojit 2 stejné grafické karty, pochopitelně v základní desce, která toto umožňuje. Tím lze dosáhnout radikálně vyššího výkonu, teoreticky až dvojnásobného, ale to je vzhledem k nedokonalosti aplikací a ovladačů prakticky nemožné.Karty s čipem GeForce 6800 GT/Ultra si v soubojích s konkurenčními ATI X800 Pro/XT vedou poměrně vyrovnaně. K větším výkyvům však dochází v závislosti na použití výpočetně náročných technologií AA+AF, které přinášejí dokonalejší obraz a použitém enginu hry, který může být jedné kartě více „ušitý na míru“ než jiné, což vyplývá z jejich rozdílných architektur (viz. Quake 3 Engine (Nvidia), Doom 3 Engine (Nvidia), Source Engine (ATI) apod.). Mezi nejlepší grafické karty roku 2004 patří hned dva modely.. GeForce 6600 GT za bezkonkurenční poměr cena/výkon a GeForce 6800 GT za technickou vyspělost a porážku cenově srovnatelného ATI X800 Pro.
Jaký pevný disk pro vaše data? I přes svou vyšší cenu, lze mezi nejlepší pevné disky roku 2004 zařadit Western Digital Raptor WD740GD. Zmíněný HDD se očividně nechal inspirovat profesionálními disky SCSI, díky čemuž se jeho plotny otáčejí rychlostí až 10000 RPM při zachování standardní teploty a stability. Dopomáhá tomu i použití fluidních ložisek, které také drží jeho hlučnost na velmi dobré úrovni.Disk dosahuje skvělých přenosových rychlostí a přístupových dob (do 5 ms). WD740GD disponuje technologií TCQ (Tagged Data Queuing), díky které se požadavky na něj kladené přeřazují tak, aby je zpracoval rychleji (obdoba této technologie se pod označením NCQ ujala i u nových běžných SATA disků). Jeho kapacita je pouze 74 GB, což jej předurčuje do pozice systémového disku, který v kombinaci s jinou „uskladňovací“ logickou jednotkou o vyšší kapacitě, vytváří dokonalý pár vhodný do serveru či výkonné pracovní stanice.
Zvuk jako v kině Ačkoliv pro mnoho počítačových nadšenců není v oblasti zvukových karet moderním trendem konzervativně setrvávat u staré známé firmy Creative, zvuková karta Sound Blaster Audigy 2 ZS byla jednoznačně tím nejlepším, co se v této oblasti dalo za poslední rok pořídit. S podporou 24bit/192kHz, 7.1-kanálovým výstupem, nejlepší hardwarovou akcelerací na trhu a spoustou dalších předností si udržuje pouze nepatrnou konkurenci v podobě karet založených na čipu Via Envy24. V důsledku skvělé akcelerace významně odlehčuje procesoru, který za uspořený výkon může v daném okamžiku zpracovávat další požadavky, což se pozitivně projeví hlavně v náročných aplikacích, jako jsou hry . Ploché monitory vedou Je známo, že CRT monitory mají tendenci být postupně vytlačovány jejich placatějšími bratříčky. Doba odezvy LCD displejů se stále snižuje, což je posouvá i do hráčského sektoru, kde v minulosti nebyly nijak vřele vítány. Rychlý sled v grafické kartě vykreslených obrazovek způsoboval vzhledem k pomalým odezvám vytváření „duchů“ a ani časový rozdíl mezi stavem na displeji a v operační paměti počítače nebyl zanedbatelně malý.Dalším nedostatkem bývávalo rozlišení. Starší displeje často nedokázaly zobrazit ani polovinu z celkového počtu pixelů, které se „vešly“ na obrazovku CRT monitoru. I tento problém však pomalu upadá.
Jedním z nejprodávanějších a nejlépe hodnocených LCD displejů uplynulého roku se stal Samsung SyncMaster 710T. Za relativně nízkou cenu disponuje estetickým ultratenkým vzhledem, nízkou hmotností a vynikajícími parametry, které z něj činí LCD displej vhodný pro většinu činností sledováním videa počínaje a prací v grafických editorech konče. Vzhledem k nízké době odezvy ( až 12 ms) se osvědčí i ve hrách. Tento LCD panel má navíc nevídané polohovací možnosti.
Laserová myš pro třetí tisíciletí Počítačové a zvláště pak akční hry jsou fenoménem dnešní doby. Abychom je mohli hrát dobře, je zapotřebí kvalitní hardware. Nejvíce se v této souvislosti hovoří o grafické kartě, rychlém připojení na internet nebo LAN a také o počítačové myši. Již pár let se mezi výrobce nejkvalitnějších myší řadí firma Logitech. Její řada MX se tradičně vyznačuje výbornou ergonomií, vzhledem a kvalitou snímání, které splňuje ty nejpřísnější požadavky. Nejnovější přírůstek v této skupině nese označení MX1000 a přinesl s sebou hned několik revolučních změn.Tou nejvýznamnější je bezesporu laserový senzor, díky němuž je zobrazený pohyb myši až 20x přesnější než u současné optické technologie. Navíc se dokáže vypořádat i s povrchy, na které klasická optická technologie nestačila.
Díky čtyřstupňovému indikátoru baterie navíc snadno poznáte, kdy bude třeba myš dobýt v nabíjecí kolébce. Mnoho dalších výrazných změn jen přispívá k tomu, že tato myš patří mezi nejlepší myši roku 2004 a to i přes svou vyšší cenu.A co rok 2005?
Je vidět, že rok 2004 patřil bezesporu mezi ty, co přinesly v oblasti IT mnoho výrazných změn. Doufejme, že tento rok bude jeho neméně bohatým nástupcem. Podle všeho by být rozhodně měl.