Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Hardwarové produkty roku 2004 – které byly nejúspěšnější?

Rok 2004 je čerstvě za námi, a proto je nyní vhodný čas zhodnotit úsilí výrobců hardwaru, které v tomto roce vložili do svých více či méně úspěšných produktů. Kolotoč, který roztáčejí stále více hardwarově náročnější aplikace, zase o něco zrychlil a ne všichni se na něm udrželi. Kdo naopak uspěl?
Rok 2004 přinesl v oblasti počítačového hardware několik zajímavých momentů, které se mohou stát určujícími faktory pro vývoj v příštích letech. Následující seznam úspěšných loňských HW produktů tak může mnohé napovědět.

Procesory

Procesor AMD Athlon 64 ukázal, že budoucnost leží v 64bitových systémech. Na jeho úspěchu se podílelo několik faktorů. Byl to především rychlý integrovaný (on-die) paměťový řadič, jež odstranil jednu z brzd, která do té doby odsouvala procesory firmy AMD od Intelu v rychlosti a paměťové propustnosti. To nepříjemně omezovalo výkon v multimediálních aplikacích, jako např. ve hrách, ale zejména tam, kde byl použit rendering nebo encoding, tedy v aplikacích, které pracují s náročnými výpočty komprese a profesionálními grafickými metodami. Mezi další přednosti patří např. rychlá 1000MHz systémová sběrnice (HyperTransport), technologie Cool’n’Quiet, která má zásluhu na tom, že teplota procesoru se drží mnohem níže, než je tomu např. u P4 Prescott.

čip AMD

Způsobilost ke spolupráci s 64bitovými aplikacemi však zaznamená první masivnější užití až cca v druhé polovině tohoto roku, tedy v době, kdy přijde finální verze 64bitových Windows XP a s nimi řada takto zaměřených aplikací. V této době také Intel plánuje uvedení přímého konkurenta v podobě P4 s technologií EM64T.

Důvodem zmenšující se popularity současného P4 Prescott je jednak nepřiměřené množství vyzářeného tepla, které v kombinaci s vyššími teplotami okolí může zkrátit životnost procesoru (či celé sestavy). Také slabý herní výkon, ve srovnání s o třetinu níže taktovaným Athlonem 64 a vysoké napájecí nároky a nijak úchvatný poměr cena/výkon na oblíbenosti nepřidaly.

Naproti tomu se společnost AMD může poučit z intelovské technologie Hyper-Threading, která pozitivně ovlivňuje výkon paralelně běžících aplikací (jeden procesor se v některých případech chová jako dva) a ze skvělého výkonu v enkódování videa.

V oblasti procesorů lze tedy doporučit procesor Athlon 64 3500+ s jádrem Winchester určený pro Socket 939. Může za to jeho výborná stabilita, kvalitní 90nm jádro, nízké napájecí nároky, nové a rychlejší paměti L2 cache a v neposlední řadě dobrý poměr cena/výkon.

Čipové sady pro základní desky

Nejoblíbenější čipovou sadou základních desek se v roce 2004 s přehledem stala Nvidia nForce 3 250Gb/Ultra pro procesory AMD Athlon 64 a Sempron 3100+ a vyšší. Intelovská řada 900 sice disponovala prvky jako je rozhraní PCI Express, zvuk High Definition Audio či práce s pevnými disky SATA s podporou NCQ, ale procesory pro tuto sadu se u uživatelů nestaly příliš oblíbenou volbou, a tak ani ona samotná neměla šanci na valný úspěch.

čipse nForce

Sada nForce 3 obsahuje integrovanou gigabitovou síťovou kartu, 6-ti kanálové audio, podporu SATA , včetně RAID verze 0, 1, 0+1 pro 2 SATA nebo 4 PATA disky, dovoluje přetaktování grafické sběrnice, využívá paměťového systému Dual Channel a verze Ultra navíc disponuje HyperTransportem. Jednou z velice dobrých základních desek uplynulého roku, je podle všeho Abit AV8. Má vynikající aplikační výkon, bohaté možnosti BIOSu a velký potenciál pro taktování, navíc není předražená.

Grafické karty

Nabídka grafických karet byla v roce 2004 pestrá. Nejenže zůstala téměř celá nabídka karet z let minulých, ale přidalo se k nim spousta nových a vznikl tak dokonalý chaos. Pojďme se ale podívat, která z těch nových si zasluhuje naši pozornost.

Společnost Nvidia zavzpomínala na neúspěch jejích prvních GeForce FX modelů (5200, 5600, 5800), které byly konkurenčními Radeony nemilosrdně drceny, když se ani druhou řadou této série (5500, 5700, 5900) nedokázala pořádně postavit na nohy. Nakonec se jí však přeci jen podařilo tvrdě zaútočit na dosavadního krále.

Přibližně v polovině roku uvedla sérii GeForce 6, jejíž nejvyšší zástupci se mohou pyšnit podporou Pixel Shaderu 3.0, plnými 16 pixel pipelines a podporou Scalable Link Interface (SLI), tedy možností propojit 2 stejné grafické karty, pochopitelně v základní desce, která toto umožňuje. Tím lze dosáhnout radikálně vyššího výkonu, teoreticky až dvojnásobného, ale to je vzhledem k nedokonalosti aplikací a ovladačů prakticky nemožné.

grafický čip ATi Radeon

Karty s čipem GeForce 6800 GT/Ultra si v soubojích s konkurenčními ATI X800 Pro/XT vedou poměrně vyrovnaně. K větším výkyvům však dochází v závislosti na použití výpočetně náročných technologií AA+AF, které přinášejí dokonalejší obraz a použitém enginu hry, který může být jedné kartě více „ušitý na míru“ než jiné, což vyplývá z jejich rozdílných architektur (viz. Quake 3 Engine (Nvidia), Doom 3 Engine (Nvidia), Source Engine (ATI) apod.). Mezi nejlepší grafické karty roku 2004 patří hned dva modely.. GeForce 6600 GT za bezkonkurenční poměr cena/výkon a GeForce 6800 GT za technickou vyspělost a porážku cenově srovnatelného ATI X800 Pro.

Jaký pevný disk pro vaše data?

I přes svou vyšší cenu, lze mezi nejlepší pevné disky roku 2004 zařadit Western Digital Raptor WD740GD. Zmíněný HDD se očividně nechal inspirovat profesionálními disky SCSI, díky čemuž se jeho plotny otáčejí rychlostí až 10000 RPM při zachování standardní teploty a stability. Dopomáhá tomu i použití fluidních ložisek, které také drží jeho hlučnost na velmi dobré úrovni.

pevný disk

Disk dosahuje skvělých přenosových rychlostí a přístupových dob (do 5 ms). WD740GD disponuje technologií TCQ (Tagged Data Queuing), díky které se požadavky na něj kladené přeřazují tak, aby je zpracoval rychleji (obdoba této technologie se pod označením NCQ ujala i u nových běžných SATA disků). Jeho kapacita je pouze 74 GB, což jej předurčuje do pozice systémového disku, který v kombinaci s jinou „uskladňovací“ logickou jednotkou o vyšší kapacitě, vytváří dokonalý pár vhodný do serveru či výkonné pracovní stanice.

Zvuk jako v kině

Ačkoliv pro mnoho počítačových nadšenců není v oblasti zvukových karet moderním trendem konzervativně setrvávat u staré známé firmy Creative, zvuková karta Sound Blaster Audigy 2 ZS byla jednoznačně tím nejlepším, co se v této oblasti dalo za poslední rok pořídit. S podporou 24bit/192kHz, 7.1-kanálovým výstupem, nejlepší hardwarovou akcelerací na trhu a spoustou dalších předností si udržuje pouze nepatrnou konkurenci v podobě karet založených na čipu Via Envy24. V důsledku skvělé akcelerace významně odlehčuje procesoru, který za uspořený výkon může v daném okamžiku zpracovávat další požadavky, což se pozitivně projeví hlavně v náročných aplikacích, jako jsou hry .

Ploché monitory vedou

Je známo, že CRT monitory mají tendenci být postupně vytlačovány jejich placatějšími bratříčky. Doba odezvy LCD displejů se stále snižuje, což je posouvá i do hráčského sektoru, kde v minulosti nebyly nijak vřele vítány. Rychlý sled v grafické kartě vykreslených obrazovek způsoboval vzhledem k pomalým odezvám vytváření „duchů“ a ani časový rozdíl mezi stavem na displeji a v operační paměti počítače nebyl zanedbatelně malý.

Dalším nedostatkem bývávalo rozlišení. Starší displeje často nedokázaly zobrazit ani polovinu z celkového počtu pixelů, které se „vešly“ na obrazovku CRT monitoru. I tento problém však pomalu upadá.

LCD Samsung

Jedním z nejprodávanějších a nejlépe hodnocených LCD displejů uplynulého roku se stal Samsung SyncMaster 710T. Za relativně nízkou cenu disponuje estetickým ultratenkým vzhledem, nízkou hmotností a vynikajícími parametry, které z něj činí LCD displej vhodný pro většinu činností sledováním videa počínaje a prací v grafických editorech konče. Vzhledem k nízké době odezvy ( až 12 ms) se osvědčí i ve hrách. Tento LCD panel má navíc nevídané polohovací možnosti.

Laserová myš pro třetí tisíciletí

Počítačové a zvláště pak akční hry jsou fenoménem dnešní doby. Abychom je mohli hrát dobře, je zapotřebí kvalitní hardware. Nejvíce se v této souvislosti hovoří o grafické kartě, rychlém připojení na internet nebo LAN a také o počítačové myši. Již pár let se mezi výrobce nejkvalitnějších myší řadí firma Logitech.

Její řada MX se tradičně vyznačuje výbornou ergonomií, vzhledem a kvalitou snímání, které splňuje ty nejpřísnější požadavky. Nejnovější přírůstek v této skupině nese označení MX1000 a přinesl s sebou hned několik revolučních změn.

Laserová myš Logitech

Tou nejvýznamnější je bezesporu laserový senzor, díky němuž je zobrazený pohyb myši až 20x přesnější než u současné optické technologie. Navíc se dokáže vypořádat i s povrchy, na které klasická optická technologie nestačila.

Díky čtyřstupňovému indikátoru baterie navíc snadno poznáte, kdy bude třeba myš dobýt v nabíjecí kolébce. Mnoho dalších výrazných změn jen přispívá k tomu, že tato myš patří mezi nejlepší myši roku 2004 a to i přes svou vyšší cenu.

A co rok 2005?

Je vidět, že rok 2004 patřil bezesporu mezi ty, co přinesly v oblasti IT mnoho výrazných změn. Doufejme, že tento rok bude jeho neméně bohatým nástupcem. Podle všeho by být rozhodně měl.

Autor:
  • Nejčtenější

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

Němci se o mobilizaci dozvěděli téměř hned. Co ještě věděli v září 1938?

Seriál Letní putování s Technetem po bývalých polních letištích všeobecné mobilizace roku 1938 končí. Navštívili jsme jen část...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Tyto „vykopávky“ vyráběl Samsung mnohem dřív, než se stal slavnou značkou

Samsung je dnes synonymem pro prémiovou elektroniku a spotřebiče. Ve firemním muzeu v korejském Suwonu jsme však viděli...

VIDEO: Převaděč Kilián Nowotny. Krále Šumavy strážci hranice nezastřelili

Je pátek 5. května 1950. K Teplé Vltavě u Františkova nedaleko šumavské Kvildy se blíží skupinka čtyř lidí. Dva agenty...

Sekačka s jedovou tryskou a projektor pro lenochy. I to byla IFA 2023

Veletrh IFA 2023 byl trochu jiný než v době před covidem, ale stále jsme na něm mohli najít technologie nebo nápady,...

Šest mýtů a konspirací, ve kterých byste si měli udělat pořádek

Technologické mýty jsou nepravdivé nebo přehnané představy o technice, které se často šíří mezi lidmi a mohou mít vliv...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...