Za celou dobu své existence doznal harddisk mnoha změn, ale řekl bych, co se základního principu záznamu a čtení dat týče, nic překotného se zase až tak nestalo. Inženýři a vědci jsou si toho samozřejmě vědomi, a tak se snaží vymýšlet různé magnetorezistivní čtecí hlavičky, rozhraní IDE, EIDE, SCSI, protokoly DMA, UltraDMA, PIO atd., ale jednou stejně narazí na fyzikální hranice magnetického záznamu a bude třeba vymyslet něco úplně nového. Nechtěl bych ale předbíhat, a proto začnu z opačného konce vývoje.
Uvážíme - li, že první pevný disk zabudovaný do PC RAMAC 350 firmy IBM měl kapacitu 5MB (to bylo v roce 1957) a skládal se z padesáti 24 palcových (1 palec = cca. 2,5cm) disků nebo že v polovině 80. let byla běžná kapacita okolo 20MB a standardní byly tehdy disky o průměru 5,25 palce, mohou se tato čísla zdát neuvěřitelná. Dnes se používají disky o průměru 3,5 palce nebo 2,5 palce. Jiný pohled na vývoj harddisků nám umožňuje porovnání hodnot datové hustoty na palec. Pokrok, který se na tomto poli uskutečnil, je obrovský. Zatímco v 70. letech byla maximální datová hustota na čtvereční palec 10Mb, na počátku 90. let to bylo už 1000Mb na čtvereční palec. V dnešní době si můžete koupit pevný disk s datovou hustotou 4Gb na čtvereční palec (podle tiskových zpráv firmy IBM bylo již v laboratorních podmínkách dosaženo datové hustoty 11Gb na čtvereční palec) a v roce 2004 bude podle materiálů IBM dosaženo datové hustoty 40Gb na čtvereční palec!!! Už dnes je však jasné, že hranici datové hustoty nelze posouvat do nekonečna. V jistém okamžiku totiž dochází ke vzniku tzv. superparamagnetických sil. Jsou - li totiž magnetické částice příliš malé, energie potřebná k jejich magnetizaci je často menší než tepelná energie vznikající např. při otáčení disku a tato skutečnost by nutně způsobila, že magnetizace domén by nebyla dostatečně trvalá, aby nedošlo ke ztrátě dat. Tím se pomalu dostáváme k samotnému principu magnetického záznamu.
Magnetický záznam a jeho čtení
Princip je to velmi jednoduchý a můžete ho znát i např. z audio kazet. Celý pevný disk se skládá z několika nemagnetických kotoučů (ploten) vyrobených ze slitiny hliníku nebo v poslední době i z keramických slitin, na které je nanesena magnetická vrstva práškového kysličníku železitého (Fe2O3) rozpuštěného v laku. Celý povrch disku je tedy tvořen mikroskopickými magnetickými částečkami - doménami, které mají každá jeden severní a jeden jižní magnetický pól (zdůrazňuji, že podle Gaussovy věty o magnetismu, která je matematicky formulována 4. Maxwellovou rovnicí, neexistuje magnetický monopól). Jen několik desetin mikrometru (1mm = 1000m m) nad každým kotoučem se pohybuje čtecí/ záznamová hlava, která se vznáší na vzduchovém polštáři vzniklém rotací disků. V podstatě se data na disk ukládají pomocí změn magnetického toku v okolí záznamové hlavičky. Tu si lze představit jako miniaturní cívečku, v jejímž okolí vzniká - podle zákona o elektromagnetické indukci - (resp. zaniká) magnetické pole v závislosti na tom, jaký proud jí protéká. Vzniklé magnetické pole pak usměrňuje jednotlivé domény na disku podle toho, zda - li jsou k sobě natočeny stejným nebo opačným pólem (jak známo, opačné póly se přitahují a stejné odpuzují). Změna magnetického toku může nastat buď z kladného na záporný nebo naopak. Tuto změnu lze považovat za jakýsi impuls. Je - li tedy impuls přítomen, je kódován jako 1, není - li přítomen, pak jako 0. Stejný princip funguje i při čtení dat z disku. Pouze s tím rozdílem, že impulsy nepřicházejí z hlavičky, ale přímo z povrchu disku (opět na základě zákona o elektromagnetické indukci). Celá věc ovšem není zas až tak jednoduchá. Kdyby se totiž při čtení z disku objevila delší řada nul (tedy nebyl by zaznamenán žádný impuls), řadič by ztratil synchronizaci. Je tedy třeba, aby časování bylo stejné při čtení i při záznamu. Proto byla zavedena tzv. frekvenční modulace (FM), při které se 1 kóduje jako dva impulsy a 0 jako impuls po chybějícím impulsu. Tato metoda byla ještě zdokonalena - MFM = modifikovaná frekvenční modulace, ale v současné době se využívá metoda RLL, která umožňuje číst data z disku výrazně rychleji. O těchto věcech se však již rozepisovat nebudu, protože od toho jsou odborné publikace. Pojďme se raději podívat na něco zajímavějšího.
Příští pokračování se podíváme na to, jak disk organizuje informace a o krokovém motoru, který vystavuje hlavičky.