Hannacroix - posel budoucnosti?

  11:22aktualizováno  11:22
Pokud jste náhodou na Comdexu, asi by vám neměla ujít prezentace v prostoru nazvaném N261. Zde je k vidění PC prototyp Hannacroix Concept PC, na kterém společnost Intel a přizvané firmy demonstrují použití nových technologií a ukazují tak možný vývoj.
Společnost Intel na letošním Comdexu představila svoji představu budoucího vývoje PC techniky. Intel Desktop Platform solution division se jmenuje skupina, která projekt Hannacroix Concept PC připravila. Na tomto výtvoru se podílelo jedenáct společností včetně Intelu.

Co je uvnitř?

Na Hannacroix Concept PC je nejdůležitější jeho základní deska, ona je nositelem všech nápadů a novinek. Při první pohledu na prototyp to vypadá, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Na desce je totiž velice mnoho různých zařízení, které kupodivu nejenom že fungují, ale navíc velice dobře spolupracují. V podstatě se vývojoví pracovníci tvořící tento projekt rozhodli, že na desku přidají každé rozhraní, které má dle nich před sebou světlé zítřky, a které by se tak mělo objevovat ve většině počítačů blízké budoucnosti. Prototyp má integrované velice rychlé USB 2.0 vedle FireWiru, či rádiovou komunikaci standardu Wi-Fi (802.11b) a zároveň BlueTooth. Dále nabízí integrované šestikanálové audio s S/P a DIF výstupy a ještě horké Serial ATA rozhraní. Naskýtá se otázka, zda může obyčejný smrtelník plně využít všechny tyto vymoženosti. Systém není v současné době určen pro prodej (a patrně se jako takový ani nikdy prodávat nebude) a tak se jen můžeme dohadovat jakou horentní sumu by za něj bylo třeba zaplatit.

Jako prezentace nových technologií v provozu je však tento prototyp znamenitý. Koho by nezaujalo bezdrátové připojení myši, klávesnice či tiskárny, nebo možnost využít rychlých externích zapisovacích mechanik ?

Pár technických podrobností

Při výběru zařízení, které měly bít na desku umístěny se jedním z kritérií stala i nízká energetická náročnost a co nejmenší možné rozměry. Základní deska prototypu Hannacroix Concept PC, je osazena čipovou sadou i850. Z toho vyplývá podpora procesoru Intel Pentium 4 a pamětí RD RAM. Serial ATA rozhraní je jednou z důležitých součástí projektu. K počítačové síti je možno se připojit standardem FastEthernet, nebo bezdrátově před Wi-Fi (Proč nebyl použit novější a rychlejší standard 802.11a ?). Komunikovat s mobilními a externími zařízeními lze bezdrátově přes BlueTooth nebo pomocí kabelu a jedenácti USB 2.0 portů či FireWire(IEEE1394a, iLink), které využívá tři konektory. Šestikanálový zvuk obstarává CS4201 AC´97 čip a dva CS4334 D/A konvertory ve od společnosti Cirrus Logic. Pro podporu DVD a surround zvuku je určena technologie Sensaura 3D.

Pro koho je tedy Hannacroix určen?

Jsou v podstatě dvě skupiny, které by měly být zasaženy tímto prototypem. První z nich jsou výrobci počítačových komponent, kterým je tak dodávána odvaha k rychlejšímu přijetí nových technologií a to především od firem na projektu zúčastněných. Druhá skupina jsou uživatelé, kterým je nabízen pohled na funkční systém plný novinek. Jednak se počítá, že budou podvědomě spojovat společnost Intel s představou inovátora a také, že budou tyto novinky požadovat a tím tlačit na výrobce, aby je využívali.
 
Témata: Intel

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Najdete na iDNES.cz