Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Velký bratr od Googlu vypadá tak povedeně, že možná rádi vzdáte soukromí

  21:03
Google stále více sází na hardware z vlastní stáje. Na tiskové konferenci představil nové produkty, kterým chce podpořit své softwarové platformy. Tentokrát prý nejde o jednorázové pokusy. Google je prý „odhodlán“ pokračovat ve vývoji hardware a software, aby přinesl své služby do každého prostředí.

Nový hardware společnosti Google | foto: Google

Hlavní novinkou úterní tiskové konference byla nová řada mobilních telefonů Pixel, kterou Google vytvořil zcela ve své režii (více o ní čtěte u kolegů na Mobil.iDNES.cz).

Firma ale nezůstala jen u této mobilní novinky. Nejprve se Google - přímo ústy svého šéfa Sundara Pichaie - pochlubil s pokroky v oblasti umělé inteligence. Na to pak navazovaly další novinky, které ze strojového učení často těží.

Google ukázal zlepšený překlad pomocí neuronových sítí

Google ukázal zlepšený překlad pomocí neuronových sítí

Google ukázal zlepšený překlad pomocí neuronových sítí

Google ukázal zlepšený překlad pomocí neuronových sítí

Automatické rozpoznávání a popsání objektů ve fotkách pomocí strojového učení...

Automatické rozpoznávání a popsání objektů ve fotkách pomocí strojového učení Google

Google se chce zabydlet u vás doma a poslouchat na slovo

Google Home - domov pro Asistenta Google

Google Home - domov pro Asistenta Google

“Domov se liší od našeho pracoviště či jakéhokoli jiného prostředí,“ zdůraznil na prezentaci Mario Queiroz, produktový manažer a viceprezident Google. Je to intimní prostředí, kde si chcete odpočinout, kde chcete být s rodinou. „Někdy prostě nemůžete nebo nechcete sáhnout po mobilu. Třeba proto, že vaříte, hrajete si s dětmi, nebo jen sedíte s přáteli a nechcete vyrušovat. Proto jsme navrhli zařízení tak, abyste jej mohli ovládat bez dotyku, pouhým oslovením.”

Produkt Google Home - konkurence skoro dva roky starého Amazon Echo - se představil už na konferenci Google I/O letos v květnu (více v našem článku). Překvapením tedy nebyl design, který se pyšní neutrálním vrškem a přizpůsobitelnou spodní reproduktorovou částí.

Google Home bude k dispozici v různých barevných provedeních.

Google Home bude k dispozici v různých barevných provedeních

Novinkou byly některé konkrétní schopnosti, které toto zařízení nakonec dostalo. Rishi Candra, další viceprezident Googlu pro návrh produktů, ukázal řadu jednoduchých pokynů, které ovšem od vyhledávače na pozadí vyžadují nemalou práci. “Okay, Google, přehraj tu písničku, co zpívala Shakira v Zootropolis,“ požádal třeba, načež Asistent Google (který v zařízení Home „přebývá“) našel odpovídající písničku a pustil ji. V tomto případě z YouTube, ale Home umí pracovat s řadou hudebních služeb, včetně Spotify, Pandora nebo Google Music, a prakticky čímkoliv, na co jsou nyní zvyklí uživatelé Chromecast Audio.

Google Home přináší hlasové ovládání nejen pro domácí zábavu

Asistent Google si přes krabičku Home poradí i s ovládáním televize. To je důležité, protože tím Google překlenul velkou mezeru, která dosud jeho služby znevýhodňovala oproti některým chytrým televizím a domácím systémům.

Google Home totiž zvládne zprostředkovat hlasové ovládání Chromecastu, což z něj dělá důležitý doplněk domácí zábavy. “Toto je skutečná domácí zábava bez jakýchkoli překážek. Žádné tlačítko, žádné dálkové ovládání, prostě si řeknete, co chcete vidět,“ říká Candra. Slíbil, že brzy bude možné hlasem ovládat i aplikaci Netflix na Chromecast.

Už nyní je možné například říci: „OK, Google, přehraj nejnovější video Johna Olivera,“ a na televizi se (přes aplikaci YouTube běžící na Chromecast) pustí video Last Week Tonight.

Google Home bude v prodeji zatím pouze v USA, a to za cenu 129 dolarů (cca 3 100 Kč). Ta zahrnuje i šestiměsíční předplatné ke službě YouTube RED, tedy YouTube bez reklam a s extra obsahem.

Asistent Google - odpovědi na cokoli, otevřená platforma

“Dnes je pro Google opravdu důležitý den. Je to zlomový bod, umožněný ohromnými pokroky ve strojovém učení, mocnou znalostní databází Knowledge Graph, naším rozmanitým ekosystémem, a magií, která vzniká, když se setkají nejlepší hardware a nejlepší software.“

Scott Huffman, viceprezident Google pro vývoj

“Hlavní misí Googlu vždycky bylo zorganizovat informace z celého světa a učinit je dostupnými,” pokračoval Codra. Asistent Google samozřejmě využívá informace, které nyní známe z vyhledávače. Jsou to především krátké vypíchnuté rámečky s rychlou odpovědí Feature Snippets (využívající například Wikipedii, IMDB a stovky dalších specializovaných stránek) nebo znalostní databáze Knowledge Graph. Díky tomu umí dát Asistent Google odpověď na tyto a desetitisíce dalších rozmanitých otázek (položených anglicky):

 • jak se liší kokosový olej od olivového oleje?
 • jak daleko je nejbližší obchod se sportovními potřebami?
 • kdy se narodil Albert Einstein?
 • a kdy dostal Nobelovu cenu? (pamatuje si, o kom mluvíme)
 • jaký zvuk dělá velryba? (přehraje zvuk)
 • jak se řekne italsky dobrou noc?
 • kolik sekund má rok?
 • kdy odlétá moje letadlo do Londýna? (který let, to ví z vašeho mailu)

Hlasovým povelem můžete také ukázat fotografie: “Ukaž fotky ze svatby minulý týden.” Tyto funkce fungují i na televizích, které podporují Android aplikace. Asistent si poradí i s mapami. Když požádáte o navigaci, nejenže vám poradí, ale rovnou do vašeho telefonu zapne aplikaci s navigací. A propojení s mobilním telefonem se bude jistě jedině prohlubovat.

Líbí se vám článek?

Hlasujte pro Technet.cz a iDNES.cz v anketě Křišťálová Lupa 2016. Najdete nás v kategorii Zájmové weby a Zpravodajství.

Hlasujte pro Technet.cz v anketě Křišťálová Lupa 2016.
Hlasujte pro Technet.cz v anketě Křišťálová Lupa 2016.

Svůj hlas nám můžete dát do sedmého listopadu.

“Tohle umí jen Google. A s tím, jak se zlepšuje naše vyhledávání, zlepšují se i tyto automatické odpovědi,” chlubí se Condra. V tomto je těžké s ním nesouhlasit, Google si skutečně vybudoval velkou základnu znalostí, na kterých může jejich asistent stavět. I když konkurenční Alexa od Amazonu, Cortana od Microsoftu nebo Siri od Applu rozhodně nedají svou kůži lacino.

“K tomu, aby Asistent Google fungoval optimálně, potřebujeme spolupracovat s partnery,“ zdůraznil Scott Huffman z Googlu. „Asistent bude další otevřená platforma pro naše stávající a nové partnery.” V prosinci proto Google spouští platformu Actions on Google. Vývojáři tak mohou dodat své vlastní akce, propojené s jejich aplikacemi:

 • Přímá akce: zapni světla, přehraj hudbu apod.
 • konverzační akce: objednej Uber (Uber se zeptá, kam chcete jet)

„Tisíce profesionálních i amatérských vývojářů už tvoří konverzační aplikace pro naši platformu. A bude jich ještě mnohem více,” říká Huffman. “Nebude třeba instalovat novou aplikaci, stačí se zeptat asistenta a on se o to postará.”

Asistent jistě nezůstane jen v zařízeních Google. „Ostatní výrobci se nás ptají, zda budou moci integrovat našeho asistenta. Naší odpovědí je Assistant SDK, která umožní každému vývojáři integrovat Google Assistant do prakticky jakéhokoli zařízení,” ubezpečil vývojáře Huffman.

Virtuální brýle Daydream v hebkém textilním provedení

Google také poprvé fyzicky ukázal nový headset pro virtuální realitu Daydream View včetně multifunkčního ovladače, který reaguje na pohyb ruky, a to údajně tak přesně, že jím můžete i psát. Firma se o tomto zařízení zmínila již dříve, když na vývojářské konferenci Google I/O oznámila platformu Daydream.

Fotogalerie

Až nyní jsme však mohli poprvé vidět náhlavní soupravu, do které se podobně jako u Cardboardu vkládá mobilní telefon. Luxusnější design a všesměrové ovládání podporující platformu Daydream je tak hlavní rozdíl oproti zmíněné kartónové verzi virtuálních brýlí.

“Všimli jsme si, že headsety jsou nepohodlné. Chtěli jsme udělat něco, co vám padne a bude vám sedět. Proto jsme při návrhu hleděli nikoli na ostatní zařízení, ale na to, co lidé opravdu nosí. Inspirovali jsme se oblečením, dokonce jsme spolupracovali s návrháři oblečení. Výsledkem je lehký, flexibilní, hebký design,” řekl na konferenci Clay Bavor z Google týmu pro virtuální realitu.

V prodeji bude od listopadu z necelých 80 USD (cca 2 000 korun).

Google Wifi - chytrý router, který umí vypnout dětem síť

Zajímavou hardwarovou novinkou, o níž ale již unikly informace dříve, je Google Wifi. To je to chytrý router, který může spolupracovat s dalšími moduly, aby ideálně pokryly celou domácnost wi-fi signálem. Novinka obsahuje automatického asistenta, který sám nastavuje intenzitu sítě a kanál, který je optimální pro uživatele.

Google WiFi umožní pozastavit internetové připojení pro konkrétní zařízení, což ocení například rodiny s dětmi. „Když chcete dostat celou rodinu k večeři, stačí náctiletým dětem zapauzovat jejich připojení, a můžete si užít klidný společně strávený čas,“ poradil rodičům se škodolibým úsměvem Mario Queiroz.

Google Wifi bude v prodeji v prosinci. Za jeden router uživatel zaplatí necelých 130 USD (cca 3 200 korun). Balení s třemi routery, které spolu dokáží spolupracovat pak bude stát těsně pod 300 USD (cca 7 200 korun).

Google ChromeCast Ultra - nyní ještě rychlejší

Očekávanou novinkou byl také nový videokolík ChromeCast. Ten nově podporuje přehrávání 4K videa, HDR10 a Dolby Vision. Nově také bude mít konektor pro připojení klasické kabelové ethernetové sítě.

Firma jej začne prodávat v listopadu za méně než 70 USD (cca 1 700 korun). Spolu s ním se na Google Play Movies & TV objeví i obsah ve 4K.

Autor:

Největší veletrh spotřební elektroniky CES, který se tradičně koná v Las Vegas, proběhne letos zcela online v termínu 11.-14. 1.

 • Nejčtenější

Kdo je tu kapitán? Výměna rolí v kokpitu vedla k tragickému konci

Vymyšlené příběhy z vojny obvykle nikoho život nestojí. Ale před třiceti lety na letišti přispěly ke smrti několika...

Tři cestující přišli o hlavu. Nehoda, která dopadla lépe, než mohla

Před 30 lety došlo v Detroitu k nevšední události. Byla to nehoda, do které se zapletly dva stroje jedné letecké...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dakota všem vytřela zrak. A s turbovrtulovými motory dvakrát

Žádný jiný typ letadla se délkou aktivní služby nemůže vyrovnat slavné americké Dakotě, jejíž historie se začala psát...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

 • Další z rubriky

Chytrý kočárek i vodovodní baterie. Veletrh CES 2021 rozdal ceny

I letos pořadatelé veletrhu spotřební elektroniky CES vyhlásili ocenění za inovace. Vybrali jsme ty nejzajímavější....

AMD chce ovládnout notebooky, nové procesory Zen 3 zatopí Intelu

Na konci roku 2020 společnost AMD představila nové desktopové procesory s architekturou Zen 3 a sebevědomým tvrzením o...

Je na co se těšit. Vyzkoušeli jsme notebook Asus s novinkami AMD a Nvidia

Exkluzivně AMD tento týden představilo nové mobilní procesory, Nvidia nové mobilní grafické čipy. Nám se dostal do rukou...

Práce a studium z domova vedly k nejvyššímu nárůstu prodejů PC za deset let

Možná i vy jste v době největší krize narazili na nedostatek některých druhů počítačů nebo jejich příslušenství. Přesun...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...