Go 6800 Ultra na trhu! Dell bude mít nejrychlejší notebookovou grafiku

  0:01aktualizováno  0:01
nVidia to myslí s útokem na ATI vážně. Sice v mobilní oblasti je s odstupem dvojkou, ale potenciál pro první místo má nepochybně! Nový čip GeForce Go 6800 Ultra slibuje netušené možnosti pro náročné uživatele. Čip s 16 pipelines a 6 vertexovými jednotkami, k tomu 256 MB videopaměti slibuje Dell v novém hráčském a profi notebooku XPS Gen2.

GeForce Go 6800 Ultra a Inspiron XPS Gen2

Jako obvykle je nVidia skoupá na slovo, co se týče vybavení nových čipů před jejich uvedením na trh - nicméně stolní nVidia GeForce 6800 Ultra je zde dostatečně inspirativní předlohou. Pokud tak nVidia nesáhla k velmi nepopulárnímu kroku omezení na straně hardware oproti stolnímu čipu - a pravděpodobně ne - pak se v tomto čipu potkáme s tím absolutně nejlepším, co může dnešní trh grafických čipů nabídnout. A to pravděpodobně včetně firmy ATI, pokud se jí ve velmi krátké době nepodaří zakontrovat něčím velmi přesvědčivým.

Pod kapotou tohoto čipu tak bude pracovat 16 pixelových jednotek a 6 vertexových, oproti stolnímu čipu však s notně větší dávkou úsporných mechanismů. Ty jsou velmi podobné jako u nižšího čipu Go 6800, který sice pochází ze stejné rodiny a ve 2D grafice nabídne prakticky identický výkon, nicméně ve 3D to je podstatně omezenější - nabízí namísto 16 jen 12 pixelových pipeline a o jednu vertexovou jednotku méně. Z toho pak vyplývá i profil uživatelů obou čipů - zatímco 6800 bez přívlastku Ultra a čip 6600 budou mířit především do notebooků vyšší střední třídy jak pro domácí, tak pro business uživatele (viz podrobnější článek zde), Go 6800 Ultra bude doménou nejnáročnějších domácích uživatelů, hráčů a profiuživatelů expertní 3D grafiky.

Co do podpory paměti jsou na tom obě grafiky pravděpodobně podobně - 256 MB vlastní videopaměti by mělo být reálné maximum. Ačkoliv cosi nám říká, že kdyby nVidia chtěla a poptávka byla, asi by nebyl až takový problém potkat se s notebookem, který by měl půl gigabajtu vlastní dedikované videopaměti. Problém zde však bude na straně poptávky, a ceny, a prostoru, a teplotních emisí. Právě na teplotu notebooku si chce nVidia posvítit díky podpoře pamětí GDDR3 s taktem 550 MHz - ty mají být i při vyšším taktu úspornější nežli taktéž podporované paměti DDR1/DDR2 s taktem 350 MHz. Takt pro samotný grafický čip je zatím velkou neznámou. O výkonu nVidia říká jen tolik, že v podání Dellu by měl nový model dosahovat hodnot až dvojnásobných oproti staršímu modelu Inspiron XPS první generace, který už sám o sobě nebyl žádným ořezávátkem (P4 Extreme Edition na 3,4 GHz a ATI Mobility Radeon 9800 s 256 MB paměti - viz zde).

Čerstvě po uvedení tak jsou všechny zraky napnuty k notebooku Dell, který má tuto grafickou specialitu nabídnout jako první. Jedná se o druhou generaci notebooku, který již jednou debutoval s velmi výkonným grafickým čipem jako první - a Dell zřejmě míní tradici udržet živou i v dalších reinkarnacích tohoto modelu. Nepřekvapí tak rozměry notebooku - jedná se o náhradu desktopu, tedy žádný drobeček pod paži či do malé aktovky.

Inspiron XPS Gen2 je 3,9 kilogramů vážící cvalík se 17palcovým širokoúhlým displejem s rozlišením 1920 x 1200 bodů, s procesorem Pentium M začínajícím na 2GHz taktu (a výše už je pouze model 2,13 GHz), s minimálním vybavením 512 MB paměti a samozřejmě s čipem GeForce Go 6800 Ultra s 256 MB videopaměti. Tento extrémní výkon, který si občas můžete vzít i na cesty, má být k mání za 2249 amerických dolarů - evropská cena bude pravděpodobně o něco málo vyšší, a horší to bude i s dodávkami. Pravděpodobně se Dell bude snažit uspokojit poptávku na domácím trhu a k nám dorazí notebook až v druhé fázi.

Komentář redakce

Pokud bude Dell dlouho váhat, mohl by zaspat dobu. Možná že se tak podaří nečekané a korunu maximálního výkonu si pro sebe získá některý jiný z pohotovějších výrobců orientovaných více na evropský trh. Otázkou je i cena tohoto čipu - i ve stolním PC již může takovýto čip výrazně prodražit celou sestavu. Ocení jej pravděpodobně opravdu pouze ti, kteří požadují naprosto nekompromisní grafický výkon - a to téměř za jakoukoliv cenu. Všem ostatním nelze než doporučit některý z čipů Go 6800 nebo ATI z řady X800 - za méně peněz dostane uživatel téměř stejné množství muziky (a nebude muset za půl roku litovat téměř zbytečně investovaných peněz do grafiky, která už zase stačila zastarat netušeným tempem).

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Najdete na iDNES.cz