Gartner analyzuje second hand: Poptávka po použitých PC roste

  2:10aktualizováno  2:10
Podle analýzy Gartneru je poptávka po použitých PC vysoká zvláště v méně rozvinutých zemích - a v některých oblastech dokonce převyšuje poptávka nabídku použitých počítačů. Zpravidla za každé nové PC se přeprodá jedno PC v "second-hand". S notebooky je to horší.

Velká poptávka po použitých PC ve východní Evropě

Podívejte se dále než za účet za nové PC. Existuje kompletní, ale v mnohém odlišný trh s počítači - sekundární trh PC - se svými vlastními pravidly a účastníky. Podmínky účasti jsou nezřídka ještě tvrdší než na primárním trhu s novými PC - tlak na cenu je tu ještě větší a nabídka, alespoň zdánlivě téměř neomezená. Podle nové studie společnosti Gartner tomu tak však není - dokonce možná naopak, poptávka zde může převyšovat nabídku. Ač se to zdá neuvěřitelné, v některých oblastech se nedostává použité techniky pro uspokojení poptávky - a ceny tak nakonec pravděpodobně také nejsou až tak nízké, jak by se dalo čekat od napjatějšího trhu.

Gartner posuzuje druhotný trh jako každé PC, které bylo používáno alespoň tři měsíce původním uživatelem a pak se "posunulo" k dalšímu použití. Mezi použití je možno vystopovat mnoho různých osudů pro naše vysloužilé miláčky: opětovné použití, skládka, alespoň částečná recyklace či charity/dar. Jedno z každých 12 PC používaných celosvětově patří do první kategorie - což je až překvapivé, prakticky to znamená, že méně než 10 procent počítačů na světě je znovupoužito po vyskartování od prvního vlastníka.

Na druhé straně však stojí téměř neuspokojitelná poptávka, především ze strany méně rozvinutých krajin, která představuje velmi zajímavé možnosti pro řadu prostředníků, prodejců a specializovaných firem, nemluvě o velkých distributorech a prodejcích, kteří by mohli o této oblasti začít uvažovat jako o alternativě ke stále dražšímu recyklování. Doposud však zde přetrvává spíše přístup opačný - opírající se o domněnku, že prodejem starších PC si bude distributor pouze kanibalizovat prodeje nových PC - a že náklady na prodej a především poprodejní podporu prostě neodůvodní poměrně malý výnos ze "second-handu".

Gartner s pomocí sofistikované metodologie alespoň odhadnul trh použitých PC - a výsledky jsou zajímavé. Za každá dvě nově prodaná PC existuje jedno přeprodané - alespoň dle odhadu Gartner pro rok 2005. Největší poptávka po použitých PC je primárně v regionech východní Evropy, středního Východu, Afriky, latinské Ameriky a v částech Asie. Zvyšuje se pravděpodobnost, že poptávka dále poroste - i když státy exportující použitá PC jsou v podezření, že je to pro ně pouze o něco málo více než příhodný způsob zbavení se ekologických zátěží. Pro tento trh tak Gartner očekává téměř zdvojnásobení během pěti let - z 55 miliónů PC v roce 2004 bude více než 100 miliónů v roce 2009.

Na straně nabídky je vidět posun - více než 75 procent nově nahrazovaných PC v rozvinutých zemích je mladších 4 let, ale pouze 36 procent z těchto jednou vyřazených PC je znovu použito pro druhotné účely. Zda bude PC znovu využito záleží do značné míry na značce PC. Dále používaná PC pochází nejčastěji z velkých korporací, případně z vládního sektoru.

Celý trh je vysoce fragmentovaný - celosvětově se na něm pohybuje více než 10 tisíc hráčů - a je komplikován propadem cen nových PC na primárních vyspělých trzích, pirátstvím a problematickým převodem licencí na sekundárního vlastníka. Dovozní cla a vysoké transportní náklady omezují možnosti exportu z rozvinutých zemí (západní Evropa, USA, Japonsko a Austrálie) na méně rozvinuté trhy. Pouze 1 z 6 PC určených pro znovuvyužití tak skutečně najde cestu ke svému druhému uživateli. Stále častěji je také diskutována otázka ekologického dopadu starších PC a právě v oblastech s vysokou úrovní ekologické legislativy lze očekávat motivaci k vyššímu přeprodeji starých PC dále - pravděpodobně na méně rozvinuté trhy, s menší úrovní ekologické regulace. Zda je to optimální řešení, toť otázkou - avšak trh je to zcela zřejmě perspektivní. Kdo na něm zvítězí, to je zatím ve hvězdách, možností je zde zatím dostatek...

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Najdete na iDNES.cz