Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Fujitsu Siemens přichystal tvrdou konkurenci pro Sony. Nový Lifebook

V portfoliu společnosti Fujitsu-Siemens lze krom běžných přenosných počítačů nalézt i velmi zajímavý subnotebook. Model označený P7120 je dalším ukázkovým příkladem, jak do miniaturního šasi zabalit vše, co si může přát i velmi náročný uživatel.
Fujitsu Siemens P7120

Fujitsu Siemens P7120 | foto: Fujitsu Siemens

Není to tak dávno, co jsme vám představili subnotebook Sony Vaio TX1. Tento charismatický produkt nás naprosto okouzlil nejen svým vzhledem, ale i inovativním přístupem na poli ryze mobilních počítačů. I přes své miniaturní rozměry mu totiž slovo kompromis téměř nic neříkalo. - více zde

Nyní se nám do redakce dostal produkt společnosti Fujitsu-Siemens, který je Vaiu až nápadně podobný. Používá téměř shodné konstrukční prvky a i samotná konfigurace je odlišná skutečně jen v detailech. O důvodu této podobnosti se přitom můžeme pouze dohadovat. Model P7120 si ale zaslouží pochvalu za snahu vybudovat velmi silnou konkurenci pro takového elektronického giganta, jakým Sony bezpochyby je.

Vzhled - Zatraceně chytrý list papíru

Fujitsu-Siemens P7120 je skutečně velmi malý notebook, jehož půdorys bez větších potíží obkreslíte na list papíru formátu A4 a ještě vám zbude místo pro poznámky. Jeho přesné rozměry jsou 271 × 209,9 × 24,3/28,3 a váha bez obsazené modulární šachty (optické mechaniky či dalšího disku) pouhých 1,28 kg. Z příslušenství tak na tohoto prcka koupíte spíše stylové kožené desky, nežli běžnou brašnu na přenášení notebooků.

Novinka je obdařena snad všemi porty, které budete potřebovat. Levá strana nabídne dvojici portů USB 2.0, jež mezi sebou svírají port FireWire. Nad tímto shlukem pyšně trůní PCMCIA slot zaslepený pouze plastovou náhražkou karty. Je velice zajímavě řešen, jelikož namísto standardní vyskakovací nožičky pro pohodlné vysunutí karet používá posuvník umístěný na čele přístroje. K levici se pak hlásí ještě zdířky modemu i LAN karty, výstup VGA, S-Video konektor a zdířka zámku Kensington.

V opozici, tedy na pravé straně přístroje, naleznete konektor napájení, jeden osamocený port USB 2.0 a multiformátovou čtečku paměťových karet formátů MS(Pro) / xD / SD. V čele strany pak stojí optická mechanika DVD-RAM, která si poradí se čtením a zápisem na všechna standardně dostupná optická média. Je zasunuta do modulární šachty umožňující nahrazení mechaniky doplňkovou baterii či pevným diskem. Jako nestraníci působí dva audio konektory (3,5 mm Jack) pro připojení mikrofonu a sluchátek na přední straně přístroje.

Zadní část přístroje dostala do vínku baterii, které dělá po jejích stranách společnost dvojice vestavěných stereoreproduktorů. Ty i přes svou velikost (nebo spíše malost) hrají velmi čistě a ani při nejvyšších hlasitostech nijak na kvalitě nestrádají. Velmi prakticky (a zároveň velmi podobně jako u Vaia) je řešen výstupek obsahující klouby víka displeje, na němž se usídlil hlavní vypínač systému a veškerá flotila kontrolních diod.

Naleznete tu i posuvník pro rychlé zapnutí bezdrátové karty a speciální klávesu ECO zajišťující systému extrémně úsporný provoz, jež si může uživatel díky vestavěnému softwaru sám přizpůsobit. Konstrukční kvalita celého přístroje je na velmi dobré úrovni a až na příliš lacině vyhlížející posuvníky (PCMCIA a WiFi) se nedá notebooku zhola nic vytknout. Pro ucelený popis portů však musíme nahlédnout ještě na spodek přístroje, kde se nachází port pro připojení dokovací stanice.

Klávesnice - Černobílá už nefrčí

Klávesnice modelu P7120 si i přes nepříliš velkorysé rozměry troufla na zachování všech zvětšených kláves. Například oba Shifty jsou širší a Enter se může chlubit dvouřádkovou velikostí. Pochválit musíme i neobsazené pozice okolo kurzorového kříže, který skrývá i funkce PgUp, PgDn, Home a End. Jsou tak dostupné bohužel jen přes funkční klávesu Fn, která se svědomitě usadila až za levým Ctrl.

Klávesnice je vyvedena v tradiční černé barvě s bílými popisky, stejnou barvou jsou pak řešeny i funkce dostupné přes klávesu Fn. Fujitsu-Siemens tak zvolilo nepříliš šťastnou cestu bez zvýrazněných doplňkových funkcí jednotlivých kláves, za což si kritiku jednoduše neodpustíme.

Jelikož jsme měli s tímto modelem již čest se setkat, zcela záměrně jsme se zaměřili na polohovací zařízení řešené touchpadem. Posledně nás totiž příliš o svých kvalitách nepřesvědčilo a již fakt, že jeho rozměry se nepřizpůsobily širokoúhlému displeji ho zatracuje do temných vod kritiky. Navíc je jen minimálně oddělen od okolní roviny a tím znesnadňuje prstu orientaci.

Hlavní problém ale spočívá v uhlídání kurzoru na zvoleném místě. Ve spolčení s dotykovou plochou si totiž velmi rád hraje na schovávanou a během mžiku vteřiny zmizí z předchozí pozice kamkoli se mu zlíbí. Nestává se to často, vzhledem k ceně zařízení ale nejsme ochotni takovéto drobnosti tolerovat a touchpad si zasloužil první místo v záporných vlastnostech závěrečného hodnocení.

Klávesy doplňující dotykovou plochu by mohly být též výrazněji profilované, jejich funkčnosti ale nezle vytknout nic. Svírají mezi sebou velmi zajímavý prvek, kterým je čtečka otisků prstů. K její plné funkčnosti je ale potřeba doinstalovat software na přiložených CD, jinak bude sloužit pouze jako velmi zajímavá alternativa ke scrollovacímu kolečku na běžné myši.

Displej a grafika - LEDově čirý obraz

Displej novinky je jedním z největších lákadel. Používá nový systém LED podsvícení, chlubí se úhlopříčkou 10,4" a maximálním rozlišením 1280 × 768 obrazových bodů. Oproti stále vzpomínanému Vaiu jsou méně viditelné světelné kužely od jednotlivých diod, za což si zaslouží vývojáři chválu. Díky inovativní technologii podsvícení získal displej na věrnosti barev a baterii ušetřil mnoho zbytečně vydané energie. Kvalita zobrazení je skutečně výborná a ve spojení s širokoúhlým poměrem 16:10 se tento prcek stává ideálním prostředníkem pro sledování filmů na cestách.

O grafický výkon se stará integrované řešení Intelu s označením GMA900 využívající 128 MB sdílené paměti RAM. Svými výkony sice nijak nepřekvapí, nutno ale hledět na nutnost energetické a rozměrové úspory. Pro prohlížení fotografií, práci s videem či hraní nenáročných PC her toto řešení plně dostačuje. V nejnovějším 3D Marku 2005 si dokázalo vybojovat celých 219 bodů.

Hardware - Připraven na budoucnost

Systém novinky je postaven na chipsetu Intel 915GMS z druhé generace technologie Centrino (Alviso) a je poháněn procesorem Pentium M 753 ULV taktovaném na frekvenci 1,2 GHz. Jde o extrémně úsporný procesor, který se svými výkony může měřit i s papírově mnohem silnějšími soupeři. Snad i proto se notebook honosně pyšní nálepkou "Připraveno pro Windows Vista". Prozatím se však musíte spokojit s Windows XP Professional.

Paměť RAM dostala do vínku celé 1 GB a narozdíl od Sony je řešena dvěma standardními moduly o velikosti 512 MB typu DDR2 micro DIMM. Maximální rozšiřitelnost je omezena hodnotou 2 GB. Pevný disk se točí rychlostí 4200 rpm a dodala jej společnost Toshiba. Tato 1,8" veliká jednotka používá 2 MB buffer a vyznačuje se velmi nízkou spotřebou. Uložíte na ni až 60 GB dat. V případě, že vám nebude tato kapacita dostačovat, můžete se obrátit na již zmiňovanou DVD-RAM vypalovačku od Matshity (UJ-832S).

S tímto Fujitsu-Siemensem se neztrtíte ani ve světě. Kromě běžného analogového modemu a desetimegabitové síťové karty se k internetu připojíte i díky vestavěné bezdrátové kartě Intel PRO/Wireless 2915. Rozumí si se specifikací a, b i g. Využít můžete i technologii Bluetooth 1.2, IrDa port bohužel chybí.

Praktické zkušenosti - maratonec do kavárny

Z praktických zkušeností musíme vyzdvihnout především z prvu velmi podceňované obložení spodní části notebooku pravou kůží. Toto řešení má uživatele ochránit před nepříjemně teplými oblastmi po náročné výpočetní práci a nutno podotknout, že funguje skvěle. Chlazení ale není ideální a zahřátí přístroje ucítíte nejen vespod, ale i na ploše pro opření zápěstí.

Výborně se nám notebook osvědčil při odpolední práci v oblíbené kavárně. Tak trošku nestandardní test ukázal, jak je na tom model P7120 s výdrží. Při aktivní datové kartě UMTS, která nepatří mezi energeticky nenáročné příslušenství, se běžné notebooky odporoučely v průměru po dvou hodinách. Novinka nám však dělala společnost celé čtyři hodiny, poté jsme se s přibližně dvaceti procenty zbývající energie odebrali za jinými aktivitami. Papírové hodnoty šestičlánkové Li-Ion baterie s kapacitou 7400 mAh přitom slibují až sedm a půl hodiny standardní práce.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
 • Rozměry a váha
 • Kvalitní konstrukce
 • Širokoúhlý displej
 • Výkonný a úsporný procesor
Proč ho nekoupit?
 • Neposlušný touchpad
 • Popisky klávesnice
 • Bašna jen za příplatek
 • Cena
Kdy?
únor 2006
Za kolik?
83 199 Kč
Fujitsu-Siemens P7120 je dalším zástupcem nové éry subnotebooků. Stále častěji jsme tak svědky velmi povedené miniaturizace, která dala za oběť jen velmi málo běžných předností mnohem větších přístrojů. Však si vzpomeňte, jak ještě před pár lety bylo téměř nemyslitelné dostat do takto malého notebooku optickou mechaniku.

Pánové vývojáři nejvlivnějších firem ale zapracovali a dnes se tato koncepce stává běžným standardem. Standardem, za který je ale třeba náležitě zaplatit. A ač jsme v úvodu psali, že tento produkt je dokonalým konkurentem pro Sony, s koncovou cenou se může vše změnit. Fujitsu-Siemens P7120 je totiž o více než deset tisíc dražší než jeho hlavní a velmi podobně vybavený soupeř z Japonska.

Autor:
 • Nejčtenější

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

Kobliha s béžovou polevou. Náš vesmír je možná konečný a docela malý

Premium Náš vesmír má podle astrofyziků tvar 3D americké koblihy a barvu kosmického latté. Pokud by byly tyto předběžné...

V Japonsku se řadí jinak než v Rusku. V Plzni ladí automatické převodovky

Automatická převodovka v autě nás už nepřekvapí. Je ale zajímavé, jak velký vliv má na celkový dojem, jaký v nás...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německé obojživelné vozidlo generály moc nenadchlo. Bylo příliš zranitelné

S obojživelným vozidlem LWS se počítalo i pro zamýšlenou invazi do Velké Británie. Jeho užitná hodnota na případném...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

O tisku nepřemýšlejte, jednoduše jen tiskněte

Advertorial Proč dělat věci komplikovaně, když jdou jednoduše. Pokud patříte k těm, kteří preferují bezstarostné věci, je přesně...

Pařba v 8K rozlišení na 65" televizoru. Test nových Ti karet od Nvidie

Z grafických karet zvolna přestává být nedostatkové podpultové zboží, a tak přišel správný čas na test posledních...

Nvidia má nové verze svých nedostupných karet, AMD zrychluje notebooky

Oba největší výrobci grafických akcelerátorů představili v noci na úterý ne veletrhu Computex své nejnovější výtvory....

Malý tablet od Applu přichází s USB-C a zdražuje. Navíc přišel o 3,5mm jack

Společnost Apple uvedla v úterý vpodvečer dva vylepšené tablety ze svého portfolia. Loni představený iPad 8 doznal jen...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...