Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fujitsu Siemens přichystal tvrdou konkurenci pro Sony. Nový Lifebook

V portfoliu společnosti Fujitsu-Siemens lze krom běžných přenosných počítačů nalézt i velmi zajímavý subnotebook. Model označený P7120 je dalším ukázkovým příkladem, jak do miniaturního šasi zabalit vše, co si může přát i velmi náročný uživatel.
Fujitsu Siemens P7120

Fujitsu Siemens P7120 | foto: Fujitsu Siemens

Není to tak dávno, co jsme vám představili subnotebook Sony Vaio TX1. Tento charismatický produkt nás naprosto okouzlil nejen svým vzhledem, ale i inovativním přístupem na poli ryze mobilních počítačů. I přes své miniaturní rozměry mu totiž slovo kompromis téměř nic neříkalo. - více zde

Nyní se nám do redakce dostal produkt společnosti Fujitsu-Siemens, který je Vaiu až nápadně podobný. Používá téměř shodné konstrukční prvky a i samotná konfigurace je odlišná skutečně jen v detailech. O důvodu této podobnosti se přitom můžeme pouze dohadovat. Model P7120 si ale zaslouží pochvalu za snahu vybudovat velmi silnou konkurenci pro takového elektronického giganta, jakým Sony bezpochyby je.

Vzhled - Zatraceně chytrý list papíru

Fujitsu-Siemens P7120 je skutečně velmi malý notebook, jehož půdorys bez větších potíží obkreslíte na list papíru formátu A4 a ještě vám zbude místo pro poznámky. Jeho přesné rozměry jsou 271 × 209,9 × 24,3/28,3 a váha bez obsazené modulární šachty (optické mechaniky či dalšího disku) pouhých 1,28 kg. Z příslušenství tak na tohoto prcka koupíte spíše stylové kožené desky, nežli běžnou brašnu na přenášení notebooků.

Novinka je obdařena snad všemi porty, které budete potřebovat. Levá strana nabídne dvojici portů USB 2.0, jež mezi sebou svírají port FireWire. Nad tímto shlukem pyšně trůní PCMCIA slot zaslepený pouze plastovou náhražkou karty. Je velice zajímavě řešen, jelikož namísto standardní vyskakovací nožičky pro pohodlné vysunutí karet používá posuvník umístěný na čele přístroje. K levici se pak hlásí ještě zdířky modemu i LAN karty, výstup VGA, S-Video konektor a zdířka zámku Kensington.

V opozici, tedy na pravé straně přístroje, naleznete konektor napájení, jeden osamocený port USB 2.0 a multiformátovou čtečku paměťových karet formátů MS(Pro) / xD / SD. V čele strany pak stojí optická mechanika DVD-RAM, která si poradí se čtením a zápisem na všechna standardně dostupná optická média. Je zasunuta do modulární šachty umožňující nahrazení mechaniky doplňkovou baterii či pevným diskem. Jako nestraníci působí dva audio konektory (3,5 mm Jack) pro připojení mikrofonu a sluchátek na přední straně přístroje.

Zadní část přístroje dostala do vínku baterii, které dělá po jejích stranách společnost dvojice vestavěných stereoreproduktorů. Ty i přes svou velikost (nebo spíše malost) hrají velmi čistě a ani při nejvyšších hlasitostech nijak na kvalitě nestrádají. Velmi prakticky (a zároveň velmi podobně jako u Vaia) je řešen výstupek obsahující klouby víka displeje, na němž se usídlil hlavní vypínač systému a veškerá flotila kontrolních diod.

Naleznete tu i posuvník pro rychlé zapnutí bezdrátové karty a speciální klávesu ECO zajišťující systému extrémně úsporný provoz, jež si může uživatel díky vestavěnému softwaru sám přizpůsobit. Konstrukční kvalita celého přístroje je na velmi dobré úrovni a až na příliš lacině vyhlížející posuvníky (PCMCIA a WiFi) se nedá notebooku zhola nic vytknout. Pro ucelený popis portů však musíme nahlédnout ještě na spodek přístroje, kde se nachází port pro připojení dokovací stanice.

Klávesnice - Černobílá už nefrčí

Klávesnice modelu P7120 si i přes nepříliš velkorysé rozměry troufla na zachování všech zvětšených kláves. Například oba Shifty jsou širší a Enter se může chlubit dvouřádkovou velikostí. Pochválit musíme i neobsazené pozice okolo kurzorového kříže, který skrývá i funkce PgUp, PgDn, Home a End. Jsou tak dostupné bohužel jen přes funkční klávesu Fn, která se svědomitě usadila až za levým Ctrl.

Klávesnice je vyvedena v tradiční černé barvě s bílými popisky, stejnou barvou jsou pak řešeny i funkce dostupné přes klávesu Fn. Fujitsu-Siemens tak zvolilo nepříliš šťastnou cestu bez zvýrazněných doplňkových funkcí jednotlivých kláves, za což si kritiku jednoduše neodpustíme.

Jelikož jsme měli s tímto modelem již čest se setkat, zcela záměrně jsme se zaměřili na polohovací zařízení řešené touchpadem. Posledně nás totiž příliš o svých kvalitách nepřesvědčilo a již fakt, že jeho rozměry se nepřizpůsobily širokoúhlému displeji ho zatracuje do temných vod kritiky. Navíc je jen minimálně oddělen od okolní roviny a tím znesnadňuje prstu orientaci.

Hlavní problém ale spočívá v uhlídání kurzoru na zvoleném místě. Ve spolčení s dotykovou plochou si totiž velmi rád hraje na schovávanou a během mžiku vteřiny zmizí z předchozí pozice kamkoli se mu zlíbí. Nestává se to často, vzhledem k ceně zařízení ale nejsme ochotni takovéto drobnosti tolerovat a touchpad si zasloužil první místo v záporných vlastnostech závěrečného hodnocení.

Klávesy doplňující dotykovou plochu by mohly být též výrazněji profilované, jejich funkčnosti ale nezle vytknout nic. Svírají mezi sebou velmi zajímavý prvek, kterým je čtečka otisků prstů. K její plné funkčnosti je ale potřeba doinstalovat software na přiložených CD, jinak bude sloužit pouze jako velmi zajímavá alternativa ke scrollovacímu kolečku na běžné myši.

Displej a grafika - LEDově čirý obraz

Displej novinky je jedním z největších lákadel. Používá nový systém LED podsvícení, chlubí se úhlopříčkou 10,4" a maximálním rozlišením 1280 × 768 obrazových bodů. Oproti stále vzpomínanému Vaiu jsou méně viditelné světelné kužely od jednotlivých diod, za což si zaslouží vývojáři chválu. Díky inovativní technologii podsvícení získal displej na věrnosti barev a baterii ušetřil mnoho zbytečně vydané energie. Kvalita zobrazení je skutečně výborná a ve spojení s širokoúhlým poměrem 16:10 se tento prcek stává ideálním prostředníkem pro sledování filmů na cestách.

O grafický výkon se stará integrované řešení Intelu s označením GMA900 využívající 128 MB sdílené paměti RAM. Svými výkony sice nijak nepřekvapí, nutno ale hledět na nutnost energetické a rozměrové úspory. Pro prohlížení fotografií, práci s videem či hraní nenáročných PC her toto řešení plně dostačuje. V nejnovějším 3D Marku 2005 si dokázalo vybojovat celých 219 bodů.

Hardware - Připraven na budoucnost

Systém novinky je postaven na chipsetu Intel 915GMS z druhé generace technologie Centrino (Alviso) a je poháněn procesorem Pentium M 753 ULV taktovaném na frekvenci 1,2 GHz. Jde o extrémně úsporný procesor, který se svými výkony může měřit i s papírově mnohem silnějšími soupeři. Snad i proto se notebook honosně pyšní nálepkou "Připraveno pro Windows Vista". Prozatím se však musíte spokojit s Windows XP Professional.

Paměť RAM dostala do vínku celé 1 GB a narozdíl od Sony je řešena dvěma standardními moduly o velikosti 512 MB typu DDR2 micro DIMM. Maximální rozšiřitelnost je omezena hodnotou 2 GB. Pevný disk se točí rychlostí 4200 rpm a dodala jej společnost Toshiba. Tato 1,8" veliká jednotka používá 2 MB buffer a vyznačuje se velmi nízkou spotřebou. Uložíte na ni až 60 GB dat. V případě, že vám nebude tato kapacita dostačovat, můžete se obrátit na již zmiňovanou DVD-RAM vypalovačku od Matshity (UJ-832S).

S tímto Fujitsu-Siemensem se neztrtíte ani ve světě. Kromě běžného analogového modemu a desetimegabitové síťové karty se k internetu připojíte i díky vestavěné bezdrátové kartě Intel PRO/Wireless 2915. Rozumí si se specifikací a, b i g. Využít můžete i technologii Bluetooth 1.2, IrDa port bohužel chybí.

Praktické zkušenosti - maratonec do kavárny

Z praktických zkušeností musíme vyzdvihnout především z prvu velmi podceňované obložení spodní části notebooku pravou kůží. Toto řešení má uživatele ochránit před nepříjemně teplými oblastmi po náročné výpočetní práci a nutno podotknout, že funguje skvěle. Chlazení ale není ideální a zahřátí přístroje ucítíte nejen vespod, ale i na ploše pro opření zápěstí.

Výborně se nám notebook osvědčil při odpolední práci v oblíbené kavárně. Tak trošku nestandardní test ukázal, jak je na tom model P7120 s výdrží. Při aktivní datové kartě UMTS, která nepatří mezi energeticky nenáročné příslušenství, se běžné notebooky odporoučely v průměru po dvou hodinách. Novinka nám však dělala společnost celé čtyři hodiny, poté jsme se s přibližně dvaceti procenty zbývající energie odebrali za jinými aktivitami. Papírové hodnoty šestičlánkové Li-Ion baterie s kapacitou 7400 mAh přitom slibují až sedm a půl hodiny standardní práce.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
  • Rozměry a váha
  • Kvalitní konstrukce
  • Širokoúhlý displej
  • Výkonný a úsporný procesor
Proč ho nekoupit?
  • Neposlušný touchpad
  • Popisky klávesnice
  • Bašna jen za příplatek
  • Cena
Kdy?
únor 2006
Za kolik?
83 199 Kč
Fujitsu-Siemens P7120 je dalším zástupcem nové éry subnotebooků. Stále častěji jsme tak svědky velmi povedené miniaturizace, která dala za oběť jen velmi málo běžných předností mnohem větších přístrojů. Však si vzpomeňte, jak ještě před pár lety bylo téměř nemyslitelné dostat do takto malého notebooku optickou mechaniku.

Pánové vývojáři nejvlivnějších firem ale zapracovali a dnes se tato koncepce stává běžným standardem. Standardem, za který je ale třeba náležitě zaplatit. A ač jsme v úvodu psali, že tento produkt je dokonalým konkurentem pro Sony, s koncovou cenou se může vše změnit. Fujitsu-Siemens P7120 je totiž o více než deset tisíc dražší než jeho hlavní a velmi podobně vybavený soupeř z Japonska.

Autor:
  • Nejčtenější

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Letecké neštěstí v Čelákovicích si před 100 lety vyžádalo tři mrtvé

Středočeské Čelákovice se staly 13. července 1924 místem leteckého neštěstí, které nakonec nepřežili tři lidé.

15. července 2024

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Prasečí čluny provázely podivuhodné havárie. Zabíjel benzin, vodík i chlor

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili s ranými americkými ponornými čluny – tzv. pigboaty. Tentokrát se podíváme na jejich službu, kterou lemovalo množství nehod, havárií a raritních...

14. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...