Prstem po stole. Nové ovládání od Fujitsu

  • 2
Na první pohled to vypadá jako chytré spojení skeneru a projektoru, které se společnosti Fujitsu podařilo dovést k netušeným možnostem. Prostým ježděním prstu po stole či předloze pracujete s reálnými dokumenty a objekty v kombinaci s těmi, které se pohybují ve virtuální realitě.

Při pohledu na nové ovládání či rozhraní Fujitsu člověka napadne, že je to podobné, jako v případě virtuálních klávesnic, které měly rozšířit možnosti malých přenosných zařízení. U nich také byla kombinována projekce ovládacích prvků a snímání a zaznamenávání pohybů prstů. Firma Fujitsu jde však mnohem, mnohem dál.

Tento systém si totiž poradí s reálnými objekty a umí je rychle převést do dvourozměrného virtuálního prostředí, kde lze s nimi libovolně nakládat. Využívá k tomu technologii, která přesně a rychle rozpozná pohyby prstu a jeho interakci s virtuálními a reálnými objekty.

Nový systém ovládání od firmy Fujitsu umožní propojit virtuální prostředí s reálnými objekty.

Toho bylo podle Fujitsu dosaženo díky kombinaci softwaru, který rozpozná i nepravidelné objekty na podložce a pak automaticky upravuje souřadnice pro kameru, projektor a skutečné předměty. Díky tomu je možné, aby software sledoval pohyby prstů až do rychlosti 300 mm za sekundu a také zjistil, kdy se uživatel dotkl objektu, a pak to vše spojil s projekcí na plochu.

Jedním z nejtěžších úkolů prý bylo zajistit, aby systém rozpoznal prst a jeho pohyby a dokázal to vše oddělit od podkladu. Nová technologie tak musí umět sledovat kontury prstu a jeho barvu. Společnost Fujitsu slibuje, že její technologie zvládne fungovat i s použitím běžné webkamery s malým rozlišením a běžně dostupným malým projektorem.

Jednou z důležitých oblastí využití technologie je rychlé kopírování vybraných částí dokumentů. To je nyní možné provést pouhým tažením prstu přes příslušnou oblast. Následně je možné s takto vytvořenými kopiemi různě pracovat a využívat je v dalších oblastech.

Zatím je zařízení ve vývoji a teprve se připravuje na uvedení, ke kterému by mohlo dojít nejdříve za rok Pak se s touto technologií budete možná setkávat tam, kde se fyzicky komunikuje se zákazníkem, jako jsou banky, architektonické či cestovní kanceláře a podobně. Užitečné bude i pro podporu týmové práce.