Foto, video, 384 MB, 30 GB, plnohodnotná klávesnice a SXGA do kapsy saka

  1:07aktualizováno  1:07
SONY VAIO PCG-C1MHP, nejnovější PictureBook na českém trhu. Mininotebooky vždycky patřily a stále patří mezi nejlukrativnější mobilní zařízení. Současné miniaturní notebooky v čele s VAIO PCG-C1MHP navíc poskytují nejen poměrně slušný výkon, ale také displej s vysokým rozlišením a přijatelnou dobu provozu na baterie.

Pokud už jste někdy v ruce drželi některý z mininotebooků modelové série SONY VAIO PCG-C1 nazývaných v Japonsku mnohem inteligentněji PictureBook, pak jistě budete souhlasit s tím, že tyto miniaturní notebooky patří téměř mezi technické zázraky současné mobilní výpočetní techniky. Výjimkou není ani nejnovější zástupce SONY VAIO PCG-C1MHP dostupný na evropském trhu a prodávaný i v České republice. VAIO PCG-C1MHP můžete s jistým úsilím nosit i ve větší kapse, jeho rozměry 249 x 152,5 x 28,5 mm a velmi nízká hmotnost 998 gramů se lehce ztratí i v takřka libovolné cestovní tašce, kufříku či pro někoho mnohem pohodlnějším batohu. Výpočetní výkon tohoto "prcka" je ale díky procesoru Transmeta Crusoe TM5800 s taktem 867 MHz a 512 KB on-die cache také celkem slušný a u běžných kancelářských aplikací jeho výkon ani celý nevyužijete. Zatím nejnovější model mininotebooku značky VAIO by měl být vybaven dostatečným množstvím operační paměti, což VAIO PCG-C1MHP splňuje takřka bezvýhradně - standardně osazených 256 MB SDRAM lze v případě potřeby rozšířit až na 384 MB. Sympatická je i kapacita pevného disku, na 30 GB se totiž mimo operačního systému a spousty programového vybavení vejde i slušná řádka filmů (ve formátu MPEG-4 :-)) nebo zvukových záznamů v různých formátech. Video si můžete přehrávat na interním displeji s úhlopříčkou 22,7 cm a poněkud komplikovaným označením UWSXGA celkem zdařile zatajující na tak malý displej vysoké rozlišení 1280x600 bodů.

Interní grafický adaptér ATI MOBILITY RADEON-M je vybaven 8 MB videopaměti, na připojení externího monitoru ale budete potřebovat rozměrově též velmi malý replikátor portů, který je součástí dodávky mininotebooku. Na replikátoru portů najdete mimo VGA výstupu ještě AV vstup/výstup, konektor na připojení počítačové sítě standardu Ethernet a jeden USB port. Samotný mininotebook je vybaven nezbytným i.LINK/FireWire (což je samozřejmě jedno a totéž v podání společnosti SONY) rozhraním, slotem pro jednu PCMCIA kartu typu II, jedním USB portem, integrovaným 56K modemem standardu V.90, výstupem na sluchátka, vstupem pro externí mikrofon a také slotem pro karty typu Memory Stick. Do těla mininotebooku se pochopitelně nevešla ani floppy mechanika ani žádná optická mechanika, které se připojují externě přes rozhraní FireWire nebo přes USB port či PCMCIA slot. S notebookem je standardně dodávána externí kombinovaná DVD-ROM/CD-RW mechanika připojovaná přes rozhraní i.LINK, floppy drive si v případě potřeby budete muset dokoupit samostatně.Všechny mininotebooky SONY VAIO PCG-C1 jsou navíc vybaveny integrovanou CCD digitální kamerou s rozlišením 350 000 bodů umístěnou v otočném kloubu nad displejem, kterou můžete používat jak pro videokonference a záznam videa (maximálně v rozlišení 640x480 bodů), tak i pro pořizování statických fotografií například pro web. Pořízené video můžete v reálném čase ukládat na disk ve formátu MPEG-2 díky integrovanému hardwarovému MPEG-2 enkodéru, totéž platí při digitalizaci analogového videa přes AV vstup. Specialitkou modelu VAIO PCG-CMHP je také integrovaný bezdrátový Bluetooth modul dle specifikací Bluetooth verze 1.1 s maximální rychlostí 723 Kbps a v ideálním případě s dosahem až 100 metrů. Na standardně dodávaný lithium-iontový akumulátor je mininotebook schopen pracovat dvě a třičtvrtě hodiny, dokoupit ale lze i několik typů vysokokapacitních akumulátorů (pochopitelně s výrazně vyšší hmotností), které mohou dobu provozu na baterie prodloužit až na čtyřnásobek!A kolik nejnovější mininotebook VAIO PCG-C1MHP stojí? Hodně, ale za miniaturizaci, víc než sympatické rozměry, velmi nízkou hmotnost a přitom relativně slušný výkon i výdrž na baterie není možné hledět na pár korun. Tento high-end mininotebook prodává v České republice například společnost VT DATA, a jeho aktuální cena v konfiguraci s 256 MB RAM a 30 GB pevným diskem je 99 990,- Kč bez DPH. V ceně jsou MS Windows XP Professional US a v článku zmíněná externí DVD-ROM/CD-RW mechanika, standardní 12 měsíční záruku lze za příplatek 8 990,- Kč bez DPH rozšířit na 3 roky.


SONY VAIO PCG-C1MHP - technické parametry:

MICROPROCESSOR
Crusoe™ Processor • Transmeta TM5800 867MHz

STANDARD MEMORY
256 MB (upgradeable to 384 MB)

CACHE MEMORY
512K byte (On die)

HARDDISK DRIVE
30 GB

OPTICAL DRIVE
supplied i.LINK DVD-ROM/CD-RW Drive

FLOPPY DISC DRIVE
not supplied

DISPLAY
8.95" ( 22.7 cm ) TFT colour display / UWSXGA 1280 x 600

GRAPHICS
ATI MOBILITY™ RADEON™-M (8 MB integrated ) • Colours: 32 Bit

MULTIMEDIA
Microsoft®Windows® sound system • Built-in stereo speakers

INTERFACES
i.LINK™ (IEEE1394), 400 Mbps • 2 x USB ports (main x 1, Port replicator x 1) • DC-In • Microphone Jack • Headphone Jack • RJ-11 direct port – built in modem V.90 • MG Memory Stick Slot • Port replicator (AV out, AV in, External display out, Network conector, USB ports)

MODEM
Built-in modem V.90

KEYBOARD
86 keys

PC CARD SLOTS
1 Type II
  LITHIUM-ION BATTERY
2hr 45 min

DIMENSIONS
(W x H x D) 249 x 28.5 x 152.5 mm

WEIGHT
998 g with supplied Battery without Accessories

OS
Microsoft® Windows® XP Pro

PRE-INSTALLED SOFTWARE
DVGate (video/still capture) • WinDVD™ 3.1 (DVD player software) • DigitalPrint (Digital image application) • Smart Capture Premium (video and still capture) • MovieShaker (personal movie editing) • SonicStage (music storage programme) • Music Visualizer • RealPlayer (music player application) • Adobe® Photoshop Elements LE • Acrobat® Reader (PDF Reader) • Quicktime 5.0 (movie player application) • Norton AntiVirus • Jog Dial™ Control • Power Panel (Power Management Software)

SUPPLIED ACCESSORIES
AC adapter • Lithium-Ion Battery • Power cord • Port replicator • Video cable • Phone cable • i.LINK DVD-ROM/CD-RW Drive

OPTIONAL ACCESSORIES
Additional battery • AC adapter • External USB mouse • Carrying cases
BLUETOOTH® Integrated Bluetooth® Version 1.1 • Range: 10m-100m • Data rate: max. 723kbps

INTEGRATED CCD CAMERA MOTION EYE
1/6" CCD Camera

GUARANTEE
1 year (extendable to 3 years with VAIO Plus Warranty Pack)

Luboš Němec   

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Po takové pleťové masce zatouží i muž. Je 3D a padne přesně na obličej

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní...

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní spojenou aplikaci. Naskenuje vám obličej,...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz