Foto střípky z CeBITu 2001 / 4

aktualizováno 
Gericom rozšiřuje řady, WebPady a MediaGX, Bluetooth tisk, Mitac OEM notebooky a handheldy, Acer TM, Toshiba Satellite a GeForce2 Go. Dva dni na CeBITu - neuvěřitelné množství informací, záplava produktů, mnoho pozoruhodných novinek. Snažili jsme se pro

A hned vedle SONY měl expozici Gericom - v současné době pokrývající svojí velmi širokou produktovou řadou zřejmě valnou většinu i nejneobvyklejších požadavků. A ještě více je v záloze, sice nemáme fotografie, nicméně nám bylo dovoleno podívat se na nové modely - barevné, stříbrné, lehké i all-in-one, dokonce i jeden ultralehký a potom Easy PC notebook, který sází USB místo starších rozhraní - vůbec nemá PS/2, sériové či paralelní porty. 

Expanzi v šíři modelů míní Gericom podpořit i patřičnou nabídkou příslušenství - na stánku byly k vidění produkty Intelu a tradiční sortiment PCMCIA karet, USB produktů pod vlastní značkou. Již nyní Gericom nabízí tři modely s procesory 1 GHz, a další mají brzy následovat. Dochází k obměně produktových řad - loučí se dlouholetý Silver Seraph, je nahrazen inovovaným modelem Commander.

A WebPady všeho druhu - stačí si jen říci barvu... National Semiconductor stánek nezapřel svoji příbuznost s MediaGX procesorem, který pohání většinu jejich exponátů - je otázkou, kdy se vlastně tyto alternativy k plnohodnotnému PC ujmou. Zatím jim chybí skutečná mobilita a použitelnost - dokud nebudou bezdrátové sítě standard a kompletní tablet jen polovina dnešní hmotnosti, budou to mít i proti nemotornému stolnímu PC těžké.

U Psionů bylo veselo - a to neměli žádnou party, ale pracovali. Zřejmě se jim nové Revo Plus a větší modely prodávají samy od sebe. Ještě na skok k Panasonicu, kde prezentovali krabičku cca cigaretovou - tu nasadili na Centronics rozhraní tiskárny a hle - laserovka dva roky stará si uměla popovídat s notebookem bezdrátově přes Bluetooth. Velice elegantní, napájí se přímo z portu, potřebujete pouze onu samotnou krabičku a vyjma napájení tiskárny můžete dát kabelům sbohem.

Poté následovala návštěva u jednoho z velkých OEM výrobců notebooků - Mitac se pustil i do masové výroby handheldů, již standardně se zabudovaným Bluetooth rozhraním, s hlasovými funkcemi, postavené na bázi StrongArm procesoru a Windows CE operačního systému. Snad konečně začnou být handheldy dostatečně spotřebitelským zbožím, abychom nemuseli platit za značku, když ji nepožadujeme.

Kromě handheldů bylo k vidění i dostatek notebooků, přímo přebytek - z nichž některé jsem viděl pod slovutnými jmény na jiných stáncích...Lehké a ještě lehčí, ale s XGA rozlišením a CD nebo DVD mechanikou - motto nových strojů: asi nejrozumnější kompromis mezi mobilitou a velikostí. A všude wireless karta - a funkční Internet, včetně odesílání SMS na české mobily roztroušené po ploše výstaviště. :-)

A pomalu se blížil závěr, ještě jsem stačil zajít na kus řeči k panu Čechovi z Acerů, který mne ochotně seznámil s novinkami a celou modelovou škálou TravelMate notebooků - zastavili jsme se u některých modelů, speciálně těch lehčích, které si cestu na český trh mají teprve najít - ale prý snad již brzo. Sotva jsem se vzpamatoval z pokárání (nevěděl jsem o novém logu Acer:-), narazil jsem na známé (Čechů a vůbec Slovanů bylo na výstavišti mnoho) a jen těžko jsem se zvedal od stolu, abych se vydal - alespoň s verbální podporou osazenstva stánku Aceru - na druhý konec výstaviště zastavit se u Toshiby, kterou jsem svůj pobyt na CeBITu zakončil.

Toshiba uvádí pod heslem Follow your senses aneb "Následuj své smysly" vůbec první notebooky, které by se neměly zaleknout ani 3D grafiky (řekněme si upřímně, snad až na nejlevnější grafiky integrované na základní desce, kterákoliv současná grafická karta je schopna podat lepší výkony než notebookové čipy, které musí brát ohled na termiku a spotřebu). Satellite 2800 - 500 obsahují odlehčenou (níže taktovanou) verzi výborného grafického jádra NVidia GeForce2 - GeForce2 Go, která by měla prolomit 3D prokletí notebooků i při zachování nízkého příkonu. Toshiba se vážně pustila do bezdrátových technologií - WiFi alias bezdrátová LAN 11 MBit, Bluetooth, i WAP - novinky Toshiby pro tento rok. Ani Transmeta Crusoe nevydrží běžet věčně, takže fotky Toshiby jsme museli převzít z jejich stránek - PictureBook již tou dobou vypustil duši.

Po dvou perných dnech strávených na výstavišti nás čekala ještě noční jízda domů, alespoň byla chvíle na zpracování dojmů - a trochu oddechu. CeBIT 2001 stále pokračuje, nicméně mně dva dny zcela postačovaly. Více by mne přivedlo asi na kraj vyčerpání - rozmyslet se, zaměřit se a jít za svým cílem - cokoliv jiného na CeBITu zřejmě nelze.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Najdete na iDNES.cz