Foto střípky z CeBITu 2001 / 1

aktualizováno 
Dva dni na CeBITu - neuvěřitelné množství informací, záplava produktů, mnoho pozoruhodných novinek. Snažili jsme se pro Vás vybrat to nejzajímavější z naší návštěvy hannoverského CeBITu 2001 - v dnešním díle: Bluetooth (tele)komunikace, Linuxové hodinky,

Obrazová reportáž z CeBITu 2001

Letošní CeBIT nezklamal - především toho, kdo očekával, to co slibují letáky CeBIT Deutsche Messe - i v českém jazyce: "Zase ten maratón, ani minuta oddechu. Poledne bez vizitek - to se Vám vyplatí." Těžko lze srovnávat Invex a CeBIT, v šíři záběru a především kvantitě nabídky je CeBIT o hodný kus dál, náročnější. I na organizaci a plánování - vyrazit jen tak nazdařbůh po výstavišti je doporučeníhodné snad jen opravdovým dobrodruhům. Navigace v některých pavilónech (hala 1 např.) je možná prakticky jen s přesnou znalostí polohy stánku, koncentrace podobných témat a firem na jednom místě, v jednom pavilónu  není zdaleka pravidlem a bez solidního plánu návštěv a pokrytí konkrétního oboru je návštěva hannoverského výstaviště takřka zbytečná.

Já se letos ozbrojil hned dvěma notebooky - práci jsem si s sebou bral i na výstaviště a první den jsem se hrdinně tahal se dvěma notebooky přes rameno, druhý den už jsem velký, výkonný Acer zakotvil na spřízněném stánku a po výstavišti jsem vyrazil vybaven jen nalehko PictureBookem od SONY - notebook s videokamerou se skutečně hodil, jen škoda, že CCD čip nezvládne více jak 640 x 480 bodů a trochu lepší nastavení parametrů obrazu (prostě, digitální 3,3 megapixel fotoaparát to není).

Následující fotografie jsou poměrně chronologicky navazující sousled produktů, které mne zaujaly během sprintu výstavištěm. Začněme v telekomunikacích - Ericsson se opírá do Bluetooth, stejně jako řada dalších výrobců - handsfree vypadají skvěle, otázkou zatím zůstávají otázky kolem zdraví a vyzařování - a samozřejmě cena. Nicméně produkty již existují.

Světe, boj se! Microsoft se opřel do mobilních telefonů - první hardwarové koncepty nejsou zase tak marné: velký rozměrný displej, větší než klávesnice, některá tlačítka převzatá z handheldů. V poměru ke své ploše relativně tenké - a poměrně lehké. A již funkční, předváděné na živo (mrzí mne, že nemám více fotografií - v tu chvíli, na stánku MS, mi na PictureBooku spadly Windows ME - asi cítily domov:-).

Digitální fotografie je na postupu a se zvýšenou intenzitou se rozhořívá boj o médium budoucnosti - SmartMedia, SD, MemoryStick, CompactFlash - to jsou jen někteří z bojovníků. 2,1 megapixelu v nižší kategorii a 3,3 megapixelu i v ne nejdražších modelech se pomalu stávají standardem. "Novinkou" jsou ultralevné kamerky, které se mohou pochlubit (celými:-) 2 MB paměti a rozlišením maximálně VGA 640 x 480 bodů. Dražší a levnější přístroje začíná více než rozlišení (které se nyní běžně pohybuje kdekoliv od dvou do čtyř megapixelů) diferenciovat optika, kterou jsou vybaveny.

Linuxové hodinky - člověk by se skutečně divil, kam všude lze integrovat freewarový operační systém. Inženýři IBM evidentně nemají co dělat a tak šíří linuxové království i na naše zápěstí - tam, kde bych očekával 20ti letého nadšence, však podstatu projektu vysvětloval s minimálně stejným zapojením pán středního věku velmi distingovaného vzhledu. Linux se stává profesionálním!

A to už jsem se propracoval přes celé výstaviště do haly 1, kde jsem měl strávit skoro celý zbytek dne (pro srovnání - mimo dalších speciálních expozicí se CeBIT rozkládá v 26 halách). Zde bylo možné narazit především na produkty Compaqu, Fujitsu Siemens Computers, Toshiby. Začal jsem u Compaqu (doporučuji hojně servírovaný osvěžující energy-drink s kaktusovými výtažky, hodí se zvláště jako záloha pro pozdní odpoledne, kdy už dochází přirozené síly).

Compaq spolupracoval s partnery a výsledky nevypadaly špatně - speciální aktovky na jejich notebooky, včetně příslušenství, podle požadavků přizpůsobené projektoru, tiskárně, mobilnímu telefonu,...

Bezdrátové sítě a jejich adaptéry vykukovaly prakticky z každého notebooku na většině expozic - bezdrátová budoucnost je tu, alespoň v oblasti Ethernetových sítí pro podniky a domácnosti. Bezproblémové (lokálně) mobilní připojení k Internetu, snadný návrh infrastruktury a jednoduchá instalace, to vše hovoří pro bezdrátové sítě. Nižší rychlost (100 vs. 11 Mbit/s) a zatím stále vysoká cena jsou argumenty proti.

Jak se však zdálo, hardwarová problémy a otázky kompatibility jsou vyřešeny, nyní je již prakticky jediným tématem masovost výroby a s ní klesající náklady. Vpravo vidíte minulost bezdrátových sítí v podání Compaqu, vlevo budoucnost - místo PCMCIA karet budou Compaqovské notebooky disponovat výměnnými moduly, se kterými lze podle potřeby využít služeb GPRS, Wireless 11 MBit LAN, Bluetooth nebo pozičních GPS satelitů. Jako součást displeje je stačí "připnout" do speciálního slotu a druhý zasunout do aktovky (jako multiplatformový standard to rozhodně nevypadalo, Compaq si jde vlastní cestou).

Paní Chandogová mi přiblížila expozici Fujitsu Siemens - nebo spíše, společně jsme objevovali její taje (nastěhovávalo se rychle, takže u některých exponátů netušil ani jeden z nás, zda jsou na stánku jsou k vidění): krom toho, že "stánek" sahal přes čtyři patra budovy se zde skrývalo ledacos zajímavého, jak v zákulisí, tak volně přístupně na veřejnosti. Amillo - nový notebook pro široké spektrum uživatelů, především domácích a citlivých na cenu. Sotva jsme si postěžovali na jeho nepříliš atraktivní černočerné provedení, byli jsme zavedeni za roh, kde se tentýž notebook vyjímal podstatně lépe v koncernovém stříbru. I přes jeho láci tak velmi elegantní kousek, který si však cestu na trh najde zřejmě o něco později než jeho "černý" kolega.

S různě barevnými kryty displeje a opěrkami dlaní jako by FSC Amillo jen potvrzovalo trend, který byl téměř všude více než zřejmý - dovolím si odcitovat asi nejvýstižnější shrnutí - mínění reprezentantky Gericomu pro východní trhy, paní Fussi: "Black is out!"

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz