Fenomén jménem netbooky. Zařízení plná kompromisů se perou o trh

aktualizováno 
25.9. - Hračky, které nemají na trhu šanci. Nepohodlné pro běžnou práci, nedostatečné v náročných aplikacích. Čas ukázal, že obavy z netbooků byly liché.

ASUS Eee | foto: Jiří Zahrádka

Asi je každý znáte - miniaturní notebooky za pár korun. Jejich přednostmi jsou malé rozměry, nízká hmotnost, slušná výdrž na baterie a přijatelná cena. Najdeme u nich však i zápory jako malé displeje, malé klávesnice a nakonec i ty ceny nejsou tak skvělé, jak jsme si na začátku představovali.

Netbook - toto označení se začíná zabydlovat pro zařízení MID (Mobile Internet Device) popř. UMD (Ultra Mobile Device). V letácích prodejců se lze setkat rovněž s prostým označením "mini notebook."

Netbooky nemusí být vhodné jen pro děti, pro které koncept původně vznikl - vzpomeňme na OLPC pro děti z chudých rozvojových zemí. Praktické vlastnosti, jako je slušná mechanická odolnost a především natolik přijatelná cena, abyste nemuseli svůj počítač střežit jako oko v hlavě, zaujmou i nejednoho dospělého. Mohou dobře sloužit nejenom jako první počítač, ale i jako plnohodnotný pracovní nástroj vhodný do terénu. Pro příklad nemusíme chodit daleko, na netbooku od ASUSu vznikal tento článek při cestě z jedné reportáže.

ASUS Eee

Konečný výběr jakéhokoli výrobku je v drtivé většině dílem kompromisů. Pokud se na vašich vahách přehoupne ručička k volbě "koupit netbook", narazíte na menší problém. Trh s těmito zařízeními se zatím stále vytváří, stačí se podívat na guláš v názvosloví. Není přesně jasné, která zařízení budou dostupná v ČR, odkdy tomu tak bude nebo jaká bude jejich konečná cena.

Na následujících řádcích si je proto rozdělíme do dvou kategorií, první se bude jmenovat Česká republika a druhá Zahraničí. Dozvíme se v nich základní popis dostupných modelů, přibližné ceny a přibližné termíny dostupnosti.

Všechny netbooky mají málo výkonné, zato maximálně úsporné procesory. Výbava se dále skládá z několika portů USB, VGA výstupu pro externí monitor a čtečky multimediálních karet. Některé netbooky nabízejí i něco navíc, každé rozhraní však navyšuje cenu.

 Neznáte netbooky?

Přibližně před rokem jsme přinesli zprávu o malém notebooku ASUS Eee, který za pár tisíc nabízí nejnutnější výbavu a slušnou výdrž. Nejenom v tuzemsku zavládla obrovská radost, po celém světě se v diskusích pod podobnými články ozývali koupěchtiví čtenáři.

Černá varianta ASUSu Eee Diskuse


Kompromis mezi malým PDA a notebookem do té doby nabízela jen zařízení kategorie UMPC. Jejich cena je však přinejmenším nevkusná - vždyť nejlevnější modely neseženeme levněji než za 14 000 Kč, propracovanější od 25 000 Kč výše. Kdo si takový počítač může dovolit a všude jej nosit? Výdrž se přitom pohybuje jen v řádu několika málo hodin.

HTC Alpine jako i-mate PDA2 mivvy UM400 ASUS F3E

Zleva: PDA, UMPC a klasický notebook 

Netbook v současnosti drtí UMPC, a to nejenom cenou. Nabízí rovněž lepší výdrž, pohodlnější klávesnici a větší úhlopříčky displeje. Hmotnost přitom není o mnoho větší, UMPC jsou napřed jen svým dotykovým LCD.Česká republika


U následujících modelů bylo rozhodnuto, že budou u nás v prodeji. ASUS Eee éru netbooků odstartoval a má nejvíce verzí, nové stále vznikají. Výdrž se pohybuje od 3 do 10 hodin, ceny od 7000 do 11 000 Kč s DPH. Acer očekáváme každým dnem podobně jako MSI alias mivvy M310.

Eee PC 901, v pozadí Eee PC 1000

Eee PC 901

ASUS Eee - průkopník netbooků - je dostupný v několika verzích, čímž značně mate případné kupující. Veškeré podstatné informace naleznete ve Velkém srovnání, kde se nachází rovněž rozcestník na další modely a recenze. Popis u ASUSu tak raději vynecháme, ceny začínají od 7000 Kč s daní.

 Model  Článek
 Eee PC 701  Samostatná recenze
 Eee PC 900  Velké srovnání
 Eee PC 901  Velké srovnání 
 Eee PC 904  Samostatná recenze
 Eee PC 1000  Velké srovnání

První číslo ve značení ukazuje na úhlopříčku displeje (701 = 7", 900 = 9" atd). Poslední číslo značí verzi, bohužel je v nich již takový zmatek, že se neřídí žádnou jednoduchou logikou. Do hry proto ještě vstupují písmenka za samostatným označením - A značí procesor Atom, H procesor Atom a pevný disk, HD procesor Celeron a pevný disk. V jiných případech je použito místo disku SSD uložiště.Acer Aspire One - velký konkurent ASUSu Eee 901 založený na úsporném procesoru Intel Atom. K dostání bude zatím pouze ve dvou verzích. 

 Model  Cena
  8.9" LED, Atom N270 1,6 GHz, 512 MB RAM, 8GB SSD, 802.11bg, čtečka 5-in-1, 3 cells, webcam, Linux  8590 Kč s DPH
  8.9" LED, Atom N270 1,6 GHz, 1 GB RAM, 120 GB HDD, 802.11bg, 5-in-1, 3 cells, webcam, Win XP Home  9900 Kč s DPH

Líbil se nám pěkný displej a design, ocenili jsme rovněž tichý běh. K nevýhodám patří nepraktický touchpad a rovněž tříčlánková baterie, se kterou dosahuje zařízení výdrže maximálně 3 hodiny. Šestičlánková baterie by měla být dostupná až za příplatek.

Přečtěte si první dojmy z Aspiru One

Oproti ASUSu se nám subjektivně líbil více, na plnohodnotné srovnání si však ještě musíme počkat.

Acer Aspire One

Acer Aspire OneMSI Wind U100

Mivvy M310

MSI Wind popř. mivvy M310 - stejná šasi se liší nejenom nálepkou na víku netbooku, ale také výbavou. Mivvy je na tom nepatrně lépe díky 2 GB operační paměti (v MSI jen 1 GB) a 120 GB diskem (v MSI 80 GB).

Cena mivvy je stanovena na 11 500 Kč s DPH za základní verzi s Linuxem, u MSI zatím přesné informace nemáme.

Výbava nijak nepřekvapí, kromě zmíněných součástí nabízí tyto netbooky nadstandardně pouze Bluetooth. Displej je desetipalcový, procesorem je Intel Atom.

Oproti ASUSu nebo Aceru se nám tyto netbooky líbily nejméně, a to především díky svému zpracování. Pokud by nebyla stanovena vyšší cena, než je u kvalitnějšího Aceru, byla by naše recenze daleko pozitivnější.

Přečtěte si recenzi MSI Wind U100HP Compaq 2133 Mini-Note je jediným netbookem, který nám výrobce ještě nezaslal k otestování, ačkoli je již delší dobu na trhu. Cena startuje na 11 000 Kč s daní.

9" displej může mít rozlišení 1024x600 nebo 1280x768. Procesorem je VIA C7-M ULV, který v současné době čeká na svého nástupce. Jako jediný netbook obsahuje rozšiřující slot ExpressCard.

Kompletní specifikaci na stránkách výrobce naleznete zde.

HP 2133 Mini-NoteFSC Amilo Mini Ui 3520

AMILO Mini Ui 3520 - zatím poslední přírůstek do rodiny netbooků byl představen před necelými dvěma týdny. Nejvíce zaujme neobvyklý design, výbava jinak zůstává stejná jako u konkurence.

Doporučená koncová cena je stanovena na 9500 Kč s DPH. K dostání by mělo být malé amilo od poloviny října.

Krátké představení naleznete zde.Toshiba Satellite NB105

Toshiba NB100 - tento netbook se k nám již brzy dostane za ceny od 9 800 Kč. Prohlédli jsme si jej na berlínské prezentaci Toshiby a kromě pěkného designu musíme ocenit i velmi solidní zpracování. 

Výbava je shodná se všemi dalšími netbooky, přítomen je tak Intel Atom, 9" displej s rozlišením 1024x600 a Windows XP. Data se ukládají na 120 GB pevný disk, paměť je tvořena jedním 1GB modulem. Ve výbavě nechybí Bluetooth.Zahraničí

V této kapitole přineseme asi mnoho smutku - u některých velmi zajímavých netbooků se totiž zatím nedočkáme prodeje v České republice. Naštěstí globalizace nemá jen negativní vlastnosti, a tak si můžete některý model nechat zaslat ze zahraničí. Měl by vám k tomu dopomoci článek o zárukách, ve kterém si můžete vyhledat informace o mezinárodních záručních podmínkách. Výběr jsme omezili na větší výrobce.

Samsung NC10 by k nám však měl dorazit. Zatím se plánuje jeho prodej jen na dalších evropských trzích, počátkem příštího roku však korejský gigant vstoupí i do Česka.

Nabízený netbook má 10,1" displej a ničím nevybočující výbavu. Zajímavostí je tak jen klávesnice s antibakteriální úpravou. Cena není přesně stanovena, zahraniční servery píší o částce 590 dolarů.

O netbooku od Samsungu jsme psali zde.

Samsung NC10
Lenovo IdeaPad S10

Lenovo IdeaPad S10 - netbook s 10" displejem a procesorem Intel Atom. Dostupný má být i ve verzi S9, která bude oplývat 9" displejem. Procesorem je Intel Atom.

Okolo IdeaPadu se objevilo několik rozporuplných informací, především byla nejasná cena. Podle dostupných údajů bude k dostání nejblíže v Polsku za cenu 583 dolarů.

Více informací si můžete přečíst na našem serveru zde. Lenovo poskytuje mezinárodní záruku.Dell Mini Inspiron za krásných 400 dolarů má 9" displej a klasické rozlišení 1024x600. K dispozici má být pouze s SSD uložišti o kapacitě 8 nebo 16 GB. Standardním operačním systémem jsou Windows XP.

U jednoduchého počítače výrobce tentokrát nedal ve svém konfigurátoru příliš možností na výběr. Kromě barvy lze ještě zvolit Bluetooth za příplatek 20 dolarů.

Více stručných informací na našem serveru nebo přímo na webu výrobce.

Dell mini InspirionIntel Classmate je předmětem výstav již delší dobu, u nás se zatím neobjevil. V propagačních materiálech, ke kterým jsme se dostali na veletrhu CeBIT, je znát jasný záměr prodávat Classmate především dětem. Jako jeden z mála netbooků má proto speciální povrchovou úpravu odolnou proti nárazům a voděodolnou klávesnici.

Displej má podobně jako ASUS Eee 701 pouze 7" a rozlišení 800x480.

Více informací najdete v článku z CeBITu 08.

Intel Classmate PCPackard Bell EasyNote XS

Packard Bell EasyNote XS - tento netbook známe rovněž z konceptu VIA NanoBook, který se prodává v Asii. V Evropě nebo Česku se s ním jen tak nepotkáme, vzhledem k rychlému vývoji konkurentů navíc ani není příliš zajímavý. 7" displej s rozlišením 800x480 je spíše pro nouzové použití nebo pro děti, udávaná výdrž 3 hodiny také není příliš oslnivá.

O Packard Bellu si můžete přečíst rovněž v článku z CeBITu 08.BenQ Joybook Lite U101 - 10" displej nabídne rozlišení 1024 x 600, 1 GB operační paměti a procesor Intel Atom. Již dříve BenQ uveřejnilo informace, podle kterých bude dostupný i model s 9" displejem. Dle našich informací se tento model nebude u nás prodávat, začátek prodeje v zahraničí je stanoven na říjen až listopad. Fotografie jsou dostupné na serveru flickr

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz