Encipher Inye 2, tablet, který má ovládnout africký trh.

Encipher Inye 2, tablet, který má ovládnout africký trh. | foto: Encipher

Nigérie chystá vlastní iPad, křesťané už ho prodávají

  • 22
Na pulty nigerijských prodejen se chystá nový tablet Encipher Inye 2, anglicky mluvící křesťané v USA si zase mohou zakoupit bezpečný tablet Edifi. Ten je nenechá zabloudit ani při čtení knih, ani na internetu.

Po úspěšných nigerijských dopisech přichází nigerijský tablet Encipher Inye 2. Na rozdíl od spamu však není určen na export mimo hranice afrického kontinentu. Televizní stanice CNN a nejnověji BBC jej prezentují jako nigerijskou odpověď na iPad. S tabletem od Applu má však africký počítač máloco společného. A ještě hůře je na tom nový křesťanský tablet Edifi. Ten některé IT servery bez rozpaků označují slůvkem "crap", což lze slušně přeložit jako "blbost".

Nigerijský iPad - levnější a s prastarou verzí OS Android

Encipher Inye 2 se do prodeje chystá. Zatím firma stále prodává první verzi.

Osmipalcový kapacitní dotykový displej, 1GHz procesor, Android 2.1 nebo 2.2. konektivita přes wi-fi, Bluetooth nebo 3G, kapacita interní paměti 8 GB s možností rozšíření vložením SD karty (až 32 GB), HDMI výstup. Výdrž baterie 5 hodin, cena cca 350 dolarů. Takto vypadá technická specifikace v kostce.

Aplikace lze stahovat z Google Play storu. Přímo v tabletu výrobce nabízí i předinstalované speciální prográmky určené pro nigerijské studenty (aplikace Spinlet), vzdělávací a osvětové aplikace informující uživatele o hrozbách nemoci AIDS nebo třeba vysvětlující problémy s pitnou vodou a hygienou. Inye se distribuuje s místní obdobou iTunes pro streamování nigerijské hudby. K dispozici prý bude i další blíže nespecifikovaný lokalizovaný software vytvářený a podporovaný místními poskytovateli. 

Za tabletem stojí devětadvacetiletý podnikatel Saheed Adepoju. První Encipher Inye poslal na trh už v roce 2010. Ze zatím lokálního produktu chce nyní udělat celoafrickou záležitost. Na svůj podnik získal kapitál od rodičů, kteří mu na rozjezd firmy dali v přepočtu 1 300 000 korun. Při hledání investorů pro svůj záměr se dostal až na místní ministerstvo technologií, do CNN a na BBC. Saheed od začátku říká, že inspirací pro něj byl právě Apple a jeho iPad.

Inye (v tamním jazyce to znamená "číslo jedna") však má být pro Afriku příhodnějším zařízením. Jednak díky lokalizovanému softwaru a zejména díky výrazně nižší ceně.

Ovšem podrobnější informace okolo tabletu zatím nejsou příliš jednotné a oficiální stránka projektu jimi ani příliš neoplývá.

Křesťanský tablet - bezpečné vyhledávání a předinstalovaná Bible

Technicky na tom Edifi, tak se první křesťanský tablet jmenuje, není nejlépe. Sedmipalcový dotykový displej s rozlišením 800 × 480 bodů opravdu neohromí. Interní kapacita 8 GB, 512 MB RAM, 800MHz ARM procesor a slot na micro SD karty také nevytlačí peněženku z kapsy. Spojení se světem obstará buď bezdrátová síť, nebo Bluetooth. Cena 149 dolarů svádí k zamyšlení, zda se nevyplatí zainvestovat o nějakých 50 dolarů více a pořídit si pořádný tablet třeba od Googlu nebo Amazonu. Jedinou technickou výhodou tabletu může snad být integrovaný stojánek.

Tablet Edifi je označován jako první křesťanský tablet na světě.

A proč je Edifi označován jako křesťanský tablet? Na svědomí ho má společnost  Family Christian a nabízí pro věřící mnoho užitečných funkcí, aplikací a obsahu.

Přímo v tabletu je nahráno 27 různých překladů Bible, uživatel stiskem jediného tlačítka naladí křesťanské rádio a bez obav může surfovat po internetu. Předinstalovaný prohlížeč má totiž nastavenou cenzuru webu tak, aby se nezobrazovaly žádné nevhodné stránky například s erotickým nebo násilným obsahem. Tuto vymoženost mohou teoreticky ocenit i rodiče, kteří chtějí svému potomkovi pořídit podobné zařízení, ale bojí se, že na najde na internetu i to, co nemá. Na rozdíl například od Chromu totiž zřejmě filtrování obsahu nepůjde lehce vypnout.

V rámci e-shopu Family Christian nebo ve více než 300 obchodech vydavatelství lze pořídit samotný tablet i další obsah, jako jsou zejména elektronické knihy s příslušnou tematikou.

Je zajímavé sledovat, jak věřící efektivně využívají technologie k šíření svých myšlenek. Muslimové si mohou zakoupit speciální MP3 přehrávač Koránu nebo elektronického rádce na cestu do Mekky, jako jedno z prvních rádií v Česku začalo v digitální formě DAB vysílat křesťanské rádio Proglas, jistý hotel v Británii nyní začal dávat do šuplíku u postele místo klasické Bible Bibli elektronickou na tabletu Kindle Fire. Tablety si oblíbil i papež, když je několikrát veřejně použil například na rozsvícení vánočního stromku nebo pro zaslání tweetu na oficiální vatikánský Twitter.