Čtvrtek 5. prosince 2019, svátek má Jitka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 5. prosince 2019 Jitka

Elektronické peníze na cestách (4)

aktualizováno 
Pracovat s úřady na dálku. Cestovat a nemuset podávat daňové přiznání v místě bydliště... Digitální podpis to možná jednou umožní...

Digitální podpis

V okamžiku, kdy máme zašifrované zprávy, musí být ještě nějakým způsobem zajištěna integrita a autentičnost dat. K tomu slouží digitální podpis (jehož používání bylo nedávno uzákoněno našimi zákonodárci). Digitální podpis je založen na metodě vytvoření speciálního řetězce bitů z obsahu zprávy pomocí tzv. hashovací funkce (o té si možná povíme někdy příště). Výsledkem této funkce je tzv. kódový řádek, např o délce 150bitů, který je pro každou zprávu jedinečný. Kdyby se ve zprávě změnil jediný bit, vlastnost hashovací funkce zaručí v průměru změnu poloviny bitů v řádku.

Např. odesilatel vypočítá hashovací funkcí digitální podpis popisu nemovitosti a zašifruje jej svým privátním klíčem. Odešle jak vlastní zprávu, tak digitální podpis příjemci. Poté, co příjemce obdrží zprávu, vypočítá hodnotu hashovací funkce popisu nemovitosti a dešifruje digitální podpis pomocí veřejného klíče odesilatele. Pokud se obě hodnoty shodují, příjemce je jistý, že zpráva byla podepsána odesilatelem s použitím jeho privátního klíče a poté, co byla odesilatelem podepsána, nebyla nikým změněna.

Dva páry klíčů

V metodě SET se používá zvláštní pár veřejných privátních klíčů pro vytovření digitálního podpisu. Proto každý účastník bude vlastnit dva páry asymetrických klíčů: jeden pro šifrování a dešifrování při výměně zpráv a druhý pro vytvoření a ověření digitálního podpisu. Povšimněte si, že role veřejných a privátních klíčů je při vytváření digitální podpisu obrácena: privátní klíč se používá k zašifrování (podpisu) a veřejný klíč k dešifrování (ověření podpisu).

Certifikace

Certifikace slouží k dalšímu posílení ověřitelnosti zpráv. Předtím, než dva účastníci použijí asymetrické kryptografie s veřejnými klíči pro uzavření obchodů, musí si být jisti autentičností každého z nich. Dříve, než příjemce použije zprávu s odesilatelovým digitálním podpisem, potřebuje se ujistit, že veřejný klíč patří skutečně odesilateli, a ne někomu, kdo se na otevřené síti za něj vydává. Jedna z možností je získat veřejný klíč přímo od odesilatele, což ovšem není pro většinu případů schůdné.

Další možností, jak bezpečně získat veřejný klíč, je využít důvěryhodné třetí strany k ověření, že veřejný klíč patří odesilateli. Tuto funkci přebírá Certifikační úřad (Certification Authority) - CA. Ten odesilateli vydá certifikát podle zveřejněných podmínek, např. když doloží svou totožnost řidičským průkazem nebo pasem na notářském úřadě. Po doložení totožnosti vydá Certifikační úřad zprávu, obsahující jméno odesilatele a jeho veřejný klíč. Tato zpráva, nazývaná certifikát , je digitálně podepsána Certifikačním úřadem. Obsahuje identifikaci držitele certifikátu a kopii jednoho z jeho veřejných klíčů (klíč pro výměnu zpráv nebo pro podpis zpráv).

Vzhledem k tomu, že účastníci metody SET mají dva páry klíčů, musí mít také dva certifikáty, podepsané Certifikačním úřadem ve stejnou dobu. Veřejný klíč Certifikačního úřadu musí být znám co nejvíce lidem, a tak pomocí jediného klíče se může vytvořit celá hierarchie certifikátů (ústředí asociace certifikuje klíče regionům, regiony certifikují jednotlivé země, ty pak jednotlivé finanční instituce atd.). Vlastní metoda, jak finanční instituce ověřují držitele karet a obchodní místa, není v metodě SET definována a každý provozovatel platebního systému (VISA nebo MasterCard) si zvolí vlastní postupy.

Obhospodařování klíčů

Většina činností připisovaných odesilateli nebo příjemci je automatizována programovým vybavením, vlastní algoritmus pak hardwarovými moduly kvůli rychlosti. Délka klíčů se neustále zvětšuje, jak stoupá výkonnost hardwarových modulů.

Algoritmus šifrování je známý a celá bezpečnost zpráv spočívá v ochraně privátních klíčů a v relativně snadné dostupnosti veřejných klíčů, u nichž musí být zřejmé, že nikdo nepozměnil. Uživatel musí snadno a bezpečně získat dvojici klíčů (a často více dovjic, např. pro služební účely a pro soukromé použití). Dále musí existovat způsob, jak získat veřejné klíče jiných účastníků a zveřejňovat své klíče. Uživatel musí mít důvěru v legitimnost jiných veřejných klíčů; narušitel nesmí změnit uveřejněné klíče v seznamu nebo někoho vymazat. Za tímto účelem jsou vydávány certifikáty, které musí být obtížně padělatelné a lze je získat velmi bezpečným způsobem a chránit proti narušitelům.

Je-li privátní klíč ztracen nebo zkompromitován (a přitom stačí jen podezření), ostatní uživatelé musí být uvědoměni, aby nadále nešifrovali zprávy neplatným klíčem, ani nepřijímali zprávy podepsané neplatným privátním klíčem.

Důležitý prvek při manipulaci s klíči je doba životnosti klíče:

 • generování klíče a jeho registrace jako veřejného klíče,
 • distribuce klíče,
 • aktivování/ deaktivování klíče,
 • náhrada klíče nebo jeho aktualizace,
 • zrušení klíče,
 • ukončení platnosti klíče, jeho zničení (a archivace).

Proto každý klíč musí mít definovanou dobu platnosti, která má být mnohem kratší, než je očekávaná doba rozluštění klíčů, resp. délka klíče musí být dostatečně dlouhá, aby rozluštění bylo vysoce nepravděpodobné před uplynutím životnosti klíče. Doba platnosti klíče se obvykle rovná době platnosti certifikátu, i když tomu tak nemusí být vždy. Při uplynutí doby životnosti klíče se současně také požádá o nový certifikát, obvykle s delšími klíči, aby se čelilo pokroku v algoritmech vyhledávání součinitele. Rychlejší hardware přináší zvýšení bezpečnosti, ale jen když je současně prodlužována délka klíčů!

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

 • Nejčtenější

Boeing 777X nevydržel zátěžový test, roztrhl se. Výrobce to tajil

Při testu pevnosti nového letounu 777X americké společnosti Boeing nevydržel jeho trup, informoval americký list...

Auto je zbytečné, je to fosilní zábava, řekl fyzik v Rozstřelu

Mít vlastní auto ve městě dnes není luxus, nýbrž „opruz“ - a dobrý způsob, jak snížit naší spotřebu peněz i materiálu,...

Levněji už to nejde. Největší televizor z Opavy však má své mouchy

Nabídku LCD televizorů na českém trhu nově rozšířily modely značky GoSat. Všechny stojí do deseti tisíc korun a my si...

Fotografie z periferie světa. Podívejte se na dílo, které vznikalo 22 let

Krása i naprostá devastace. Hojnost i fatální nedostatek. To jsou některé z kontrastů, které charakterizují jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jaká jsou nejlepší sluchátka Apple? Postavili jsme je proti špičce od Sony

Jsou prodejní hit, často vyprodané. Jsou od Applu, a tak jsou pro mnohé zákazníky automatickou volbou. Ale když necháme...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

 • Další z rubriky

Google má mluvící wifi, levný Chromebook, a nová sluchátka do uší

Google se v úterý pochlubil celou řadou nových nebo inovovaných produktů. Vedle již dříve uniklého nového a Pixelbooku...

Nvidia představí zcela nový streamovací váleček. Uniklo to prodejci

Známý výrobce grafických čipů a karet již nějakou dobu vyrábí i spotřební elektroniku. V tomto týdnu hned dvěma...

Notebook, který mi bude chybět. Dva displeje nad sebou jsou návykové

Na několik týdnů jsme pracovně přesedlali na unikátní Asus ZenBook Pro Duo, který mimo velmi výkonných vnitřností...

Google a Levi’s začínají prodávat první kolekci chytrých bund

Zcela nový přístup k oblékání slibují výrobci tzv. chytrých či inteligentních textilií. Vývoj chytrého oblečení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz