Efficeon v Evropě! A naplno...
Kdo si myslel, že Transmeta už nemá co říci, ten byl zřejmě na omylu. Na evropský trh se řítí uragán v podobě nového notebooku s procesorem Efficeon a kvalitním doprovodným vybavením, za cenu, na kterou opravdu nejsme zvyklí. A že to nejsou specifikace k zahození.
Elitegroup 532 nabízí v základním vybavení procesor Efficeon taktovaný na frekvenci 1 GHz. Procesor se může pochlubit 1 MB vyrovnávací paměti druhé úrovně (tak jako procesor Pentium M "Banias"), stejně tak jako integrovaným paměťovým řadičem (známe například z procesoru Athlon 64) a také na čipu integrovaným AGP rozhraním. Efficeonu sekunduje 256 MB paměti DDR, která může být rozšířena až na 1 GB.
Ne že by už samotný procesor nestačil pro udivení a případně fascinaci mnoha uživatelů - zvolené grafické řešení mu však nabízí takřka podobně exotickou a výkonově velmi zajímavou paralelu. Efficeon spolupracuje s čipem Volari XP5 známé společnosti XGI, zaměřené na specializované grafické čipy. A Volari XP5 vypadá zajímavě - sice možná nepřesvědčí fanoušky posledních novinek a graficky extrémně náročných her pro DirectX 9, ale přesvědčí uživatele, kteří touží po výkonné grafice a současně rozumné spotřebě energie.
Svým návrhem je totiž XP5 na úrovni velmi solidních čipů ATI Radeon 8500/9200 nebo GeForce Ti 4600. Podporuje DirectX 8.1 a OpenGL 1.3, nabízí jednu vertexovou jednotku, jeden pixel shader a dvě vykreslovací jednotky (render pipelines), kterým asistuje 32 MB videopaměti DDR1. Oproti klasickým integrovaným řešením a la Intel Centrino zde XGI nabízí (alespoň papírově) jasně lepší variantu - s hardwarovou podporou těchto technologií a vlastní dedikovanou videopamětí by mělo Volari XP5 převálcovat jakoukoliv integrovanou sadu, včetně poslední Intel Extreme Graphics 2. Karta předvádí, co umí na klasickém displeji s úhlopříčkou 14,1 palce a rozlišením 1024 x 768 bodů - za příplatek je možno zvolit 15 palcový displej. Díky svému výkonu a designu má čip umožňovat současný výstup na televizi (S-video výstup je standardně k dispozici), na externí monitor či displej, a na interní displej notebooku.
Mimo 40GB 2,5 palcového disku nabízí ECS v notebooku i optickou mechaniku, ovšem na v současnosti poměrně základní úrovni - kombinovaná DVD čtečka a CD přepisovačka. Pro ty, co si nechtějí s novým notebookem kupovat i novou tiskárnu, podporuje notebook i starý paralelní port. Mimo to je zde samozřejmě rozhraní USB, pro jistotu ale rovnou ve čtyřech konektorech (oproti standardním dvěma až třem). K (nad)standardu patří gigabitové síťové rozhraní (to často nenabízí ani profesionální notebooky pro business klientelu), integrovaný faxmodem a volitelně lze dokoupit interní modul WLAN (v MiniPCI formátu) - ten pak nabízí 11/54 Mbit/s. O výstup zvuku se stará populární čip RealTek ALC655, který má k dispozici i optický SPDIF výstup.
Stříbrošedý krasavec je vysoký 3,3 centimetry a včetně akumulátoru váží velmi akceptovatelných 2,7 kilogramu. Standardní notebookovou klávesnici doplňuje touchpad Synaptics se čtyřsměrovým prostředním tlačítkem. O úspornosti procesoru a celého notebooku svědčí i udávaná výdrž - více jak 3 hodiny je poměrně slušné, zvláště když se vezme v úvahu cena (za příplatek by se zřejmě dal pořídit akumulátor, který by umožnil výdrž ještě podstatně větší - aneb Centrino, boj se!).
Lehká novinka za pár šupů
Vůbec, právě cena na tomto kousku techniky opravdu fascinuje - přeci jen, za 650 euro maloobchodní doporučené koncové ceny, tedy 564 euro bez DPH - to je opravdu bonbónek za hubičku. Za cca 17.500 Kč bez daně dostat notebook s přepisovací mechanikou, samostatnou grafikou s podporou DirectX 8.1 a velmi úsporným procesorem, kompaktním vzhledem, nízkou hmotností - to je hezký dárek k Novému roku od ECS a společnosti Transmeta.
V dodávce je za tu cenu obsažen notebook, adaptér, ovladače a dva roky záruky - jak se zdá, ECS nechává volbu operačního systému na uživateli, případně konkrétním dodavateli. Na německý trh mají notebooky dodávat prodejci Devil a Wave. Uvidíme, zda se někdo chopí velmi zajímavé příležitosti a uvede ECS Elitegroup na český trh - my bychom si opravdu rádi sáhli na nový Efficeon a postavili ho proti konkurenci jako nové Intel Pentium M Dothan a AMD Turion 64.
Načasování až podezřelé
Tedy Intel má opravdu smůlu - a nebo se proti němu spikly firmy AMD a Transmeta. První společnost neváhala pár dní před oznámením nové sady Centrino uvést nový mobilní procesor Turion 64. A druhá firma zabodovala ještě o něco více - a předvedla už rovnou funkční výrobek, který se začíná dodávat v masových počtech na světové trhy.
Aby to nestačilo, Efficeon a ECS obrátily naruby odvěkou taktiku, že nový výrobek se prodává za prémiově vyšší cenu - naopak, nový Efficeon dává uživatelům poprvé vůbec notebook se samostatnou grafikou a videopamětí, s kompletním vybavením pod 20 tisíc! A pak jestli to není náhoda, že právě dnes seznamuje Intel novináře a veřejnost s novými produkty řady Sonoma...