DVD přepis standard: nové notebooky od Toshiby

  0:01aktualizováno  0:01
DVD je neodvratné, poprvé i v třídě kolem 40 tisíc jsou k dispozici modely s přepisovacími mechanikami. Nové Toshiby tak vyměnily lepší grafiku za výbornou optickou mechaniku. Kdo si nechce na notebooku hrát, ale požaduje výkonný počítač bez mála se vším všudy, nové Toshiby jsou k tomu dobrým prostředkem.

Toshiba uvedla na evropský trh nové modely. Satellite 1130-Z31 se zaměřuje především na vstupní třídu, uživatele z domácí oblasti a menších firem, zatím střední třídu v novinkách zastupuje Satellite 2430-502 s lepším vybavením. Oba notebooky mají ve běžném vybavení zahrnutu DVD přepisovačku. Mimo to je jim vlastní tmavě modrá barva, 15palcový displej s XGA 1024 x 768 rozlišením. O zobrazení se stará interní integrovaná grafika nové čipové sady i852GM, pod kapotou tluče u nižšího modelu Z30 Celeron procesor na frekvenci 2,2 GHz, k dispozici má 384 MB operační paměti a 40 GB disk.

Ve vyšším Satellitu 1130-Z31 nalezneme Pentium 4-M s 2GHz, 512 MB RAM (256MB moduly však obsazují dva sloty, což představuje komplikaci při budoucím rozšiřování na eventuální maximum 1GB), 60GB disk. Zajímavostí je poloviční "integrace" disketové mechaniky - oba notebooky mají interní "pouze" DVD přepisovací mechaniku (zvládá i zápis CD-R/RW). Ovšem disketové mechaniky se Toshiba zcela nevzdala, ta je přibalená v ceně a připojuje se externě přes USB rozhraní.

U rozhraní došla Toshiba na půl cesty k profesionálním notebookům - a pozvedla se od nejnižší třídy. TV výstup, USB 2.0, pro staromilce stále i chvályhodný paralelní port, naopak chybí sériové rozhraní, překvapivě zde nalezneme rovnou dva PCMCIA sloty, faxmodem a síť jsou běžným standardem. Bezdrátovou síť je nutno doobjednat, Toshiba zabudovává do notebooků patřičný MiniPCI modul. Stereo reproduktory se spoléhají na "Bass Enhanced Sound System", který by měl zajistit o něco vyšší kvalitu zvuku než je u notebooků běžné (na HiFi věž to však určitě mít nebude).

I přes poměrně výkonné procesory mají být díky LiIon akumulátoru možné tři hodiny provozu, při zachování ještě akceptovatelných rozměrů 332 x 280 x 39 milimetrů a 2,8 kg hmotnosti. Levnější z notebooků se začíná dodávat za 1.449 euro (Z30 - Celeron), výkonnější Z31 přijde na 100 euro navíc. V dodávce je obsažen operační systém (Windows XP, pouze Home Edition), kancelářský minibalík Works 7.0 a přehrávač WinDVD Player.

Pozn. redakce: Pokud si tuto nabídku převedeme na českou cenu cca kolem 45 tisíc korun (v rozmezí 55 - 60 tisíc Kč včetně DPH), tyto notebooky se budou muset pořádně prát o místo na slunci. Jejich nevýhodu bychom viděli v integrované grafice, na trhu jsou již i obdobné modely (i od Toshiby), za podobné ceny s dedikovanou grafikou ATI či nVidia. Intel Extreme Graphics je však jen méně omezující fakt, pokud netoužíte po špičkových hracích zážitcích, pro všechny ostatní potřeby nabízí obě Toshiby nadprůměrné vybavení, při poměrně dlouhé době nezávislého provozu. Kdo oželí grafiku, může vychutnávat přednosti mobilního DVD vypalování - což poloprofesionálním i domácím uživatelům jistě může stát za úvahu. Je to něco za něco, ale přidaná hodnota v podobě DVD-R/RW mechaniky je vysoká. Zda tak zaujmou více modely s lepší optickou mechanikou nebo lepší grafikou, toť na individuálních preferencích. Ceny jsou podobné.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz