Dovolená: když notebook, co ještě vzít k němu? (2.díl seriálu)

  • 7
Jedeme na dovolenou s notebookem. Co je k němu vhodný doplněk na cesty? Dnes se podíváme, jak je to s digitálními diáři a jejich příslušenstvím, s minidrobnostmi jako jsou další kabeláž či malá cestovní myš, nebo třeba s možností zálohování na cestách, případně jak si zajistit notebook proti ukradení - a všechny podobné drobnosti, jako třeba optimální využití auta pro napájení elektroniky či kdy zakoupit druhý akumulátor.

Jaké příslušenství a co s sebou?

Ve včerejším díle jsme se podívali na vhodné doplňky k notebooku, co se brašny, videokamery, digitálního fotoaparátu či mobilního telefonu týče. Dnes se podíváme, jak je to s digitálními diáři, minidrobnostmi jako jsou další kabeláž či malá cestovní myš, nebo třeba s možností zálohování na cestách, případně jak si zajistit notebook proti ukradení.

Digitální diáře - jak na ně?

Kdo se neobejde bez digitálního průvodce, ať již to má být iPaq či Palm, asi uvítá, že podobné řešení existuje i pro některé organizéry. Například společnost APC dodává napájecí a současně synchronizační kabel USB pro organizéry HP iPaq. Takový kabel pak ušetří docela námahu - není nutno s sebou tahat ani napájecí adaptér, natož pak případně kolébku. Cena podobného kabelu se může pohybovat řádově ve stovkách Kč. Když se vrátíme zpět k výběru brašny, není od věci, aby měla přihrádku velikostně akorát pro PDA. (Nakonec je ovšem na místě dotaz, že pokud už si s sebou bereme na dovolenou notebook a telefon, zda je opravdu potřeba ještě PDA...)

Notebooky.cz - Na dovolenou s notebookem

Drobnosti mimo běžný pohled

Je jen málo zábavného na situaci, když uživatel zvyklý na luxus domácího prostředí zjistí, že sice má všechny nezbytnosti pro připojení k notebooku, ale že třeba díky velké čtečce karet USB už do sousedního slotu nepřipojí adaptér Bluetooth. A že je sice fajn, chtít současně mít k dispozici Bluetooth a napájet přes USB kabel telefon, jenže ony se tam současně nevejdou.

Dražší řešení je samozřejmě například miniaturní USB hub, či rovnou jeho větší varianta i s napájecím adaptérem. To jde ale proti našemu cíli maximálního šetření kabely a omezení mrtvé váhy adaptérů a dalšího příslušenství. Jednodušší je pak přibalit si krátký prodlužovací kablík USB, který může být jen 20 centimetrů dlouhý - ale už stačí na vyřešení problému většiny notebooků, tj. pár USB portů umístěných v bezprostřední blízkosti.

Pro ty, kteří se spoléhají na připojení ke klasické telefonní lince či případně k vysokorychlostní Ethernetové zásuvce v hotelu (ano, i takové hotely už existují), pak není od věci alespoň kratší (cca 1 - 1,5m) kabel pro konkrétní médium. Samozřejmě zde existují elegantní samonavíjecí krabičky (sotva poloviční velikosti co krabička cigaret, s obdobnou délkou) pro telefonní kabel - a ještě dražší pro Ethernetový kabel - které se podstatně snáze balí, ale cena je nemalá ve stovkách Kč. (Tady pak je výrazně levnější variantou obyčejná dvojice kabelů, telefonního a Ethernetového, hozená klidně někde na dně ostatních zavazadel - svého použití dojdou stejně až na místě destinace.

Minimyška - sympatický doplněk

Není od věci zauvažovat o nákupu malinké myši pro mobilní použití. Sice jsou uživatelé, kteří nedají dopustit na integrovaná ukazovátka - ať již touchpad nebo klacík uprostřed klávesnice (lidově též "poštěvák") - nicméně většina uživatelů se asi shodne na výhodnosti samostatné myši. Pak přijdou vhod minimodely myší, které se vejdou kamkoliv, mají většinou univerzální USB rozhraní a podle ceny se mohou pochlubit buď kolečkem nebo optikou. Pokud jste ochotni si připlatit, existují i malé bezdrátové myšky - ty však potřebují vlastní adaptér, takže mimo myši si s sebou musíte nosit ještě minivysílačku na USB. A k tomu všemu ještě akumulátory - kabelové myši zde mají výhodu v napájení z notebooku. Když už bezdrátovou myš, pak marně čekáme na náš ideál: malou bezdrátovou myš na bázi technologie Bluetooth, která by se obešla bez adaptéru, který by byl již přímo v notebooku (integrované Bluetooth).

Miniaturní zálohování - paměťová klíčenka nebo čtečka karet

Samozřejmostí by mělo být zálohování dat před odjezdem na dovolenou. Nicméně i na dovolené se vyplatí zazálohovat si data na CD či DVD, podle vybavení notebooku. A pokud si s sebou neberete čtečku médií a dostatečně dimenzovanou kartu, pak není od věci zvážit nákup paměťové klíčenky aneb "sticku". Za jedno už dnes jsou diskety téměř mrtvé jako přenosové médium, protože velká část notebooků už nedisponuje danou mechanikou, za druhé jsou klíčenky na USB velice praktické pro okamžitý přenos dat. Většina počítačů už dnes disponuje USB rozhraním - a snad i operačním systémem, který klíčenku automaticky nainstaluje. Druhým, neméně atraktivním použitím je možnost zálohování podstatných dat na klíčenku - mimo notebook a i když jej necháme nesoumístně s námi. Klíčenku si lze vzít s sebou téměř kamkoliv - a s ní i kopii nejdůležitějších dat.

Čtečka karet a druhá karta, případně i ta samá používaná ve fotoaparátu jsou zde také alternativou. Jejich výhodou je větší univerzálnost než u paměťových klíčenek (lze je použít v PDA, fotoaparátu,...), ovšem také jejich větší velikost - a kombinovaně zpravidla i cena.

Notebooky.cz - Na dovolenou s notebookem

Bezpečnost - BIOS, kabel, atd...

Zabezpečení notebooku na dovolené, to je kapitola sama pro sebe. Zůstaňme u toho, že absolutně se zajistit nelze a že každé řešení má své slabiny. Pak se nám bude lépe žít s omezeními dvou možností, které považujeme za relativně rozumné a nepříliš náročné, jak časově, tak finančně.

První je úplně obyčejné nastavení hesla pro přístup k notebooku v BIOSu, evt. využití dalších možností jako heslo na pevný disk, případně kódování obsahu disku, či ještě lépe využití prostředků jako bezpečnostní panel či čtečka karet SmartCard.

Druhou, čistě externí záležitostí je bezpečnostní kabel. Ten je možno provléct kolem libovolné bytelné konstrukce a na druhé straně zamknout ve zdířce notebooku určené pro takovýto zámek. Zdířkou disponují všechny notebooky, o kvalitě ochrany je však občas vhodné zapochybovat. Tak jako u našeho notebooku, kde se při lehce větším tlaku prostě plast vylomil a notebook byl volný... Pokud zdířka není ukotvena hluboko v konstrukci notebooku, pak není sebelepší zámek příliš k čemu. Snad brát s sebou pár tunový trezor...

Rezervní akumulátory - ano či ne?

Náhradní akumulátory jsou věc skvělá, leč drahá - a ne vždy potřebná. Pro převážně stacionárně používaný notebook je to asi zbytečné, zatímco pro kombinaci notebook a automobil vyjde levněji a vhodněji autoadaptér (viz dále). Situace se láme při použití v letadle, kdy nemusí být vždy k dispozici vhodné napájení pro speciální adaptér. Zcela jistě se vyplatí větší či druhý akumulátor v případě, že plánujete intenzivní práci u bazénu či na pláži, prostě kdekoliv daleko od zásuvky, ať již ve zdi či v palubovce automobilu. Záložní akumulátory se určitě vyplatí pro mobilní telefon, a většinou i pro videokameru či fotoaparát - ty základní dodané k nim mají zpravidla jen opravdu "základní" kapacity.

Jedeme-li autem - a požadujeme-li skutečně mobilní použití

Jak jsme naznačili, situace s příslušenstvím a vhodnou volbou vybavení se dále komplikuje při cestě automobilem, kdy chceme využít jeho napájení pro dobíjení našich udělátek. Samozřejmě, ke každému notebooku se dodává vhodný autoadaptér, vzhledem k jejich cenám však není od věci zvážit nákup univerzálního notebookového autoadaptéru, ke kterému lze prostou změnou nastavení a napájecího konektoru připojit téměř libovolný typ notebooku, alespoň 99 procent těch značkových. Druhou univerzálnější možností je použití invertoru, tak jak jej nabízí APC - toto zařízení se pak stará o převod 12V napětí zpět na 220V a těmi pak napájí standardní adaptér notebooku, který si asi s sebou budete brát na každý pád. Oproti specializovaným autoadaptérům - i těm univerzálnějším - je jeho nevýhodou větší velikost. Na druhé straně, 220V napájení se může hodit nejen pro notebook.

Notebooky.cz - Na dovolenou s notebookem

To samé pak platí i pro mobilní telefon a případně videokameru. Na safari se určitě vyplatí napájení pro videokameru z automobilu, pro rodinný přesun na francouzskou Riviéru je to asi zbytečný luxus (podobně jako u digitálního fotoaparátu). Pro mobilní telefon už je věc levnější, protože se tyto adaptéry vyrábí masově - a tak by asi nikdo neměl litovat pár korun investovaných do autoadaptéru pro jeho typ mobilu.

Velmi příjemným doplňkem k libovolnému autoadaptéru pro mobil a podobná zařízení s velmi nízkým příkonem (do této kategorie již notebooky žel nepatří) je miniadaptér do běžné domácí zásuvky, který má klasickou autozdířku. Převádí běžných 220V na 12V a umožňuje pak snadné použití autoadaptéru s jakoukoliv běžnou zásuvkou 220V. Pak lze již na běžný adaptér mobilu zapomenout úplně, a vybavit se jen autoadaptérem (či vícero, podle počtu účastníků) a tímto minitransformátorem do kapsy. Jeho největší předností je přijatelná cena do 200 Kč a velikost sotva krabičky cigaret.

Závěrem - přispějte svými poznatky

Neděláme si iluze, že bychom měli patent na moudrost. Proto velmi rádi přivítáme vaše poznatky, co se vhodného mobilního vybavení na dovolenou týče.