Dothan 1,7 GHz v podrobném testu: VisionBook 935 CSX a Pentium M 735 (recenze)

  • 8
Dothan 1.7 GHz pod lupou! Nový procesor Pentium M, model 735 se předvedl v podrobném redakčním testu. Ve spojení s výkonnou grafikou ATI Mobility Radeon 9600 se notebook Umax VisionBook 935 CSX může pochlubit opravdovým unikátem: špičkový výkon při velmi přijatelné spotřebě, a to jak ve výkonu procesoru, tak grafiky. Jak si stojí v porovnání se starou řadou Banias alias Pentium M 1,7 GHz? To a ještě podstatně více, včetně testů 3D grafiky se dozvíte v naší podrobné recenzi!

Nové Pentium M 735 a VisionBook 935 CSX v rychlotestu

Úvodem patří díky společnosti UMAX, díky níž se s Vámi můžeme podělit o výsledky testů nového procesoru Dothan. Sice "jen" na 1,7 GHz, ale přeci jen, před měsícem by to byl široko daleko nejrychlejší mobilní procesor - a to i bez vylepšení architektury. Nové procesory s jádrem Dothan se však nyní již dotýkají i hranice 2 GHz, proto naše lehké povzdechnutí. Vzhledem k ceně a výkonu však bude tento procesor nejzajímavější, takže doufáme, že Vám tento přehled přinese cenné informace i přesto, že zde netestujeme zcela nej nej model, ale spíše ten brzy běžný a běžně dostupný, za rozumné ceny. Takže jaký nárůst výkonu lze čekat oproti staršímu jádru Pentium M "Banias"?

Notebooky.cz - Pentium M 735 - kódové označení Dothan

Architekturou je největší diference mezi jádrem Dothan a Banias v 90nm výrobní technologii, která umožňuje na podobný prostor jako u starší verze integrovat nyní 140 milionů tranzistorů (Banias disponoval 77 miliony). Většinu z tohoto nově získaného prostoru využila druhoúrovňová vyrovnávací paměť o velikosti 2 MB (staré Pentium M nabízí 1 MB).

Testovací sada v plném nasazení: jaký výkon lze dostat

PC Mark 2002 přišel ke slovu jako první, ponejprv v provozu na akumulátory, na podruhé se síťovým napájením. Vzhledem ke zvolenému napájecímu módu však byly rozdíly ve výkonu zanedbatelné, ať procesor běžel s napájením ze sítě či akumulátoru.

To však rozhodně neznamená, že by byly výsledky špatné. Naopak, v našich testech se projevilo výrazné navýšení frekvence a především vyrovnávací paměti v odpovídajících výsledcích (v závorce je vždy uveden výkon nejvýkonějšího staršího modelu, speciálu doporučeného Intelem, se starým procesorem Pentium M 1,7 GHz).

Test hrubého výkonu procesoru

Dothan 1,7 GHz dosáhl pozoruhodných, ale ne fascinujících 5765 bodů (Vahal Marathon - Banias 1,7 GHz: 5599 bodů), rozdíl zde je tak viditelný, avšak pouze v rámci páru procent (3 procenta).

Test výkonu paměti a průtoku cache

Zcela jinak to vypadá u komunikace čipové sady a paměti, zde Dothan svou konkurenci včetně stolních PC zcela deklasoval. S 10702 body dosáhl absolutně nejvyššího výkonu, který jsme kdy viděli. Banias se zde může s 5105 body pochlubit sotva polovinou (nárůst výkonnosti 109 procent). Výsledek je to tím pozoruhodnější, že náš model disponoval pouze 256 MB paměti, i když poměrně agresivně taktované (CL 2.0).

Diskový systém nedotčen: nulový nárůst

Zcela bez vlivu se procesor projevil na výkon diskového systému. Marathon zde naopak vede, jeho 5400 otáčkový disk zvládl 594 bodů, zatímco u Umaxu a la Dothan jen 520 bodů. Jak je vidět, ani sebelepší procesor tomuto notoricky úzkému hrdlu nepomůže k rychlejší práci.

Hráči, připravte se: svět 3D grafiky

Pokud se výkon na akumulátory lišil jen minimálně od výkonu na síti v testech hrubého výkonu procesoru, u 3D grafiky tomu bylo jinak. Částečně na tom má podíl nenainstalování kompletních ovladačů pro Mobility Radeon 9600, ten tak běží na plný výkon jen při připojení na elektrické síti, zatímco na akumulátory automaticky přepíná do úsporného módu. Ten se dá s pomocí ovladačů Catalyst nastavit, ale ne pouze při holé instalaci bez utilit, jak tomu bylo zde. (Umaxu to samozřejmě promíjíme, snažil se pro nás připravit Dothan v rekordní době. A doinstalace ovladačů je kdykoliv možná.)

Na akumulátorový výkon tak hráči dostanou jen cca třetinový výkon, i když procesor poběží na plný výkon. 3578 bodů v testech 3D Mark 2001 je výkon opravdu včerejší, ovšem úsporný. Zcela jinak to vypadá při provozu na síti, tam Radeon 9600 exceluje. S pomocí Dothanu 1,7 GHz překonal hravě magickou hranici 10.000 bodů (10.315 bodů) a zanechal za sebou valnou většinu konkurence mimo jediného notebooku s Radeon 9700. Výkon poklesl při přepnutí na plné rozlišení displeje tenkého Umaxu (1400 x 1050 bodů), kdy 3D Mark 2001 vykázal skóre 6549 bodů, což je pořád ještě velmi přesvědčivé.

V nejmodernějších hrách pak přijdou vhod výsledku testu 3D Mark 2003. Zde jsme testovali notebook pouze v běžném rozlišení XGA 1024 x 768 bodů v 32 bitové barvě, opět při provozu na akumulátory a na elektrické síti. V úsporném režimu tak notebook nepřekonal ani 1000, s 999 body zůstal o příslovečný chlup pod zajímavějším bodem. Naopak, při plném výkonu již ukázal svaly a s 2678 body se posunul do elitní skupiny nejrychlejších DirectX 9 notebooků.

Závěrem: stručné zhodnocení

Obrázek si každý může udělat sám. Nový Umax je zástupcem třídy budoucích high-end notebooků, které jsou podobně jako on velmi tenké, přesto málo se zahřívající, při provozu poměrně tiché, nabízí výrazný potenciál úspor energie nejen díky procesoru, ale i díky širokému rozsahu ovladatelnosti jasu, výkonu grafiky či rychlosti disku, jsou opravdu velmi tenké, nabízí veškeré navyklé speciality jako FireWire, S-video, čtečku paměťových karet, gigabitové pevné a 54Mbit bezdrátové sítě. A to vše při výkonu, který se může směle rovnat s nejrychlejšími modely procesorů Pentium 4. Těšíme se na test notebooku s Dothanem 2,0 GHz, protože už tento notebook se může rovnat procesoru Pentium 4 mezi 2,8 až 3,0 GHz, co teprve pak verze o 300 MHz rychlejší! Doufáme, že jsme Vám tímto víkendovým dárkem udělali radost a přinesli o něco více světla do mystéria jménem "Dothan" alias Pentium M 7x5.