Domácí síť od Edimaxu

  5:00aktualizováno  5:00
K propojení více jak dvou počítačů, tedy k vytvoření počítačové sítě je potřeba několik věcí. První z nich jsou síťové karty a kabely. Druhou je bod, přes který budou počítače komunikovat. To vše je součástí produktu, který vám chceme představit.
Nevím, jestli jste někdy museli řešit problém s propojením několika počítačů, a zda jste se zajímali, na kolik vás to tak může přijít. Výběr je poměrně bohatý. Můžete volit mezi bezdrátovou technologií nebo levnějším kabelovým propojením. My jsme měli možnost pracovat s produktem nazvaným Network Starter Kit společnosti Edimax, který je k dostání za přibližně 3000 korun.

Balení

Část balení Edimax Network Starter KitÚhledná krabička s plastikovým ouškem v sobě skrývá šest věcí. První je průvodce instalací, který má český překlad. Jsou zde krok po kroku, v nejpoužívanějších operačních systémech, představeny jednotlivé úkony, potřebné k zdárnému sestavení vlastní sítě. Dále je v balení disketa s ovladači, dva pětimetrové síťové kabely, dvě PCI síťové karty, či chcete-li adaptéry podporující přenosy 10 i 100 Mbit za sekundu. Posledními dvěma produkty v krabici jsou HUB a elektrický adaptér, který jej napájí.

HUB neboli rozbočovač je zařízení, ke kterému se sbíhají všechny kabely a je tak centrálním bodem, přes který probíhá veškerá komunikace. Tento rozbočovač má celkem šest konektorů RJ 45. Z toho se jich však dá najednou využít pět. Pracuje s protokolem Fast Ethernet, a využije tedy přenosovou rychlost 100Mbit za sekundu.

Instalace

Hub má celkem šest RJ 45 zdířekPo vložení obou karet do počítače jsme je propojili pomocí dodaných síťových kabelů s rozbočovačem, který jsme připojili na adaptér elektrické zásuvky. Síťové kabely lze v tomto druhu sítě, který se nazývá peer to peer, připojit pouze do otvorů označených 1-5. Po zapnutí počítače proběhla bezproblémová instalace, během které jsme zadali automatické rozpoznávání sítě. Vzhledem ke skutečnosti, že rozbočovač podporuje pouze Fast Ethernet (100Mb za sekundu), bude automaticky vybrána právě tato rychlost přenosu. V počítači je potřeba nainstalovat přes menu ovládací panely sítí: klienta sítě Microsoft, sdílení souborů a tiskáren a protokol NetBEUI. Tento protokol umožňuje identifikaci jednotlivých počítačů. Nyní jsme již mohli počítače používat jako malou domácí síť. Pokud bychom chtěli připojit další počítač stačila by nám síťová karta a kabel.

HUB a jedna ze síťových karetDalší využití této malé sítě je v možnosti rozšíření stávající počítačové sítě o další prvky. V tom případě se výstup sítě, která má být rozšířena, připojí do zdířky označené Uplink, čímž se blokuje páté připojení a je tak dispozici rozšíření pouze pro čtyři počítače. Toto je systém sítě klient/server. Na rozdíl od peer to peer, kde jsou všechny počítače na stejné úrovni, je v síti klient/server přesně vymezena pravomoc jednotlivých počítačů. Přičemž díky serveru mohou jednotlivé připojené počítače (klienti) sdílet data a periferie (tiskárna, skener, a pod.) a popřípadě i připojení k internetu.

Práce se zařízením

Síťový adaptérObě síťové karty mají dvě diody, které umožňují kontrolu provozu. První je určena pro spojení s přenosovou rychlostí 10 Mb za sekundu. Pokud svítí, informuje o spojení mezi rozbočovačem a síťovou kartou, blikání oznamuje přenos dat. Druhá dioda informuje o propojení protokolem Fast Ethernet, funkce diody zůstávají stejné. V podstatě to znamená, že pokud vám nesvítí nebo nebliká ani jedna z diod, síť nepracuje.

HUB má celkem 7 diod. Prvních pět je přiřazeno jednotlivým portům a svítí či blikají zeleně. Ty mají naprosto shodné funkce jako diody na síťové kartě. Rozbočovač pracuje na 100 Mb za sekundu, a tak se nezobrazuje propojení protokolem Ethernet, které používá pomalejší rychlost 10 Mb za sekundu. Další zelená dioda informuje o napájení HUBU, tedy zda je zapojen do sítě. A konečně poslední sedmá má za úkol žlutě oznamovat problémy připojených adaptérů nebo sítě.

Závěr

Tento balíček je určen pro základní propojení několika počítačů a řeší tak problém, který může nastat v domácnosti či malé kanceláři, kde je požadavek na sdílení zařízení, diskového prostoru, nebo jiných věcí. Je to také poměrně rychlé řešení rozšíření stávající sítě.

Produkt zapůjčila společnost Actebis.
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Najdete na iDNES.cz