Dolby digital ve dřevě

  5:00aktualizováno  5:00
Někdo si vystačí s integrovanou zvukovou kartou a jednoduchými reproduktory, jiný potřebuje ke svému štěstí malé domácí kino. Subwoofer a 5 reproduktorů od společnosti ABIT dokáže vytvořit zvukovou atmosféru kina bez větších problémů.
Společnost Abit je známá spíše produkcí základních desek, ale ani na poli zvukových zařízení se nenechává zahanbit. Na svém kontě má několik reproduktorových soustav a zvukové karty.

Pokud je člověk audiofil, nespokojí se s kdejakým výrobkem a je ochoten si za určitou kvalitu zaplatit. Patrně na přesně takové lidi myslela i společnost Abit při vzniku své SP-60 Dolby 5.1 reproduktorové soupravy, která se cenou kolem 8000 korun rozhodně neřadí mezi nejlevnější. V řadě SP jsou k dispozici ještě dva modely. Levnější SP-50 je v kovovém provedení a jeho výkon je 95 W a nejlevnější SP-51 v plastu s výkonem 45W.

Balení a vzhled

Zvuková sestava ABIT SP-60 Krabice s ABIT SP-60 Home Theater System obsahuje pět reproduktorů ve tvaru kostky, jeden masivní subwoofer, manuál, napájecí kabel a propojovací kabely k reproduktorům. Celé balení váží kolem 18 kilogramů, přičemž minimálně dvě třetiny této váhy pochází od subwoofru. Satelity mají černý dřevěný skelet se světlými boky, sytě modré reproduktorové kryty a na zadní straně dva pérové vstupy. Díky otvorům na zadní straně je lze připevnit na zeď. Samotný subwoofer má dva zvukové výstupy, kudy proudí basové tóny, jeden směrem dopředu a jeden do podlahy. Ovládací panel je umístěn u horní hrany a vzadu je prostor pro vstupní a výstupní konektory. Nejníže je položen konektor pro napájení, který je stejný jako pro počítače či monitory. Výše následuje vstup pro devítikanálový zvuk G9. Přímo nad ním jsou umístěny samostatné zvukové vstupy pro všech šest zařízení DVD zvuku a dva vstupy pro stereo. Vpravo jsou pak umístěny pérové svorky pro každý z pěti reproduktorů.

Vlastnosti

Ovládací panel na subwooferu Všechny důležitém součásti systému jsou umístěny v těle subwooferu. Je to především zesilovač, který všem pěti satelitům dokáže celkem dodat 100W výkonu (20 W pro jeden) a basovému reproduktoru 50 W. Ovládací panel obsahuje několik prvků. Zcela vpravo je umístěn spínač elektrické energie. Následují ovladače, jejichž aktuální nastavení se zobrazuje pomocí diod nad nimi umístěnými. Prvním tlačítkem je MUTE, kterým lze najednou ztišit celou soustavu. Další tlačítko je nazváno FUNCTION a dá se pomocí něj vybírat šest dalších vlastností, které buď mají vliv na hlasitost jednotlivých dílů systému, nebo zapínají DSP 3D efektu pro stereo vstup. Zesilovat samostatně lze pouze basový a centrální reproduktor, ostatní možnosti jsou určeny pro změny hlasitosti celého systému a souběžně předních nebo zadních reproduktorů.

Dle manuálu je frekvenční rozsah soupravy od 30 Hz po 30 kHz, což by mělo být dostatečné pro valnou většinu zvuků, které je lidské ucho schopno zachytit. Také hodnota odstupu signálu od šumu, která naznačí, nakolik je systém náchylný k vydávání různých šumů, je velice dobrá, jak u subwooferu, tak u reproduktorů se rovná 85 dB. Samozřejmostí u reproduktorů určených k počítači je magnetické odstínění.

Zvuk

Konektory na zadní straně Nejvíce si kvalitu zvuku člověk vychutná při kvalitní nahrávce určené přímo pro systémy 5.1. Ať se již jedná o DVD film se zajímavými zvukovými efekty, počítačovou hru či symfonickou skladbu, ze soupravy se line čistý a vyvážený zvuk. Basový reproduktor příjemně duní a satelity pracují dobře se středovými i vyššími frekvencemi. Ani zvýšení hlasitosti nepřináší žádné zkreslení a výraznější šum. Zkrátka v tomto případě se jedná zvukově o jedenu z nejlepších sestav určených k počítači, které jsme kdy měli šanci si poslechnout.

Hodnocení

Sestava pro všechny, kteří nemají příliš rádi kompromisy. Je samozřejmě potřeba si něco připlatit, ale za své peníze člověk získá zvukovou aparaturu, která má vysoký výkon, kvalitní zpracování a na počítačové poměry čistý zvuk. Pokud je počítač vybaven kvalitní zvukovou kartou, je toto řešení výbornou alternativou pro přehrávaní všech mediálních souborů a zvukových výstupů z počítače.

Zvuk: 49 bodů z 50 možných

Prozatím nepřekonaný zvuk celé soupravy je výborně sladěn, a je tak jedním z nejlepších pro systém domácího kina.

Vybavení: 13 bodů z 15 možných

Možná by slušelo k tak poměrně drahému systému přidat pár propojovacích kabelů pro DVD vstup.

Zpracování: 10 bodů z 10 možných

Provedení ve dřevě není opravdu co vytknout a masivní subwoofer může skvěle plnit svou funkci.

Cena: 9 bodů z 25 možných

Jedna z nejdražších zvukových souprav na našem trhu určená pro počítače.

Do testu zapůjčila společnost Levi.
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Najdete na iDNES.cz