Do tabletů se konečně dostanou Windows 7. Cestu jim otevírá Oak Trail

  0:01aktualizováno  0:01
Kralování Androidu a iOS 4 je vážně ohroženo. Intel začal výrobcům dodávat komponenty pro platformu Oak Trail. Její hlavní devizou je podpora Windows díky jiné architektuře, než mají procesory ARM.

Intel Oak Trail | foto: Intel

Právě procesory ARM jsou trnem v oku Microsoftu, neboť podporují pouze některé linuxové distribuce, Android OS a iOS 4 od Applu. Microsoftu tak dlouhé měsíce dramaticky utíkají potenciální zákazníci, kteří by se za rozumnou cenu mohli rozhodnout pro tablet s Windows.

Platforma Oak Trail se skládá z procesoru Intel Atom Z670 a chipsetu SM35. Spolupracovat má především s SSD uložišti. Podporuje rozhraní SATA, HDMI a svede hardwarově akcelerovat HD videa h.264, resp. VC-1.

Zajímavý je údaj o rozměrech procesoru, má být o 40 % menší než současný Atom. To umožní stavbu co nejmenších a především nejtenčích zařízení.

Spotřeba a výkon vyšší

Nová platforma Oak Trail má být ještě úspornější než procesor Atom N450 a chipset NM10 v netboocích. Důvodem je nejenom snaha o co nejdelší výdrž na baterii, ale i maximální snížení hlučnosti.

Procesor pro Oak Trail má proto natolik nízké TDP, že může být pasivně chlazený. Stejně jako tablety s procesory ARM tak nebudou mít ani tablety s Oak Trailem žádné výdechy vzduchu a budou bezhlučné.

I tak se očekává, že bude Oak Trail více hladový než ARM a bude odebírat více energie z baterie. Důvodem je vyšší výkon, který musí dostačovat pro běh Windows 7. O kolik je nová platforma od Intelu výkonnější než ARM zatím lze jen spekulovat.

ARM není spása

Ještě před dvěma roky se čekalo, že platforma s procesorem ARM a operačním systémem Android bude revolucí v IT. Podle prvních zpráv měly počítače s těmito procesory vydržet až 20 hodin a zároveň měly mít takový výkon, aby se v nenáročném operačním systému dalo bleskově pracovat. To vše mělo být podtržené nízkou cenou, hovořilo se dokonce částkách od 1 500 Kč.

Z této vize nakonec zbyla jen blesková práce, přičemž lze ale pracovat vždy jen s jednou aplikací. Výdrž ani u těch nejlepších tabletů nepřekračuje 10 hodin, průměrem jsou hodnoty okolo 6 hodin práce.

První zařízení trpěla dětskými nemocemi - ať už byla chyba v operačním systému, nebo laciném zpracování. Cena se přitom málokdy dostala pod 4 000 Kč.

Intel by proto mohl mít s Oak Trailem úspěch. Jestli se alespoň trochu přiblíží spotřebě ARM procesorů, mohli by zákazníci ocenit vyšší výkon a známé prostředí Windows 7.

V základu má být Oak Trail dostupný za cenu 25 USD (přibližně 480 Kč), což se velmi přibližuje ceně ARM procesorů. Tato cena platí při objednání s operačním systémem MeeGo, který už nyní plánuje nasadit například Acer. S operačním systémem Windows 7 bude cena vyšší, zatím ale nejsou oznámeny žádné konkrétní modely a není tak známa ani cena.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

USA budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

Nejsilnější raketou současnosti je Falcon Heavy od společností SpaceX. Motory...

K zahájení budování samostatných Vesmírných sil Spojených států zbývá už pouze jeden legislativní krůček. Základní...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Přistál, ale neudržel se. SpaceX přišla o centrální stupeň rakety

Falcon Heavy u startovní rampy LC-39A

Společnost SpaceX přišla o prostřední stupeň rakety Falcon Heavy. Incident se stal až po návratu z kosmu, když nosič...

Další z rubriky

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Najdete na iDNES.cz