Dlouhodobý test Dellu: poškozený displej vyměněn za 20 hodin

  13:34aktualizováno  13:34
V naší sérii dlouhodobých testů konečně uvízla první rybka. U testovaného notebooku Dell XPS M1330 se vyskytlo několik vadných pixelů, museli jsme proto zavolat do servisu.

Dell XPS M1330 | foto: Michal Barák iDNES.cz, Jiří Zahrádka Technet.cz

Přesněji řečeno nebyly dotyčné pixely správně podsvícené, a z určitého úhlu se tak závada jevila jako přibližně centimetrová tenká čára světlé barvy. Z přímého pohledu nebylo nic poznat, při pohledu z ostrého horního úhlu však displej vypadal jako prasklý.

Dell XPS M1330

Dell poskytuje standardně na své notebooky záruku ve formátu Next Business Day On-Site (NBD), což znamená provedení opravy do následujícího pracovního dne přímo u zákazníka. Podmínkou je, že se technik musí dozvědět o závadě do 17:00, na zákaznickou linku se tak vyplatí nevolat na poslední chvíli. Touto zárukou jsou vybaveny všechny notebooky prodávané v konfigurátoru na stránkách Dellu a některé notebooky prodávané v některém z obchodních řetězců (Tesco, Electroworld,...). Pokud není NBD záruka již v ceně notebooku, lze si ji připlatit, popř. prodloužit na stránkách společnosti. Informace o záruce Dellu najdete zde (PDF).

Jak jsme dopadli
Popsanou závadu jsme odhalili až po delší době, neboť nebyla při běžném používání nijak rušivá. V pondělí v 16:55 proběhl telefonát na zákaznickou linku, po 30sekundovém výběru voleb se ozval operátor. S popisovaným problémem se ještě nesetkal, po krátké poradě s kolegy bylo rozhodnuto pro vyslání servisního technika.

Termín návštěvy nebyl přesně určen, neboť - jak jsme již psali - technik by se měl o závadě dozvědět do 17:00. Domluvili jsme se proto na úterý nebo středu, podle vytížení technika. Servis nemusí proběhnout přímo u zákazníka doma, ale na adrese, na které se se servisem domluvíte.

Technik se ozval hned v úterý v 9:00, domluvili jsme se na čase 11:30. Půl hodiny předem jsme ozkoušeli čas změnit na 13:00, technik bez zaváhání přislíbil, že se ještě ozve dle dalších oprav u jiných zákazníků. Během dalších 30 minut opět volal a souhlasil se změnou.

Dell XPS M1330

Na minutu přesně v určený čas zazvonil telefon, náš pan technik dorazil na místo určení. Přibližně 10 minut čekání nijak nekomentoval, přivítal nás s úsměvem a pustil se do opravy. Kontrola displeje proběhla bez problémů a reklamace byla uznána, neoprávněné reklamace se snaží eliminovat již operátor na lince, kterému závadu popisujete.

Rozebrání malého XPSka, výměna displeje a opětovné uvedení do provozu trvalo přesně 20 minut. Po přibližně dvaceti hodinách od nahlášení závady jsme tak měli opět notebook ve 100% stavu, bez starostí o přepravu do servisu nebo dlouhého čekání na vrácení.

Neříkáme, že jsou všichni operátoři a servisní technici Dellu stejně přívětiví jako v našem případě. Zajisté se mohou najít i méně vstřícní pracovníci. Naše zkušenost se servisem Dellu je ale více než pozitivní a v praxi jsme ověřili, že to funguje přesně tak, jak výrobce slibuje. Navíc musíme ocenit individuální přístup, v dnešní byrokratické době milionu a jednoho razítka něco téměř nevídaného. Notebooky Dell lze zakoupit již od 16 000 Kč s daní a NBD zárukou, což je vzhledem k situaci na trhu více než konkurenceschopná nabídka.

Diskusní fóra se zkušenostmi majitelů nám nepřišla jako důvěryhodný zdroj informací, začali jsme tedy s dlouhodobými testy některých notebooků. První jsme testovali po dobu půl roku Acer TravelMate, dále sledujeme spolehlivost u notebooků Acer Aspire, Dell, Toshiba, Lenovo, VBI, ASUS a HP. Kromě zkušeností se spolehlivostí nás zajímá především úroveň servisů a jejich přístup, který se snad podaří podobnými články zlepšit. Zatím všechny notebooky zařazené do seriálu dlouhodobých testů fungují dobře a nejsou s nimi negativní zkušenosti. Portfolio notebooků průběžně rozšiřujeme.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Proti chrápání i pomoc v těhotenství. Philips ukazuje novinky pro zdraví

Mezinárodní setkání IFA GPC 2019 právě probíhá ve Španělsku

Společnost Philips představila na akci IFA Global Press Conference novinky z oblasti péče o zdraví, které budou mít...

Pero schová i nabije. Nový notebook Fujitsu má vše, co byste mohli chtít

Nový konvertibilní notebook Fujitsu U939X.

Fujitsu se do kilogramového konvertibilního 13" notebooku/tabletu podařilo vměstnat nabíječku digitálního pera, USB-C...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Najdete na iDNES.cz