Disky na Comdexu

  20:49aktualizováno  20:49
Jako každý podzim i letos se objevuje na Comdexu mnoho zajímavých řešení, novinek i prototypů, které naznačují budoucí vývoj. Vše co jsme zjistili o CD, DVD, pevných discích a dalších zařízení v průběhu prvního Comdexového dne vám nyní přinášíme.
Ačkoliv existují rozsahem větší veletrhy informačních a komunikačních technologií, Comdex má jednu velikou výhodu. Je poslední větší akcí z tohoto oboru před vánocemi a koncem roku. Z toho vyplývá, že mnoho firem plánuje do období kolem Comdexu uvedení svých novinek a dále propagační akce určené na podporu předvánočního prodeje. Veletrh se tak může chlubit poměrně bohatou nabídkou, jak v oblasti výrobků, tak v oblasti informační. Také jsou na tomto místě předváděny technologie příštího roku.

CD a DVD

Zápis na CD média se neustále zrychluje a tak není asi příliš velkým překvapením, že se na Comdexu objevily mechaniky, jenž dokáží při zápisu pracovat 32 násobnou rychlostí. Jednu takovou například představila společnost QPS. Jedná se CD-RW mechaniku s funkcí BURNproof, která mimo 32 násobného zápisu zvládá 40 x čtení a 10 x zápis na RW médium. Dle své verze komunikuje s počítači PC nebo MAC pomocí rozhraní FireWire či nejnovějšího USB 2.0.

Stále více se začíná, na úkor CD zařízení, prosazovat DVD platforma. O roku 1997, kdy byly na trhu uvedeny první zařízení tohoto formátu, se jich jen ve Spojených státech prodalo na 22 milionů kusů. Je předpovídáno, že do roku 2005 bude celosvětově počet DVD zapisovacích a přepisovacích mechanik dosahovat počtu 14 milionů.

Společnost SONY představila na Comdexu ucelenou řadu DVD médií. To znamená, že vyznavači této značky mohou již tento měsíc využít DVD-R, DVD-RW, ale i DVD+RW média a od jara příštího roku i také DVD+R ve svých DVD zapisovacích mechanikách. O DVD na Comdexu si můžete přečíst v tomto příspěvku.

FireWire verze machaniky QPSDisky

Pevné disky jsou další oblastí, kde se uplatňuje rychlost a kapacita. Nabídka je opravdu bohatá, nedávno překonaná hranice 100 MB IDE harddisků se promítla například i do přenosných zařízení a tak lze na veletrhu spatřit 120 GB pevný disk s rozhraním FireWire od společnosti QPS. 120 Que! M3 Ultra Slim s 7200 otáčkami za minutu a průměrnou přístupovou dobu 8,5 ms prý dokáže přenášet data rychlostí až 35 MB za sekundu.

Přenosný Maxtor o kapacitě 80 GBDalší přenosný disk představuje na Comdexu společnost Maxtor. Ten má pro změnu kapacitu 80 GB, ale také spolupracuje s počítačem přes FireWire rozhraní. Nový 80GB Personal Storage 3000DV přenáší data rychlostí až 28 MB/s a dokáže se otočit 7200-krát za minutu.

Serial ATA

Serial ATA je nové rozhraní, které odpovídá na stále se zvyšující nároky celého systému. Na Comdexu je k vidění několik řešení na této bázi. Například společnost Intel demonstruje toto rozhraní ve spolupráci s disky Fujitsu. Společnost Marwell Industry zase předvádí svůj Serial ATA bridge čip 88i8030, který využívají společnosti Maxtor, Western Digital, Samsung a Fujitsu.

Záznamové médium mechaniky ORBORB

Orb je mechanika, která stojí mimo hlavní proud. Pro ukládání dat využívá vlastní 3,5 palcová média o kapacitě 2.2 GB a nově 5.7 GB. Tento výrobek společnosti Castlewood je variabilní množstvím rozhraní, pomocí kterých komunikuje s okolím. Je k dispozici PCMCIA, USB, SCSI i FireWire. Rychlost přenosu dat s pomocí FireWire je dle výrobce 12,2 MB za sekundu. V roce 1997 získal cenu The best of Comdex.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Najdete na iDNES.cz