Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je pro vás lepší desktop nebo počítač „vše v jednom“? Radíme s výběrem

Trhu s počítači zcela dominují notebooky. Pokud však nepotřebujete počítač stěhovat z místa na místo, může být ergonomicky mnohem zajímavější variantou klasický desktop nebo kompaktnější „all-in-one“, tedy počítač v monitoru. Na konkrétních příkladech si řekneme, která varianta má jaké přednosti a jaké slabiny.
All-in-one nebo desktop? S rozseknutím otázky pomůžeme ...

All-in-one nebo desktop? S rozseknutím otázky pomůžeme ... | foto: koláž Technet.czProfimedia.cz

Desktop je tím, co bylo po desetiletí synonymem slova počítač, tedy ta škatule vedle monitoru, do které vedly všechny kabely a jednou za čas se do ní přikoupila nějaká karta nebo mechanika. Počítač „vše v jednom“ je jeho prostorově úspornější varianta – všechna elektronika počítače se schová do zad monitoru, do kterého jsou pak zapojeny i všechny periferie a na stole tak zůstane více volného místa.

Fyzická podoba je hlavní, ale samozřejmě ne jediný rozdíl. Ten asi nejpodstatnější se týká konfigurace – naprostá většina all-in-one počítačů využívá komponenty určené pro notebooky. Ty jsou snadněji uchladitelné, ale také méně výkonné. U většiny domácího použití to není žádný problém, notebookové komponenty mají výkonu dostatek, ale pokud hledáte stroj na náročné použití, můžete snadněji narazit na limit.

Desktopy taky zpravidla nabízí lepší možnosti budoucího rozšíření a upgradu, například výměnu a doplnění pevného disku nebo třeba výměnu grafické karty. Ne vždy je to ovšem tak jednoduché jak by mohlo.

Abychom vše ukázali na konkrétních příkladech, postavili jsme proti sobě desktop Acer TC-895 s monitorem Acer ED270R a all-in-one Acer C24-963. Původně jsme vybrali stroje v trochu jiných konfiguracích, ale vyprodané sklady distributorů s „castingem“ trochu zamávaly.

Desktop v konfiguraci s procesorem Core i5 10400F, grafickou kartou GeForce GTX 1650 se 4 GB RAM, 8 GB operační paměti, 512 GB SSD, 1 TB HDD přijde na 22 490 Kč. Počítač „vše v jednom“ pak v konfiguraci s Core i5-1053G1, vestavěným grafickým čipem UHD 920, 8 GB operační paměti a 1 TB SSD úložištěm na 21 990 Kč.

Cenu desktopu zvedá grafická karta GTX-1650, která samotně stojí zhruba 4 000 Kč. Úplně shodnou konfiguraci bez samostatné grafické karty jsme v nabídce nenašli, ale jinak shodná verze bez HDD stojí 16 490 Kč – ta má procesor ve verzi bez „F“, tedy s integrovaným grafickým jádrem UHD 630.

AiO

K desktopu je nutné přidat monitor, v případě 27"  ED270R s matným VA panelem s rozlišením 1920 x 1080 pixelů a 165 HZ zobrazením, filtrem modrého světla a flicker-free podsvětlením je k ceně nutné připočíst 5 290 Kč. Součástí počítače „vše v jednom“ je matný IPS displej taktéž s full HD rozlišením, potlačením modrého světla a snížením blikání podsvětlení (tzv. flicker-less, nikoli flicker-free).

Rozdíl dělá hlavně grafika a provoz na „všechna jádra“

Oba stroje absolvovaly stejnou skupinu výkonových testů, výsledky jsme shrnuli do tabulky.

AiOdesktop
PC Mark Extended2 7345 859
PC Mark3 7535 745
3D Mark Night Raid5 34128 967
3D Mark Time Spy4653 451
GeekBench 5.2 - CPU - jedno jádro1 0051037
GeekBench 5.2 - CPU - všechna jádra2 8434 221
GeekBench 5.2 - GPU - OCL5 27238 229
GeekBench 5.2 - GPU - CUDAbez podpory38 254
GeekBench 5.2 - GPU - Vulkan4 91632 980
CineBench R201 1483 096

Z výsledků jsou patrné zejména dvě věci – obří nárůst grafického výkonu u samostatné grafické karty GTX-1650, což poznáte nejen u her, ale i u různých aplikací schopných využívat výpočetní sílu grafického čipu. Druhým poznatkem je fakt, že procesory v obou sestavách nabízí velmi podobný výpočetní výkon jednoho jádra, ale u aplikací, které dokážou využít více jader najednou, má desktopový procesor poměrně výrazně navrch.

Při prohlížení internetu, práci v kancelářském balíku, přehrávání videa a hudby, komunikaci přes videokonferenční systémy nebo podobných činnostech v pohodě dostačuje úsporný procesor v „all-in-one“ počítači. Pokud pracujete i s videem, grafickými programy a občas si rádi zahrajete novější hry, pak oceníte výkonnější procesor a samostatnou grafickou kartu v desktopu.

Limity, které u desktopu nemusíte čekat

Jedním z tradičních argumentů pro pořízení desktopu je jeho snadná rozšiřitelnost a upgradovatelnost. Což obecně jednoznačně platí. Jak se však ukázalo u TC-895 v lákavě kompaktní skříni formátu micro-ATX, nemusí to platit vždy.

Jedním z omezení je jediný slot PCIe 1x, který nemůžete snadno použít. Je totiž umístěný těsně pod PCIe 16x, a tak jej zcela zakrývá grafická karta. I když - pomocí extenderu by s trochou snahy šlo přídavnou kartu do nejnižší pozice dostat. Výměnu grafické karty za výkonnější zase omezuje šachta pro montáž pevných disků – o moc větší/delší kartu do skříně nedostanete. I díky tomu se 500W ATX zdroje (80 Plus, Gold) od Chicony jeví jako zcela dostatečný.

Na motherboardu najdete dva M.2 sloty, v jednom je systémové SSD, ve druhém wifi/bluetooth karta. Pokud byste chtěli přidat SSD, musíte vyjmout bezdrátový adaptér. Naopak přidat HDD nebude problém, jsou zde volné dva SATA porty a také napájecí konektory. A je zde volný i jeden slot pro operační paměť DDR4-3200.

Do PCIe 1x nic nezapojíte, řešením může být extender.

Pokud kupujete desktop s vidinou, že jej budete chtít postupně vylepšovat a doplňovat, volte raději stroj s motherboardem standardní velikosti ATX a větší skříní. Pokud se chcete vydat cestou malého počítače, zkontrolujte si, zda je ve skříni dost místa a zda jsou pro vaše plány k dispozici vhodné sloty.

U počítače „vše v jednom“ není uživatelsky snadno rozšířitelné či uprgadovatelné prakticky nic. Tak je to – mimo několika speciálů spíše z korporátní třídy – víceméně standardem.

Vnější konektivita a periferie

Z hlediska konektorové výbavy je výhoda na straně desktopu. Na zadní straně je připraveno 4x USB 3.0 a 2x USB 2.0, na přední straně 1x USB-C (s USB 3.2). Vepředu i vzadu jsou konektory pro sluchátka a mikrofon, vzadu i linkový vstup. Síťové připojení má na starost wifi karta standardu „ac“ současně s Bluetooth 5, metalické připojení pak gigabitový ethernetový port. Obrazový výstup je na jednom DVI a jednom HDMI portu. Nechybí čtečka SD karet.

Nabídka počítače „vše v jednom“ je skromnější – je zde 4x USB 3.0, 1x HDMI pro druhý monitor, gigabitový ethernet, stejná wifi/bluetooth karta, kombinovaný konektor pro sluchátka s mikrofonem a čtečka SD karet. Co mi chybí citelně, je USB-C konektor s USB 3.2 rozhraním, ten by dnes neměl chybět žádnému počítači.

Počítač „vše v jednom“ má výhodu v integraci některých periferií, jmenovitě webové kamery, mikrofonu a reproduktorů. Ty musíte k desktopu pořídit zvlášť (a obsadit jimi výše pochválený počet přípojných míst). Zkoušený Acer nás potěšil nadstandardně kvalitní kamerou, která nabízí velmi slušný obraz i v horších světelných podmínkách. Mikrofon snímá sice slabší, ale docela přirozeně znějící a výborně srozumitelný hlas. Vestavěné reproduktory plně vyhoví při konferenčních hovorech, poslechu mluveného slova z youtubových videí, pro hudbu a filmy ale raději připojíte buď externí reprosoustavy, nebo sluchátka.

Ticho může rozhodnout

Do rozhodovacího mixu při výběru domácího počítače by měla promluvit ještě jedna veličina. Hlučnost. A ta ve zkoušené dvojici hraje jasně ve prospěch počítače „vše v jednom“, který je velice tichý, téměř bezhlučný, i při vysokém vytížení procesoru.

V desktopu je aktivně chlazen napájecí zdroj, procesor, grafická karta a je zde i pevný disk s rotujícími plotnami, tedy mnohem více zdrojů hluku. Díky bohaté perforaci na boku i v zádech je jen minimálně odhlučněn – o poznání hlučnější než jeho souputník je i bez zátěže, pokud procesoru a grafické kartě více naložíte, stane se hlučným tak, že bychom jej raději viděli pod stolem než na stole. Upřímně - tišší desktopy jsme už videli i mezi herními stroji.

Jaké formě počítače dáváte doma přednost?

celkem hlasů: 928
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 12. ledna 2021. Anketa je uzavřena.
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Nenápadné změny k lepšímu. Test iPhonů 16 Pro a Pro Max

iPhone 16 Pro (vlevo) a iPhone 16 Pro Max

Letošní iPhony na první pohled opět nevypadají dramaticky jinak než jejich předchůdci. Vylepšení...

Téměř špičkový mobil za rozumnější cenu. Test Honoru 200 Pro

Honor 200 Pro

Není to sice ten pravý top model, ale má k němu zatraceně blízko. Honor 200 Pro se snaží zaujmout...

To jste ještě neslyšeli: takto zní muzika z šelakové desky z roku 1936

Přenoska na desce

VIDEO Před sto lety to byl výkřik moderní techniky a na rozdíl od modernějších nástupců šly přehrát i bez...

Výkonný mobil za obstojnou cenu oblečený v kůži. Test Poco X6 Pro

Poco X6 Pro

Model Poco X6 Pro zaujme především propojením stylu a vysokého výkonu. Telefon sice v nabídce této...

Skvělý fotomobil se systémem jen pro odvážné. Test Huaweie Pura 70 Ultra

Huawei Pura 70 Ultra

Huawei nepolevuje ze své snahy ukázat světu, že stále vyrábí špičkové smartphony. Model Pura 70...

  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Číňané vymysleli superkavitační pohon pro ponorky. Má ovšem jednu chybu

Vynález by mohl podmořským plavidlům umožnit dosahovat extrémně vysokých rychlostí, srovnatelných s proudovými letadly. Jde o druh laserového pohonu, který se teoreticky zkoumá už desítky let....

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Evropská sonda letí zjistit, zda máme proti asteroidu soudného dne šanci

Je to dva roky a několik dní, co americká sonda DART záměrně narazila do měsíce Dimorphos asteroidu Didymos. Stalo se tak v rámci testu planetární obrany, tedy možné budoucí obrany Země před úderem...

7. října 2024  14:15,  aktualizováno  16:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení a neuronové sítě

Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky vědce Johna J. Hopfielda a Geoffreyho E. Hintona „za zásadní objevy a vynálezy, které umožňují strojové učení za pomocí umělých...

8. října 2024  11:48,  aktualizováno  13:31

Trnitá byla cesta za uznáním vědkyně, která pomohla léčit cukrovku a obezitu

V týdnu udílení Nobelových cen si připomeňme jeden příběh. Všichni říkali, že to nejde, ale Svetlana Mojsovová to dokázala. Její zásluhou se dnes úspěšně léčí miliony lidí z cukrovky a obezity....

10. října 2024

Nobelisté v oblasti chemie rozlouskli letitou záhadu struktury proteinů

Ve švédském Stockholmu pokračovalo během úterka udělování Nobelových cen. Třetí z prestižních medailí získali Američané David Baker a John M. Jumper s Britem Demisem Hassabisem. Všichni se zabývali...

9. října 2024  11:45,  aktualizováno  13:43

Kyberútoky mohou i zabíjet. Za úspěchy hackerů bývají velké ego či neznalost

Pacient kvůli vyšetření nebo léčbě přišel do nemocnice na radioterapii, jenže dostal mnohonásobně vyšší dávku ozáření, která mu způsobila vážné zranění, nebo dokonce smrt. Lékař přitom udělal vše,...

9. října 2024  12:21

Nanonástřik ochrání elektroniku před bakteriemi i špínou na několik let

Advertorial

Klávesnice počítače, tablety, to jsou spotřebiče, kterých se dotýkáme několikrát za den. Mobil někteří lidé prakticky nedají z ruky. Ač si to nemusíme uvědomovat, tato zařízení jsou vysoce kontaktní,...

9. října 2024

Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA
Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA

Jak připravit koupel vhodnou přímo pro vaše miminko? Přihlaste se k testování a vyzkoušejte jemný dětský šampon a sprchový krém v jednom. Měsíčková...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...