Designový skvost Sony VAIO: notebook pro nejnáročnější klientelu

  5:15aktualizováno  5:15
Notebooky VAIO si drží i přes stále klesající ceny pověst exkluzivního zboží. Představujeme vrcholovou řadu Z a prozradíme, v čem se tolik liší od ostatních.

Sony VAIO VGN-Z11XN/B | foto: Jiří Zahrádka

Notebook s krkolomným názvem Sony VAIO VGN-Z11XN/B je především stylový společník na cesty určený movitějším zákazníkům. Vždyť cena tohoto krasavce startuje na přibližně 56 000 Kč s daní. Svými technickými parametry ale nezůstává nic dlužen ani v oblasti výkonu, výdrže a komfortu při používání. Z papírových vlastností vyzdvihněme třeba špičkový 13,1" displej s rozlišením 1 600 x 900 nebo dvojici grafických karet pro volbu vyššího výkonu nebo šetření baterie.

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Konstrukce a design
Originálními křivkami se inspirovalo mnoho dalších výrobců, kteří dodávají notebooky s podobnými prvky i několikrát levnější. VAIO tak již designem nejspíše nikoho neohromí, stále ale působí elegantním dojmem a je na něm poznat, že patří do vyšší cenové kategorie. 

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Sony VAIO VGN-Z11XN/B


Hojně kopírovaným detailem je především zadní oválná baterie, která přechází do kloubů displeje, resp. postranních hran. Z jedné strany nalezneme konektor pro napájení, na druhé straně je hrana zakončena zeleně podsvíceným tlačítkem pro zapnutí.

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Sony VAIO VGN-Z11XN/B


Notebook má šasi vyrobené z uhlíkových vláken, podařilo se proto udržet vysokou pevnost při přijatelné hmotnosti 1,43 kg. K tomu se vyplatí připočítat ještě poměrně velký adaptér s hmotností 414 gramů. Snaha o co nejnižší hmotnost se podepsala na úsporách v plastech okolo displeje, čímž trpí i nejlehčí notebook na světě Toshiba Portégé R500. Ty jsou velmi měkké a slouží pouze pro zakrytí nevzhledných partií okolo displeje, notebook nikterak nezpevňují. Víko je proto náchylnější k ohybu a zaslouží si šetrné zacházení. Tradiční výhrada u notebooků Sony s vůlí okolo baterie se našemu modelu vyhnula, baterie se na své pozici neviklala. Klouby displeje by však mohly být pevnější.

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Výbava je nadprůměrná
Se svým displejem o úhlopříčce 13,1" má VAIO řady Z konkurenci v Dellu XPS M1330, Lenovu ThinkPad X300 nebo MacBooku Air. Srovnání posledních dvou jmenovaných si můžete přečíst zde. Oproti všem třem má ale VAIO nadstandardní výbavu. Z rozhraní jmenujme dvojici USB portů, Firewire, HDMI, VGA, ExpressCard/34, čtečku SD karet a všech druhů Memory Stick. Na spodní straně nalezneme také dokovací port.

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Sony VAIO VGN-Z11XN/B


Z dalších možností komunikace nechybí bezdrátový adaptér 802.11a/b/g/n, bluetooth, gigabitový ethernet, a dokonce ani analogový modem. Notebook je rovněž vybaven webovou kamerou s maximálním rozlišením 640 x 480 a optickou mechanikou DVD SuperMulti.

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Výkon neomezuje výdrž
Malé notebooky mají zpravidla velmi slabé procesory, které si říkají o méně energie. Ačkoli tak vydrží delší dobu při běhu na baterie, výkon není příliš oslnivý. VAIO řady Z má ale velmi silný a zároveň dostatečně úsporný procesor Intel Core 2 Duo P8600, který zvládne s velmi dobrou odezvou i běh Windows Vista a několika náročnějších aplikací najednou. Přesto výrobce udává výdrž až 5 hodin a 25 minut, což se nám v redakčních testech potvrdilo.

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Dobrému procesoru zároveň sekunduje nejnovější technologie Centrino 2, která umožňuje přepínání mezi integrovanou grafickou kartou a výkonnější dedikovanou NVIDIA GeForce 9300M GS. Oproti integrovanému jádru stoupne výkon jen o pár desítek procent, i tak se mezi malými úspornými notebooky jedná o nadprůměrný výsledek. Podstatné hlavně je, že v případě nároků na delší výdrž při běhu na baterii stačí výkonnější grafiku vypnout a využívat pouze úspornější integrovanou. V praxi se jedná o úsporu přibližně 10 - 15 %, což dává více než 30 minut práce k dobru.

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Celou sestavu uzavírá 320GB pevný disk s 5 400 otáčkami za minutu a rovnou 4GB operační paměti (1 066 MHz). Počítač je ve své třídě nadprůměrně výkonný a v benchmarku PCMark05 získal 4 093 bodů. Porovnáme-li to s průměrným notebookem do 20 000 Kč, jedná se o srovnatelný výkon s daleko vyšší výdrží při běhu na baterie.

Běžné používání
Dlouhému běhu na baterie dopomáhá i displej s LED podsvícením. Poněkud netypická úhlopříčka 13,1" s poměrem stran 16:9  (rozlišení 1 600 x 900) nutí uživatele chvíli si zvykat. Plocha je značně široká, vhodná k rozmístění například dvou oken vedle sebe. Výška však není příliš povzbudivá a například práce s dokumenty vyžaduje hodně rolování. Rozlišení je totiž značně jemné a uživatel se při čtení delších textů nejspíše nevyhne zvětšování fontu. Displej má jinak tradičně vysoký kontrast, skvělé náhledové úhly i vysoký jas.

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Klávesnice připomíná svým "kalkulačkovým" provedením například MacBook. Psaní je díky lehkému zakřivení klávesek překvapivě pohodlné bez častějších překlepů. Ačkoli odpadá nepříjemné čištění smetí napadaného do klávesnice, mezi jednotlivými kláveskami je vidět každé smítko prachu i otisk prstu.

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Sony VAIO VGN-Z11XN/B


Touchpad má poněkud netradiční strukturu, díky které jsou jeho hranice dobře poznat i po hmatu. Na poměrně malý notebook má velmi příjemnou velikost, a ovládání počítače je tak pohodlné i bez myši.

Mezi pravým a levým tlačítkem se nachází čtečka otisků prstů, z dalšího bezpečnostního vybavení jmenujme heslo BIOSu a TPM 1.2.

Sony VAIO VGN-Z11XN/B


Zahřívání je vyšší až při dlouhodobější zátěži, notebook je proto také velmi tichý. Na úsporný napájecí profil není větráček slyšet, do otáček se sepne až při běhu náročnější aplikace.

Nejpodstatnější položku jsme si nechali na konec - výdrž notebooku je velmi slušná i pod náročnějšími vistami. V běžném redakčním testu, kdy přehráváme hudbu v programu WMP se zapnutou vizualizací a maximálním jasem displeje, vydrželo VAIO pracovat 4 hodiny a 16 minut. Maximální výdrž (jas displeje na nejnižší hodnotě, neběží žádná aplikace) činila 6 hodin a 31 minut. Při běžném používání tak lze pracovat okolo pěti hodin.

Závěr
Sony notebooky umí a řada Z je toho důkazem. Výtky směřují k někdy nepříliš přesvědčivému dílenskému zpracování, na druhou stranu klesající cena a skvělá výbava dávají na některé nedostatky zapomenout. Během začátku příštího roku se můžeme těšit na notebooky Samsung, které by mohly firmě Sony konkurovat, a ceny by proto mohly jít ještě dolů.

Sony VAIO VGN-Z11XN/B

Pokud jste si posteskli, že 56 000 Kč na úsporný notebook zrovna nemáte, zkuste se podívat po netboocích. Nabízejí srovnatelnou nebo i vyšší výdrž, rozdíly budete vnímat jen v provedení a nižším výpočetním výkonu.

 Sony VAIO VGN-Z11XN/B
 • procesor Intel Core 2 Duo P8600 (2,4 GHz, 3 MB L2 cache 1 066 MHz FSB, TDP 25 W)
 • paměť 4 GB, 1 066 MHz
 • disk 320 GB, 5 400 ot/min
 • grafika NVIDIA GF 9300M GS nebo integrovaná v chipsetu GM45
 • displej 13,1", 1 600 x 900, leštěný, LED
 • optická mechanika DVD SuperMulti
 • rozhraní: 2x USB 2.0, Firewire, HDMI, VGA, ExpressCard/34, čtečka SD karet a karet Memory Stick, dokovací port
 • další komunikace: wi-fi a/b/g/n, gigabitový ethernet, Bluetooth 2.0 + EDR, analogový modem 
 • poznámky: webová kamera VGA (640x480)
 • OS Windows Vista Business
 • rozměry 314 x 210 x 24,5 - 33
 • hmotnost 1,43 kg + 414 g adaptér
 • baterie 58 Wh
 • cena od 56 000 Kč s DPH 

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Nepochopil, co po něm chlípný esesák chtěl. Přežil pochod smrti

Tetovaná předloktí rodiny Taussigů.

Když bylo jeho synovi 11, uvědomil si, že ve stejném věku on musel do koncentráku. Proto se rozhodl své vzpomínky vydat...

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Evropský regulátor objevil nový problém Boeingu 737 Max s autopilotem

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Evropský úřad pro bezpečnost v letectví odhalil nový problém s uzemněnými letouny Boeing 737 Max. Chyba se týká funkce...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Další z rubriky

Počítač od Applu má držátka. Stojánek k displeji stojí přes 23 tisíc

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek....

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek. Mezi ty nejzajímavější patří zcela nový...

Abyste se nespálili: hned 17 notebooků se pyšní certifikací RTX Studio

Nálepka na notebooku Quadro RTX Studio

Na náročnější uživatele a zejména tvůrce obsahu míří nová platforma notebooků nazvaná Nvidia RTX Studio. Takto označené...

Huawei má problémy i v počítačích. Omezuje výrobu a ruší nový notebook

Trojice notebooků Huawei pro rok 2019. Zprava MateBook 13, 14 a X Pro.

Omezení, které řada amerických firem uplatnila na společnost Huawei, se vedle mobilních zařízení a infrastruktury...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 22 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz