Při letmém pohledu vypadá jako běžný ultrabook. Víko s displejem se otevírá zcela normálně, nelze odepnout, ani překlopit. Bližší pohled však odhalí drobnou mezeru mezi samotným displejem a ozdobným šedostříbrným rámečkem, který jej obepíná. V tomto rámečku je displej po stranách v polovině výšky ukotven dvojicí otočných kloubů.
Šťouchnutím prstu do kraje displeje jej horizontálně přetočíte o 180°, takže po zavření víka je displej na vnější straně a celé zařízení funguje jako tablet. Že to lze udělat během práce bez jakéhokoli ovlivnění operačního systému nebo aplikací, není třeba zdůrazňovat.
Změna z notebooku na tablet: displej stačí v rámečku otočit a přiklapnout ke klávesnici.
Nikdo by se však neměl pokusit tablet osamostatnit a vyndat z rámečku. Není to samostatně funkční jednotka a pro zprovoznění takto rozděleného celku by byl potřeba zásah servisu.
Solidní výkon ze solidních střev
Dell ukázal, že umí konfiguraci rozumně vyladit. S procesorem Intel Core i5-3427U získal v benchmarcích vyšší hodnocení než třeba Lenovo Yoga s silnějším procesorem i7. Na druhou stranu, třeba Panasonic dokázal ze stejného procesoru a čipové sady vyždímat ještě o trochu vyšší výkon.
Systém má k dispozici 4 GB operační paměti a SSD uložiště o kapacitě 128 GB z produkce Samsungu. Konektivitu zajišťuje výhradně Advanced-N bezdrátová karta od Intelu, díky které chytnete "n-kovou" wi-fi v pásmu 2,4 i 5 GHz, Bluetooth 4.0 a připojíte obrazovku pomocí bezdrátového přenosu WiDi.
Výkonové testyPC Mark 07: 4 842 bodů Cinebench R11.5 - Open GL: 14,7 fps ATTO (1MB soubor): čtení 19 MB/s, zápis 37 MB/s výdrž na baterie (s wi-fi): 5 hodin 44 minut |
Na výsledky benchmarků se můžete podívat do tabulky. Zdůraznili bychom především velmi slušné výsledky grafických testů a trochu nižší přenosové rychlosti u malých souborů. SSD od SanDisku v Asusu Taichi "svištělo" zhruba dvojnásobnou rychlostí.
Vzhledem k výkonu je velmi slušná i výdrž na baterie, při práci s wi-fi, kancelářskými aplikacemi a multimédii, surfování po internetu a s příjemně nastaveným jasem vydržel necelých šest hodin.
Chceme-li XPS12 srovnávat s tablety, pak vězte, že úkoly v testu SunSpider stihl průměrně za 217 ms a v testu GeekBench 2.0 získal 5 683 bodů. Jen pro představu: skóre testu GeekBench je kalibrováno tak, že 1 000 bodů je výsledek počítače Apple Power Mac G5. Jinými slovy, testovaný ultrabook/tablet má výkon jako 5,6 těchto Maců z roku 2003. Taky jste o něm tenkrát snili?
Ale zpátky do současnosti. Platí to o valné většině konvertibilních tabletů/ultrabooků a ani tentokrát nemůžeme jinak. Hmotnost 1,51 kg je příjemná u ultrabooku, ale na tablet, který máte většinu času držet v ruce, je to nepříjemně hodně. Pro představu, je to téměř trojnásobek tabletové části Aceru W510 (pravda, s mnohem méně výkonným procesorem Atom).
Perfektní displej, slabá kamera
Na IPS displej s úhlopříčkou 12,5 palce a rozlišením 1 920 × 1 080 obrazových bodů můžeme pět jen chválu. Má široké pozorovací úhly, perfektní jemnou kresbu a syté barvy - opravdu radost pohledět. Výhrady nemáme ani k dotykovému panelu. Dokáže rozpoznat až deset dotyků současně a je dostatečně přesný, takže i prstem lze rozumně ovládat nedotykové aplikace v normálním "Windows 7" rozhraní.
Kritičtí však musíme být k vestavěné kameře. V režimu videa má sice rozlišení 720p, ovšem v režimu foto jen dnes už směšných 0,9 Mpix. I při běžném osvětlení navíc její obraz docela šumí. Na Skype stačí, ale kvalitní obraz nečekejte.
Mnohem spokojenější jsme byli s vestavěnými reproduktory. Reprodukce vokálu je plná, maximální hlasitost je nadstandardně vysoká a dokonce ani nemáte pocit chybějících hloubek. Na poslech hudby samozřejmě doporučujeme sluchátka, nebo externí reproduktory. Na maličký konvertibilní ultrabook/tablet je to velmi slušný výkon.
Klávesnice je typu chiclet, dobře se na ní píše a kladné body získává i za podsvětlení. Touchpad je sice mutidotykový, ale měl by být přesnější. Při práci "jedním prstem" fungoval dobře, ale jinak spíše motivuje k využití dotykového displeje.
Kvalitní ultrabook, který se nestane okoukaným
V redakci máme radost, že se Dell pochlapil. XPS 12 Duo nám svoji kvalitou zpracování připomíná doby například perfektních notebooků XPS M1330 a naštěstí si nebere nic z jiného počinu od Dellu, notebooku Vostro 3350. To je nejpíše jeden z nejhorších notebooků, co kdy prošel dveřmi redakce.
XPS 12 nabízí elegantní neokoukanou konstrukci, vysoký výkon, výborný displej a na tablet velmi dobrý zvuk. Smířit se musíte s horší webovou kamerou, chybějící čtečkou SD karet a absentujícím 3G modemem. A taky vysokou cenou: 33 990 korun je opravdu docela hodně.