Zcela nová řada notebooků zatím obsahuje dva modely s jednoduchým názvem Studio XPS 13 a Studio XPS 16. Má jít o to nejlepší, co lze u Dellu zakoupit, ať již po stránce designu nebo výkonu.
Názvy napovídají, že se oba notebooky liší velikostí úhlopříčky displeje 13,3 palce, resp. 16 palců. Zajímavé je v tomto ohledu rozlišení. Na výběr bude více typů panelů, které mají v případě menší varianty rozlišení 1 280 x 800, větší verze pak s poměrem stran 16:9 rozlišení 1 366 x 768 nebo 1 920 x 1 080. Dle konkrétního panelu se mění rovněž maximální úroveň podsvícení (až 300 nits), výrobce dále slibuje nadstandardní náhledové úhly (až 100 stupňů).
Pokud by měl být Dell pozadu s designem, nikdy by na trhu neuspěl. Jak ukázal už u modelu XPS M1330 (recenze), navrhnout atraktivní notebook umí bez problémů. Obě novinky z tohoto designu do jisté míry vycházejí, hlavní změnou jsou použité materiály. Většina povrchu je provedena z leštěných plastů, okolo displeje nalezneme prvky z hliníku.
Víko displeje je na spodním okraji čalouněno pravou kůží.
A aby toho nebylo málo, klouby displeje září díky bílému podsvícení...
...podobně jako klávesnice a tlačítka touchpadu.
Linky obou notebooků jsou velmi jednoduché a design působí čistě. Špičkové šasi z netradičních materiálů kazí jen plochy z lesklých plastů. Asi nikoho nepřekvapí, že co je lesklé, na tom jsou snadno vidět otisky prstů. Na fotografiích sice plasty vypadají úžasně, předem však doporučujeme koupit utěrku z mikrovláken. Lesklé plasty se při otírání snadno poškrábou již obyčejným papírovým kapesníkem, bez jemného hadříku, např. na údržbu optiky, si brzy povrch svého notebooku při čištění poničíte.
Výbava nezůstává stranou
Oba notebooky mají slušnou výbavu, kterou je možné ještě navyšovat v konfigurátoru. Mezi rozhraními nechybí e-SATA pro připojení externích disků nebo digitální HDMI pro připojení displejů. Oba notebooky jsou vybaveny rovněž nástupcem HDMI/DVI, který se nazývá DisplayPort. Umožňuje vyšší datový tok (až 10,8 Gb/s) až na vzdálenost 3 metry, kdy maximální rozlišení může dosáhnout 2 560 x 1 600 pixelů, vzdálenost až 15 metrů je pak limitována rozlišením Full HD 1 920 x 1 080. Komunikace mezi zařízeními je šifrována pomocí 128bit AES.
Procesory a další komponenty lze vybrat s přihlédnutím k ceně na stránkách výrobce volitelně. Zajímavostí je volba grafické karty, u menší varianty lze vybírat z integrované NVIDIA GeForce 9400M (až 2 000 bodů v 3DMarku06, srovnání výkonu naleznete zde) nebo dedikované 9500M (až 3 700 bodů). Další možností je volba obou karet v režimu SLI s tím, že můžete využívat buď vyššího výkonu při nižší výdrži baterie, nebo prodloužit výdrž na maximum při zapojení méně výkonné grafiky. U většího modelu je pak k dispozici grafika ATI Mobility Radeon HD 3670 (až 4 700 bodů).
Z dalších cenných vlastností uvádí výrobce ještě možnost rozpoznání tváře při přihlašování do windows, světelný ukazatel stavu kapacity baterie, možnost volby Blu-ray mechaniky nebo nadprůměrný zvuk z integrovaných reproduktorů.
Výbava Dell Studio XPS 13 |
Samotná konfigurace se mění dle nabídky komponent v konfigurátoru.
|
Výbava Dell Studio XPS 16 |
Samotná konfigurace se mění dle nabídky komponent v konfigurátoru.
|
A jak je to s cenou?
Za svou vlajkovou loď si nechává Dell řádně zaplatit, v porovnání s jinými výrobci však vyjde cena překvapivě přívětivě. Studio XPS 13 můžete mít již od 43 000 Kč a Studio XPS 16 od 43 500 Kč včetně daně a dopravy k zákazníkovi. V ceně je dále tříletý NBD servis u zákazníka.
Jde však o doporučenou koncovou cenu, u prodejců budou hotové sestavy levnější. Například Dell XPS M1330 stojí v konfigurátoru na stránkách výrobce v základu přibližně 38 400 Kč včetně daně, hotovou konfiguraci od prodejce však lze koupit už za 29 000 Kč vč. DPH.