Údaje se liší kvůli rozdílné metodologii měření. Analytici obou firem se nicméně shodují, že růst loni táhla vysoká poptávka po noteboocích. Silná byla i poptávka celého firemního sektoru po modernizaci počítačového vybavení. Vývoj konce roku přitom nepotvrdil obavy z výrazného útlumu trhu. Podle IDC se světové dodávky PC zvedly meziročně o 13,7 procenta na 51,5 milionu.
Dell si upevnil světové prvenství před konkurenčním koncernem Hewlett-Packard, když zvýšil svůj podíl na trhu na 17,9 procenta z předloňských 16,7 procenta. Hewlett-Packard naopak ztratil na 15,8 procenta z předchozích 16,2 procenta. "HP měl slabší čtvrté čtvrtletí a jejich růst byl pod tempem celého trhu," uvedl podle agentury Reuters Charles Smulders z firmy Gartner. Naznačil, že právě tato slabost donutila firmu minulý týden oznámit reorganizaci. V ní HP začlení divizi osobních počítačů, která stěží dosahuje zisku, do výnosné divize Imaging and Printing, tedy zobrazovacích zařízení a tiskáren. Na třetím místě skončila IBM s 5,9 procenta trhu. Čtvrtá byla skupina Fujitsu Siemens (FSC) se čtyřmi procenty a pátý tchajwanský Acer s podílem 3,6 procenta. Zbývající výrobci mají na světovém trhu asi 53 procent.
Na americkém trhu je situace na prvních dvou příčkách stejná jako ve světě, na třetí místo se však dostala Gateway, která zde získala 6,4 procenta trhu. Obnovení zašlé slávy zažívá Apple Computer díky počítači iMac G5. Apple se dostal v USA na páté místo s podílem zvýšeným na 3,2 procenta z 2,9 procenta předloni.
Zdroj: ČTK