Eee PC 904

Eee PC 904 | foto: Jiří Zahrádka

Děláme pořádek u ASUSu. Přehled všech verzí netbooku Eee v ČR

  • 51
Netbook ASUS Eee má nejvíce verzí a vyznat se v rozdílech jednotlivých konfigurací není jednoduchá záležitost. Přinášíme souhrn všech parametrů.

Když jsme začátkem prázdnin vydávali přehled všech verzí "éček", doufali jsme, že vydrží aktuální alespoň do Vánoc. Bohužel ASUS stále chrlí nové a nové varianty, do konce roku jich má mít až 25 včetně různých barevných kombinací. Požádali jsme proto české zastoupení o údaje o všech modelech, které se mají u nás prodávat, a článek rozšířili o informace z několika předchozích recenzí.

Pokud se vám "éčko" nelíbí nebo se stále neorientujete na trhu s netbooky, může vám pomoci článek ze začátku tohoto týdne. Najdete v něm také odkazy na všechny doposud vydané recenze na našem serveru a odkazy na další informace od výrobců:

Shrnutí vlastností
Nejprve si ujasníme, jak vypadá konfigurace jednotlivých variant "éčka". Z následující tabulky lze vyčíst, v čem se liší jednotlivá označení A, H a HD. Ulehčíme vám práci - A značí verzi s procesorem Atom, H procesor Atom a pevný disk a písmenka HD procesor Celeron a pevný disk.

V následujících boxících je souhrn parametrů námi otestovaných verzí. Eee 900 se u nás s největší pravděpodobností neukáže. Verze Eee 900A bude mít zcela jiný design než ostatní modely. V přípravě je též luxusní verze Eee, jejíž konstrukce bude využívat hodnotnějších materiálů. O tomto "éčku" však zatím nemáme bližší informace.

 Výbava Eee PC
  • disk, paměť, procesor a displej dle konkrétní varianty
  • rozhraní: 3x USB, čtečka karet (SD, MMC), VGA, 2x audio
  • další výbava: webkamera
  • operační systém: Xandros (Linux), Windows XP
  • rozměry: 7" a 9" verze (225 x 160 x 20-32 mm); 10" verze (265 x 191 x 26-35 mm)
  • kompletní recenze zde

 Eee PC 1000

Největší verze s displejem o úhlopříčce 10 palců. Nabízí se otázka, nakolik je již toto řešení v souladu s původní myšlenkou o co nejjednodušší a nejmenší počítač, 10" úhlopříčku si ale žádali zákazníci. Rozlišení zůstává stejné (1 024 x 600) jako u menších variant, líbilo se nám kontrastnější podání barev a vyšší jas.

Velkým kladem této verze je zvětšení klávesnice, která si nezadá s "pořádnou" klávesnicí klasických notebooků. Rozložení zůstalo stejné, mezi jednotlivými kláveskami jsou ale nyní větší rozestupy, a psaní tak již není problematické ani pro "chlapy" (viz foto). Oproti předchozí verzi není v designu ani konstrukci rozdíl, netbook se prostě jenom zvětšil. Výdrž na baterii s SSD je srovnatelná s Eee 901, zapůjčené "éčko" mělo ale operační systém Linux a ten je oproti Windows XP nepatrně úspornější. Hmotnost činí 1,34 kg s SSD, verze H, popř. HD s pevným diskem jsou o 100 gramů těžší.

Vzhledem k co největší mobilitě nejspíše oblíbenost nebude taková jako u verze 901. Hmotnost i rozměry jsou v brašně již znát, displej má stejné rozlišení jako verze 901. Faktickou výhodou tak zůstává jen velikost klávesnice, která je pro psaní komfortnější.

Eee PC 1000

Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 1000



 Eee PC 904HD

Tomuto "éčku" jsme věnovali vlastní článek, více informací si tedy můžete přečíst v samostatném představení

Tato verze se vyznačuje několika důležitými parametry - lze ji zakoupit za 7 500 Kč, v ceně jsou i Windows XP. Šasi má novější, zaoblený design a stejnou velikost jako u Eee 1000 - má tedy větší klávesnici než další éčka řady 9xx, popř. 7xx. Cenu se podařilo udržet nízko díky 9" displeji, který je lemován dvojicí reproduktorů. Další výbavu tvoří Intel Celeron M, se kterým vydrží netbook běžet i více než 4 hodiny. Hmotnost tohoto "éčka" činí 1,39 kg. Vzhledem k ceně je tato verze jednou z nejzajímavějších pro koupi.

Eee PC 904Eee PC 904Eee PC 904
Eee PC 904Eee PC 904Eee PC 904

Eee PC 904

Eee PC 904Eee PC 904Eee PC 904
 



 Eee PC 901

Verze 901 je nejspíše nejoblíbenější. Oproti staršímu "éčku" 900 má vylepšený design a především nejnovější procesor Intel Atom.

Ten byl v námi zapůjčené verzi taktovaný na 1,6 GHz (Atom N270). Pod operačním systémem Windows XP, který mimochodem běhá i na takto slabých konfiguracích neuvěřitelně svižně, dosáhla výdrž při přehrávání hudby z internetu skvělých 5 hodin a 32 minut. Jas displeje byl nastaven na maximum. Letákovému údaji o maximální výdrži 10 hodin tak lze věřit. Novinkou je vestavěný bluetooth modul.

S tímto procesorem je malý netbook od firmy ASUS také velmi tichý a zahřívá se o poznání méně než starší verze s celeronem. Jak by také ne, když je maximální TDP (energie ztracená v podobě tepla) u procesoru Atom 2,5 W a u celeronu celých 5 W. Hmotnost činí 1,13 kg.

Doporučená koncová cena je od 9 100 Kč za verzi s 12GB SSD uložištěm. Na výběr budou jako vždy různé barevné varianty. Pokud si chcete "éčko" koupit, sáhněte rozhodně po této verzi - displej má již dobře použitelnou velikost a rozlišení, procesor je dostatečně rychlý a přitom úsporný, oproti 10" variantě má Eee 901 ještě přijatelnou hmotnost a velikost. Bere si zkrátka z každé varianty to nejlepší. Pánům s většími prsty ale nejspíše nezbude nic jiného, než se podívat po Eee 1000 (viz fotografie klávesnice).

Eee PC 901

Eee PC 901 Eee PC - dodávané koncovky pro síťové napájeníEee PC 1000Eee PC 1000Eee PC 901Eee PC 901Eee PC 901 Eee PC 901 Eee PC 901



ASUS Eee PC 900

Tato verze již disponuje 9" displejem, šasi je jinak shodné s nejstarší verzí 701. Shoda též panuje v konfiguraci, použitým procesorem je opět Intel Celeron, a výdrž tak opět není příliš potěšující. I přes vyšší spotřebu většího displeje vydrželo "éčko" přehrávat hudbu z adresy www.last.fm 3 hodiny a 1 minutu - výdrž je tak s předchozí verzí srovnatelná.

Výhradu jsme během testování měli k vyšší míře zahřívání, a tím i k hlučnosti integrovaného větráčku. Velikost klávesnice se nemění, rozestupy jsou minimální a především pánové s velkými prsty nemají psaní nejjednodušší. Hmotnost činí 1,01 kg.

Displej o úhlopříčce 9" a rozlišení 1 024 x 600 je již pro práci velmi příjemný a umožňuje i bezproblémové sledování filmů. Jiných zlepšení se toto "éčko" nedočkalo. Na českém trhu se nakonec nejspíše vůbec neukáže a není příliš čeho litovat.

ASUS Eee PC 900

ASUS Eee PC 900ASUS Eee PC 900ASUS Eee PC 900ASUS Eee PC 900 a Acer Aspire OneASUS Eee PC 900 a Acer Aspire OneASUS Eee PC 900 a Acer Aspire One



 ASUS Eee PC 701

Nejstarší model, prodávaný v současné době za cenu od 6 600 Kč včetně DPH. První číslo v označení vždy napovídá, jak je velká úhlopříčka displeje daného "éčka" - v tomto případě je to 7 palců. Právě u verze 701 patří velikost úhlopříčky k často kritizovaným parametrům. Pro práci je obraz s rozlišením 800 x 480 sice použitelný, o komfortu například při prohlížení webu se ale příliš mluvit nedá a je lepší připojit externí monitor. Další nevýhodu může ukrývat klávesnice s malými kláveskami. V takto malých počítačích, navíc za poměrně přijatelné sumy, si ale musíme na kompromisy zvyknout. Hmotnost činí 926 gramů.

Použitým procesorem je Intel Celeron, který nepatří k těm nejúspornějším a "éčko" s ním má výdrž přibližně 3 hodiny. Kapacity disků jsou minimální (nejčastěji 4 GB), úložný prostor se proto navyšuje použitím SD karet, jaké máte například ve fotoaparátu. Ty navýší cenu jen o pár set korun a navíc usnadní synchronizaci dat se stolním počítačem.

ASUS Eee

ASUS EeeASUS EeeASUS Eee a adaptér na listu papíru formátu A4ASUS EeeASUS Eee a 42" plazmová obrazovkaASUS Eee