DDR paměti s kapacitou 512MB již stojí běžně pod 2 000 Kč s DPH

aktualizováno 
Další příjemné slevy zasáhly oblast pamětí a procesorů na přelomu ledna a února. Kdo si počkal mohl v některých případech ušetřit i více než 10 % z cen ke konci ledna. Navíc se dá předpokládat, že se tento trend ještě chvíli udrží.
Po poměrně ospalém lednu se ceny procesorů a pamětí zase o něco rychleji vydaly vstříc ještě nižším cenám.

Paměti

Pokud někdo předpokládal, že vzhledem ke zpomalujícímu se poklesu cen pamětí, se trend co nejdříve obrátí a zákazníci budou čelit novému zdražování, mýlil se. V posledních 14 dnech se pokles cen v této oblasti mírně zrychlil.

Projevilo se to i u takového dinosaura, jako jsou SDR SDRAM paměti. O přibližně sedm procent je tak nyní nižší cena u 128- a 256MB modulu. Všechny paměti tohoto druhu se ostatně z hlediska cen nacházejí na svých historicky nejnižších hodnotách.

Navíc se v některých cenících objevila doposud nevídaná novinka SDR SDRAM paměť s kapacitou 1 GB. Její cena je však zhruba 4násobná oproti ceně 512MB modelu.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

U DDR SDRAM jsme také zaznamenali až 7% slevy, avšak v některých případech byla radost zkalena tím, že v minulém období tyto paměti zdražovaly. Z měsíčního pohledu se tak nejlépe dařilo 256MB modulu s taktem 266 MHz. Pokles jeho ceny dosáhl právě úrovně sedmi procent.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

K poměrně zajímavým slevám došlo u druhé generace DDR II SDRAM modelů. Zde se slevy dostaly až k úrovni 20 procent, ale i tak mají ještě tyto paměti na první generaci co dohánět.

Procesory

I v oblasti procesorů se více dařilo modelům značky AMD, které v průměru zlevňovaly o něco více než jejich největší soupeř, firma Intel.

V uplynulých 14 dnech také objevilo několik zajímavých informací o nových technologiích, které v budoucnu možná nahradí produkci procesorů, tak jak ji známe nyní. Objevila se také novinka s názvem Cell, kterou hodlá konsorcium firem v čela s IBM útočit na některé pozice doposud hájené AMD a Intelem. Prvního nasazení se Cell dočká v herní konzoli PlayStation 3.

AMD

Levnější řada procesorů AMD s označením Sempron připravila po předchozím mírném zdražení potenciálním zákazníkům příjemné překvapení. Například Sempron 2600+ je nyní o zhruba 9 % levnější než před dvěma týdny a o 8 % levnější než v první polovině ledna.

Někteří prodejci již do svých ceníků zařadili nový čip Sempron s jádrem Palermo, které je vyráběno pokročilou 90nm technologií. Starší Semprony s jádrem Paris se vyrábějí 130nm technologií.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

Pomalu ale jistě začínají opouštět trh procesory kdysi označované za vlajkové lodi firmy AMD v desktopové oblasti – čipy Athlon XP. Na své cestě do nenávratna však ještě zajisté stihnout potěšit mnoho příznivců. Začít si mnout ruce mohou například zájemci o Athlon XP 2600+, který je nyní o zhruba 12 % levnější, než před dvěma týdny a za měsíc tak již stačil shodit zhruba 15 procent.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Mnohem vlažněji se chovají ceny v případě Athlonů 64. Největší zaznamenaná sleva totiž v této oblasti nedosáhla ani čtyř procent. Těsně pod touto hranicí se totiž zastavil pokles ceny Athlonu 64 3200+.

Intel

Pokud jsme označili cenový vývoj u Athlonů 64 za vlažný, pak se v oblasti procesorů Celeron dá hovořit o nudě. Největší změna ceny se totiž jen líně přehoupla přes laťku jednoho procenta. Naštěstí se jednalo o pokles.

Graf vývoje cen procesorů Athlon 64 a Pentium 4

Podobný scénář jako u Athlonů 64 se odehrál i v oblasti čipů Pentium 4. Nejvýraznější slevy dosáhl model s taktem 3,2 GHz, který je tak nyní levnější o cca 3,5 procenta.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz