Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Ďábelsky rychlý notebook - první recenze MacBooku Pro v ČR

  9:00
Jako první internetový magazín v ČR jsme otestovali Rolls-Royce mezi notebooky - skvěle vybavený, ďábelsky rychlý a také pekelně drahý nový MacBook Pro.

MacBook Pro od firmy Apple | foto: Jiří Zahrádka

V našich končinách nepříliš známý MacBook Pro prošel hardwarovou revizí a lehčí úpravou nabízených portů, design zůstal nezměněn. Nakonec – proč měnit něco, co je dobré. Názor na originální tvary notebooku od americké firmy Apple, od které za poslední roky opisuje čím dál tím více konkurentů, si můžete udělat sami z přiložené fotogalerie. Fotografie umístěné v článku mají jako vždy větší rozlišení, takže se mohou při pomalejším připojení stahovat o něco déle.

MacBooky v kostce

Firma Apple dodává notebooky na trh již řadu let a v současnosti její úsilí zastupují na trhu dvě řady – levnější MacBook a luxusnější MacBook Pro. Rozdíl je na první pohled patrný především ve velikostech (nižší řada se vyrábí s displeji o velikosti 13“, vyšší řada má 15“ a 17“ displeje) a použitých materiálech (plast oproti hliníku). Obě řady byly s příchodem Santa Rosy upgradovány, dodávány jsou v několika konfiguracích a zákazníka může zajímat i to, že si lze na přání nechat vyměnit disk za rychlejší (160 GB s 7200 ot/min) popřípadě větší (až 200 GB pro 15" model a 250 GB pro 17" model, 4200 ot/min). V tabulce jsou uvedeny doporučené koncové ceny obou nových MacBooků včetně DPH, náš testovaný je zvýrazněn červenou barvou.

 

Apple MacBook

 

Apple MacBook Pro

2 GHz, 80 GB, combo, bílý - 31 950 Kč 15" 2,2 GHz, 120 GB, GF8600M GT 128 MB - 57 835 Kč
2,16 GHz, 120 GB, DVD SuperDrive, bílý - 37 780 Kč 15" 2,4 GHz, 160 GB, GF8600M GT 256 MB - 72 470 Kč
2,16 GHz, 160 GB, DVD SuperDrive, černý - 43 730 Kč 17" 2,4 GHz, 160 GB, GF8600M GT 256 MB - 81 280 Kč

Oproti předchůdcům se zvedá základní výbava - všechny MacBooky mají 1 GB operační paměti, verze Pro 2 GB. Maximem jsou přitom 2 GB RAM pro MacBooky a 4 GB RAM pro MacBooky Pro (oproti 3 GB předchozí verze). Procesory jsou nyní výše taktované, MacBook startuje na taktu 2 GHz oproti 1,83 GHz. 13" verze notebooků mají displeje s rozlišením 1280x800, 15" příjemných 1440x900 a 17" verze pak 1680x1050 (popř. je přichystáno i rozlišení 1920x1200). Podstatnou novinkou u displejů je LED podsvícení 15" displejů, které má vyšší životnost a menší spotřebu. Balení všech Maců obsahuje Apple Remote (tj. dálkové ovládání), verze Pro má navíc adaptér DVI-VGA. Skvělou vlastností MacBooku Pro, kterou levnější bratříček neoplývá, je bíle podsvícená klávesnice.

Testovaný model a jeho specifikace

Do redakce nám tedy přišel 15,4" notebook vážící jenom 2,54 kg, což je v této velikostní kategorii jedna z nejnižších hodnot. Ačkoli je notebook velice pevný a jeho HW konfigurace dokáže bez problémů konkurovat desktopům, design jej předurčuje především do domácího prostředí plného vlídného zacházení. Jako pracovní notebook do terénu MacBook ztrácí body svojí povrchovou úpravou, kde by mohly být brzy vidět šrámy, cenou a absencí dokovacího portu.

Design MacBooku se snaží maximálně se odlišit od ostatních značek a zachovat si tak punc výjimečnosti. Tu si ostatní výrobci chtějí zajistit extravagantními výstřelky, Apple šel ale jinou cestou a jeho notebooky mají čisté linie, decentně zaoblené hrany a minimum rušivých prvků. Síla všech MacBooků spočívá v detailech, na kterých je vidět práce kreativních konstruktérů s dostatkem neobvyklých řešení. Jako první u testovaného modelu na sebe strhne pozornost velké bílé logo výrobce ve tvaru nakousnutého jablíčka, které ve stříbrném víku displeje nikterak neruší a při zapnutém notebooku jemně září. Druhým, skvěle zpracovaným detailem je tlačítko pro otevření, lze jej snadno stisknout, je vyrobené z leštěného kovu a obsahuje bílou diodu informující o zapnutí notebooku (svítí) nebo jeho uspání (pulzně bliká). To je také jediná kontrolka, žádné jiné informující například o běhu disku na těle notebooku nenajdeme. Jednoduchost se ukáže i po otevření MacBooku Pro, klávesnici obdélníkového tvaru bez jakéhokoli zaoblení lemují dva reproduktory, z konceptu pak vyčnívá jenom neobvykle veliký touchpad a stříbrné tlačítko pro zapnutí v pravém horním rohu.

Logo AppleOtevíráníTlačítko zapnutí
Hardwarově není notebook žádným překvapením, MacBooky jsou již od svého uvedení na trh v roce 2006 osazovány procesory Intel. Apple od používání RISC procesorů PowerPC (poslední byl G4 v PowerBooku, již se neprodává) upustil z důvodu nižšího výkonu, než nabízela konkurence. Výsledky benchmarků napovídají, že to alespoň v oblasti výkonu nebyl špatný krok.

MacBook Pro je tedy založen na nejnovější platformě Santa Rosa od Intelu, tzn. základní deska je vybavena chipsetem Mobile Intel PM965 Express, osazena procesorem Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz, 4 MB L2 cache, 800 MHz FSB) a notebook dále obsahuje gigabitový ethernetový adaptér a bezdrátový adaptér WiFi 802.11n (nechybí ani Bluetooth 2.0).

V základu je osazení paměti realizováno dvojicí 1GB paměťových modulů DDR2 (PC2-5300,667 MHz) na celkovou velikost 2 GB, maximem jsou 4 GB RAM (do tohoto modelu za příplatek 8 092 Kč). Pevný disk má kapacitu 120 GB a 5400 otáček za minutu.

Podstatným prvkem celé sestavy je špičková grafická karta NVIDIA GeForce 8600M GT. Její jádro je taktované na 475 MHz, paměť na 700 MHz a v tomto případě má 128 MB vlastní GDDR3 paměti. Šířka sběrnice je 128 bitů, zajímavostí u této novinky jsou pipelines spojené dohromady - rozdělení na pixel a vertex pipelines nahradila NVIDIA jednotným názvem Stream Processors, které dělají potřebné výpočty dle momentálních požadavků. Kartu nelze považovat za vrcholový high-end, v noteboocích jsou však její výkony nadmíru uspokojivé.

Posledními parametry před samotným testováním jsou ještě porty - tato kapitola nebude dlouhá, neboť se jimi bohužel poměrně dost šetřilo. Na notebooku totiž najdeme jeden FireWire 400, jeden FireWire 800, pouze dva USB 2.0 porty, ExpressCard/34 slot a DVI (adaptér DVI - VGA je součástí balení). Absence čtečky karet popřípadě nedostatek USB portů lze považovat za velké mínus testovaného notebooku.


Z dalších konektorů nesmíme zapomenout ještě na kombinované optické digitální audio vstupy / výstupy, již zmíněný port RJ-45 pro gigabitový ethernet a bezpečnostní zámek Kensington. Z přiložených fotografií je vidět, jakou péči si designéři dali s integrací portů tak, aby co nejméně rušili celkový vzhled. Nejspíše proto byla zvolena slot-in (tedy bezdvířková) optická mechanika SuperDrive, která nabízí až 8x zápis nejpoužívanějších optických médií (DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW).

Pro ilustraci nápaditosti konstrukce jsem vybral tři fotografie. První ukazuje konektor napájecího adaptéru, která obsahuje supersvítivou diodu informující o probíhajícím nabíjení. Podstatou je však provedení konektoru - na jeho konci jsou magnety, díky nimž je k notebooku připojen bez mechanického jištění. Při náhodném zakopnutí o kabel tak konektor lehce vypadne a nehrozí pád notebooku. Druhým detailem je samotný adaptér, pro snadné složení obsahuje dva výsuvné držáčky, na které se kabel snadno namotá a navíc má snadno výměnné zástrčky. Poslední fotografie ukazuje baterii na spodní straně notebooku, v té je integrována pětice diod informující při vypnutém notebooku o zbývající kapacitě. Diody se rozsvítí při stisku kovového tlačítka umístěného vedle nich.

Detail konektoru pro napájení. Obvod tvoří silné magnety pro dobré držení na notebooku.
Detail síťového adaptéruDetail indikátoru stavu baterie

S magnety si tvůrci vyhráli i u zámků přidržujících víko displeje u těla notebooku. Při odklopeném displeji jsou zámky schovány ve víku, při jeho dovírání se v posledních několika milimetrech za pomoci přitažlivosti magnetů vysunou a jemně zaklapnou.

MacBook Pro v praxi

Jak si tedy nový Mac vedl v zátěžových testech a běžném životě?

MacBooky jsou standardně vybaveny operačním systémem OS X Tiger, Apple však umožňuje za pomoci tzv. BootCampu používat i běžná Windows (od konce března i Visty). Po nainstalování a rozběhnutí Windows XP jsme provedli 3DMarky a především pak PCMark05. Zde jsou výsledky:

 Benchmark  Skóre
 3DMark05  6410
 3DMark06  2826
 PCMark05   5019 

Bezpochyby se jedná o jeden z nejvýkonnějších notebooků, které jsme zatím měli v redakci. Notebook nebude mít žádné větší problémy se všemi současnými hrami a je vhodný i pro náročnější grafické aplikace.

Navzdory vysokému výkonu je MacBook Pro celkem úsporným notebookem. Při našem běžném redakčním testu výdrže (nepřetržité přehrávání hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací a plném podsvícení displeje) vydržel se standardní 60Wh baterií  2 hodiny a 43 minut. Při běžném pracovním vytížení nebyl díky displeji (viz dále) problém překročit 4 hodiny.

Při denním používání se notebook choval velice kultivovaně a byl téměř neslyšitelný. Během benchmarků se však až přespříliš zahříval a chlazení o sobě dávalo hlasitě vědět. O MacBoocích a jejich nadměrném zahřívání se obecně ví, na youtube lze dokonce nalézt uživatele, který si na spodní straně smaží vajíčka...

Na vině je především ultratenký profil notebooku (jeho výška je jen 2,59 cm) v kombinaci s jedním jediným otvorem pro nasávání vzduchu, jehož druhá část funguje zároveň jako výdech. K němu mám další výhradu - není nikterak zamřížkován, otvor vede přímo k základní desce notebooku. Společně s tvarováním výdechu tak není radno posouvat Maca po stole směrem dozadu, neboť do sebe ochotně nabere nečistoty. Vyzařované teplo je nepříjemné především na spodní straně notebooku a v dolní části displeje, klávesnice a opěrky pro ruce horké nejsou.

Spodní strana MacBooku Pro

Detail výdechu chlazení


Zahřívání a celkové hlučnosti se týká ještě jeden postřeh, Windows Macovi příliš nesvědčí. Při běhu OS X je více tichý a z míry ho vyvede až nějaká náročnější aplikace.

Kromě hlučnosti pod zátěží lze MacBook Pro již pouze chválit. Konstrukce je mimořádně pevná, všechno přesně lícuje a nevrže. Častou slabostí notebooků je prohýbání klávesnice, ta je zde však ve všech místech pevná a píše se na ní příjemně. Problémem je jiné rozložení kláves, než na které je uživatel PC zvyklý - co opravdu nepotěší je absence klávesy Del, místo které je tlačítko pro vysunutí optického disku. Užitečné je pak využít služeb programu Input Remapper pro Windows, ve kterém se klávesky různě předefinují a Delete tak může být na svém místě. Ocenit se musí skvělé podsvícení klávesnice, u kterého se dá nastavovat intenzita. Při práci v noci tak již netřeba používat lampičku, výdrž při běhu na baterie při 80% podsvícení (které je nastaveno i na fotografiích) zkrátilo dobu běhu odhadem o 15 minut (pod OS X). Klávesnice umí měnit svůj jas dle okolních světelných podmínek, podobně jako se přizpůsobuje displej.Kapitolou pro sebe je rozměrný touchpad. Využívá pouze jednoho tlačítka, umí však několik zajímavých funkcí. Předně je to rozeznání dotyku jedním a dvěma prsty, čímž se stává práce možná i rychlejší než při použití pravého a levého tlačítka; při dotyku dvěma prsty a současném stisknutí rozměrného tlačítka se otevře kontextová nabídka stejně jako při kliknutí pravým tlačítkem. Další funkcí je rolování, které není provedeno pomocí oblastí podél stran touchpadu. Stačí dát na dotykovou plochu dva prsty a rolovat po celé ploše ve čtyřech směrech. Během dvou minut se uživatel přeučí a už nechce jinak.

Posledním postřehem ke konstrukci a používání MacBooku je displej. Špičkové podání barev 15,4" matného displeje s rozlišením 1440 x 900, skvělá odezva a výborné náhledové úhly jsou jenom základem. Apple totiž tento notebook vybavil LED podsvícením, které šetří baterii a především má delší životnost. Černá je na displeji skutečně černá, i přes den nebylo nutné dávat jas displeje na maximum. K vysokému komfortu při čtení patří i čidlo indikující intenzitu okolního světla a rychle přizpůsobuje jas. Pokud například uživatel čte e-mail při zapnutém osvětlení v pokoji a někdo mu zhasne, MacBook Pro automaticky sníží podsvětlení displeje, aby nedošlo k nepříjemnému "oslepení". Při práci na slunci naopak zvyšuje intenzitu pro lepší čitelnost textu. Tato funkce může šetřit baterii například v budovách, neboť 100% jas nastavuje málokdy.

Jablečný software a konkurence Vist

Snad je zřejmé, že si vývojáři Applu a zpravidla i jejich uživatelé rádi hrají. OS X nabízí nepřeberné možnosti a uživatele neomezuje tak nepříjemně jako konkurenční Visty. Srovnání obou operačních systémů je nasnadě, neboť oba sázejí především na grafické efekty a bezpečnost. OS X je unixový operační systém a uživatel tak má kontrolu nad vším, co se zrovna děje. Velké množství nastavení a různých "vychytávek" překračuje rámec této recenze, pro neznalé alespoň přikládám screen prostředí Mac OS X v10.4 Tiger.

Na obrázku je vidět otevřené okno Windows XP, které běží ve virtuálním prostředí Paralles Desktop. V tomto programu lze nastavit velikost operační paměti a další parametry pro spuštění více rozšířeného operačního systému z prostředí nadřazeného OS X. Jako nouzové řešení je to skvělá věc, Windows se spustí do 30 sekund, notebook se ale postupně začíná zatěžovat a tím i nepříjemně zahřívat. Pro plnohodnotnou práci je lepší počítač zrestartovat a nabootovat pomocí BootCampu do "opravdových" Windows. Windows spuštěné v Parallels Desktop a přes BootCamp jsou zcela odlišné systémy, nejsou propojené.

Od nastavování zapnutí notebooku v určitý čas přes perfektní správu sítě musím OS X pochválit také za skvělou stabilitu během testování, minimální zatěžování procesoru a o něco delší výdrž při běhu na baterie než v případě spuštěných Windows. Na OS X lze nalézt skvělé utility a prográmky, v redakci jsme vyzkoušeli především iAlertU, který po zamčení dálkovým ovládáním reaguje na otřesy a při sebemenším pohybu MacBooku spustí poplach. Zloděje pak nafotí integrovanou web kamerou iSight, čímž jsme si také odbyli testovací foto.

Zloděj z redakce Audio-Video


K dalším programům využívajícím otřesy notebooku patří například BumpTunes, který umožňuje přeskočit skladbu při poslechu v iTunes pouhým klepnutím do displeje.

Závěr a zhodnocení notebooku

Na MacBook Pro si netřeba zvykat dlouho, stejně jako na všechno dobré v životě. K záporům patří malá výbava porty, konkurence je v tomto ohledu napřed. Nadměrné zahřívání při využívání výkonového potenciálu notebooku se dá v případě umístění na stůl vydržet, je to daň za originální koncepci. Posledním záporem je vyšší pořizovací cena, při porovnání s podobně vybavenými notebooky si český Apple nenechává zaplatit málo. Na druhou stranu - exkluzivita něco stojí.

 

 Specifikace Apple MacBook Pro
 • Procesor Intel Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz, 4 MB L2 cache, 800 MHz FSB)
 • Paměť 2x 1 GB DDR2, PC2-5300, 2 sloty, max 4 GB RAM
 • HDD 120 GB, 5400 ot/min, SATA
 • Optická mechanika 8x SuperDrive, MATSHITA DVD-R, UJ-857E, slot-in
 • Grafika NVIDIA GeForce 8600M GT, 128 MB GDDR3 VRAM
 • Displej 15,4" 1440x900, matné TFT LCD
 • Rozhraní:  FireWire 400, FireWire 800, 2x USB 2.0, ExpressCard/34 slot, DVI, gigabitový ethernet (RJ-45), 2x optický digitální audio vstup/výstup
 • Další komunikace: AirPort Extreme (802.11n), Bluetooth 2.0+EDR
 • Operační systém: Mac OS X v10.4 Tiger
 • Baterie 60 Wh
 • Hmotnost 2,54 kg
 • Rozměry 35,8 cm x 24,4 cm x 2,59 cm
 • Záruka 2 roky, možnost pouze 1 roku pro ušetření cca 2 200 Kč
 • Cena 57 835 Kč 
 • Poznámky: Od začátku června lze pořídit zvýhodněná Windows s programem Parallels Desktop:

  Balíček Windows XP Home:
  Parallels Desktop 2.5 cz + Win XPh SP2
  3299 Kč včetně DPH.

  Balíček Windows XP Pro:
  Parallels Desktop 2.5 cz + Win XP Pro SP2
  5099 Kč včetně DPH.

Autoři:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

 • Nejčtenější

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

Nová baterie z Česka využívá vodu, zinek a grafit. Bude levná a nemá vybuchovat

Vědci z české Akademie věd si nechali patentovat nový druh vodné baterie, která nemůže z principu začít hořet, a tím...

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tma, zima a výpadek mobilů. Blackout by země rozhodil na měsíce, říká Cílek

Premium Neteče voda, nejezdí výtahy, vlaky, tramvaje, nefungují bankomaty, zavírají se obchody, školy, benzinky i banky....

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

 • Další z rubriky

Nvidia nakonec čipovou společnost ARM asi nekoupí. Na vině jsou regulátoři

Je to již rok a půl co společnost Nvidia oznámila, že kupuje za 40 miliard dolarů společnost ARM, která designuje...

Nejzajímavější notebooky, které si letos budete moct koupit

Na veletrhu CES 2022 byla představena spousta nových notebooků, které míří na letošní trh. Všechny mají nově...

Intel ukázal, co jeho čipy dovedou ve škodovce i vašem příštím notebooku

Konference Intelu ukázala, že navzdory čipové krizi se vývoj nezastavil a z linek již sjíždějí nové mobilní čipy...

Prvotřídní tma i jas. Revoluční televizor spojuje výhody technologií

Společnost Sony na veletrhu CES 2022 představila televizor Bravia A95K s novou technologií zobrazovače nazvanou...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...