Čtečky elektronických knih se budou letos skvěle prodávat, tvrdí LG

  12:42aktualizováno  12:42
Podle společnosti LG Display, která vyrábí speciální displeje do čteček elektronických knih, naroste letos zájem o tato zařízení až o 78 procent. Nastupující tablety v čele s iPadem prý trh neohrozí. Naopak podpoří jeho růst.

Mezi velmi kvalitní čtečky patří iRiver Story | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

LG Display předpovídá, že se letos prodá osm až devět milionů kusů e-readerů neboli čteček elektronických knih. Tato zařízení nejsou vybavena klasickým displejem (LCD, OLED, atd), ale takzvaným e-ink zobrazovačem. Je černobílý a na první pohled může připomínat papír. O technologii e-ink si přečtěte v recenzi první čtečky v Česku zde.

Text i obrázky na něm vydrží bez přísunu energie velmi dlouho a čtenář si tedy může nechat svoji knihu doslova rozečtenou i týdny. Displej je skvěle čitelný i na slunci. V noci si však na něj musíte svítit, protože nejde podsvítit. Nedokáže také zobrazit video.

Co dokáže čtečka elektronických knih

iriver story

Dodávky e-ink displejů za minulý rok vyskočily pětkrát, na pět milionů jednotek. Podle agentury DisplaySearch se o to postarala především zařízení Kindle od Amazonu a Sony Reader.

Podle LG prodeji čteček paradoxně pomůže i masivní nástup zařízení jako je iPad od firmy Apple. Firma však nadále věří, že hlavním proudem na trhu s elektronickými knihami zůstanou krabičky s omezenými multimediálními funkcemi. "Čtenáři chtějí mít ze čtení pořádný zážitek," uvedla společnost LG Display.

Letošní vstup iPadu na trh vyvolal otázky, jestli nebude pro specializované čtečky hrozbou. Podle LG Display bude ale spíš přínosem. Manažeři společnosti se totiž domnívají, že uživatelé se díky iPadu o elektronických knihách víc dozvědí.

Co dokáže iPad

nový fenomén na trhu

Tvrzení je to odvážné. Už s ohledem na cenu, která je u e-ink čteček obecně relativně vysoká. Například Kindle se prodává za 259 dolarů, Sony stojí podle typu od 170 do 350 dolarů. Všechna tato zařízení jsou přitom pouze jednoúčelová. Nejlevnější iPad pak pořídíte už za 499 dolarů a z pohledu konzumenta veškerého internetového obsahu pohodlně zastane i netbook. Knihy, časopisy a noviny se na něm dají samozřejmě velmi pohodlně číst také a dokonce mají barevné ilustrace a třeba i videa. Podrobné informace o iPadu najdete zde.

Nevýhodou tabletů (např. iPad) je oproti e-readerům kratší výdrž akumulátoru a horší čitelnost na slunci.

Jak souboj obou platforem dopadne, ukážou nejspíš Vánoce. Odborníci nicméně už varovali, že trh není nafukovací a hráčů je na něm příliš mnoho - více zde. Největší prodejce elektronických knih Amazon si zatím pro jistotu ke své čtečce Kindle pořídil i speciální aplikaci pro iPad.

Jen v Americe se na trhu například nově objevila čtecí zařízení Nook od největšího amerického knihkupectví Barnes & Noble, Que od firmy Plastic Logic nebo Skiff od společnosti Hearst.

Elektronické panely od LG Display již využívají zařízení Sony Reader a Skiff.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Najdete na iDNES.cz