Compaq projektor MP2800 recenze II.

aktualizováno 
Promítáme na budovy - z kapsy: světelnost dostatečná i pro večerní projekce v amfiteátru - a nástroj si přinesete "hozený" přes rameno. Příležitost otestovat "high-end" mobilní projektor Compaqu M2800 jsme si nenechali ujít. 2.část.

Zapojení a instalace - otázka desítek vteřin

Zasunout poslední a máte hotovo. Déle než instalace kabeláže bude pravděpodobnětrvat vhodné zaostření a upravení obrazu pro konkrétní promítací podmínky.Pro skutečné profesionální nasazení disponuje MP2800 i S-video a DFP digitálnímvstupem - videokartu s digitálním výstupem se nám nepodařilo do uzávěrkyzapůjčit, S-video propojení fungovalo bez výhrad.

Inteligentní nastavení - záležitost automatiky

Zapínáme. "Modrá obrazovka!" - zde však čistě modrá pouzejako testovací vzorek. Po inicializace Compaq "prohlédne" všechnavstupní rozhraní a v případě vícero aktivních (např.notebook avideokamera současně) vybídne k přepnutí, pokud zvolil nevhodný.

Automaticky se zdroji signálu přizpůsobí velikost obrazu - respektiveprojektor přepočítání vstupní rozlišení a frekvenci přednastavenýmiparametry a zobrazí jej na maximální ploše.

Manuální doladění - pro fajnšmekry, výjimečně nutnost

Zdeto není vada projektoru - pokud promítáte z boku, s nevhodně umístěným plátnem,zde Vám již automatika na pomoc nepřispěchá: do určité míry můžetepomocí digitálních úprav obrazu vyvážit i nevyhovující úhel. Vždy všakplatí: pokud můžete, natočte plátno, postavte projektor na výhodnější místo.Nastavení úhlové korekce (keystone) zabírá čas a hodí se do opravdunevyhovujících podmínek.

Menu a ovládání - není to hračka

Zvyknout si na ovladač a simulovanou myš není snadné: palcem pohybujetekulatým tlačítkem (velmi velký trackpoint), a levý tlačítko "myši"máte na spodní straně (!) ovládání - logické umístění, po zacvičenísi zvyknete. Princip ovládání vlastních funkcí projektoru je podobný procházeníOSD menu monitoru.

Výkon - maximální světelnost v minimálním balení

Obrazem je Compaq "standardní vyšší" třída - postaven na čipuDLT z dílen Texas Instruments s XGA rozlišením 1024 x 768 bodů. Hlavníinovací dvoutisícosmistovky je však výkonnější lampa - nově se dostala přes"magickou" hranici 1000 luxů: 1200lx stačí v temném prostředí ina venkovní promítání (testováno - obraz na 4 patra OK) nebo do místnostise zataženými závěsy, avšak alespoň relativním dostatkem světla pro psanípoznámek.

Pocitya dojmy - hodně vylepšení, chybí PIP

Jedinou skutečnou výhradou je tak absence funkce známé z dražšíchtelevizí jako Picture In Picture, tedy možnost sledovat dva obrazové zdrojesoučasně: původní (např. obraz z notebooku) na celé ploše projekce aalternativní vstup (videokamera) v malém okénku - velmi vhodné pro přípravua správné načasování prezentace s vícero vstupy (např. Powerpointíprezentace kombinovaná s konkrétní demonstrací živé situace zvideokamery). Nicméně, toto u MP2800 nenajdete - můžete přepínat libovolněmezi zdroji, oba dva však na obrazovku nesměstnáte. Proč Compaq vypustil užjednou integrovanou, užitečnou funkci v jinak velmi podobných modelech?!

Předností je přiložený kabel pro aktivaci dálkové "myši":na jednom kabelu máte jak PS/2, tak USB konektor - zajímavá"rozdvojka", rozhodně příhodná při prezentacích s rozličnýmistroji. Multimediální modul umožňuje připojit širokou škálu rozhraní,prakticky od analogové televize přes s-video kamery a VGA notebooků až poDVD přehrávače s digitálním DFP rozhraním. Velmi šikovná je integracereproduktoru do modulu: když je to nutné, nahradí při prezentaci pro maximálnědeset lidí i audio soustavu.

Relativně snadné ovládání, dostatek funkcí pro manuální doladění apřitom současně inteligentní automatika z projektoru dělají nástroj téměřpro každého - pokud zvládáte ovládání televize, tento projektor není omnoho náročnější.

Závěrem

Vhodný zákazník - pro koho a komu?

Tento projektor zřejmě cenou předčí Váš notebook, takže pro individuálnízájemce je vhodný pouze jako náhrada domácí televize (SONY s metrovouobrazovkou). Primární použití najde všude tam, kde je třeba mít kdispozici výkonný projekční nástroj pro vnitřní použití firmy - a v případěpotřeby je otázkou chvíle vzít jej s notebookem přes rameno a odprezentovatse stejným přesvědčovacím efektem u klienta.

Optimální nasazení? Práce i zábava.

Samozřejmě, právě s dodávaným multimédia modulem poskytuje univerzálnost,která nevylučuje jeho použití ani v oblasti domácí (zaměstnanecké:) zábavy- svým výkonem a možnostmi nastavení plně splňuje nároky kladené na špičkovédomácí kino. Těžko to bude primární použití, ale právě díky svémobilitě se toto "dodatečné" využití přímo nabízí.

Poznámka redakce: vzhledem k především výkonovým inovacímdoporučujeme zájemcům o tento projektor recenzi modelu MP1800, kteráprobírá některé aspekty testu podrobněji.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Najdete na iDNES.cz