
Numericky nejnižší Compaqovská řada - N115 míří do oblasti levnějších notebooků pro domácnosti, živnostníky a do malých a středních podniků - ale při tom se může poměřovat i s business notebooky, a za určitých okolností Vám může nahradit i malou pracovní stanici. Při tom všem za poměrně přijatelnou cenu. Výsledek, který nelze vždy od notebooku nižší střední či lepší vstupní kategorie čekat.
Evo s mobilním Athlonem však nezklamalo. Dorazilo v krabici rozumné velikosti (zn."pod paži"), krom dokumentace a adaptéru již vše bylo integrováno - žádné moduly či přebytečné příslušenství. Stačí jen nabít a jít.

Stříbrnočerný hranol, s nepřehlédnutelným kulatým logem Compaq a příjemně zaoblenými rohy svým tvarem neurazí. I když si troufl opustit hranatou strohost typickou pro starší notebooky, svými tvary je ještě na hony vzdálen extrémům typu iMac. Rozumně oblá linie, která nemá tendenci prorážet rohy tašek či dloubat okolí. Černá a stříbrná jsou zachovány i pod víkem - klávesnice v černé barvně, s jasným bílým popisem, touchpad v šedostříbrné, opěrka kombinuje obojí. Velice elegantně vypadají reproduktory JBL Pro zabudované na hraně opěrky a čela notebooku.
Nepřehlédnutelné je samozřejmě logo Microsoft Windows XP. A tak nás nijak nepřekvapilo, co jsme našli pod kapotou - nabootování netrvá nijak dlouho a pak Vás vítá obrazovka Windows XP. Vše ukázkově předinstalováno, krom základních Windows jen utility navíc, žádný softwarový balíček zdarma v ceně.

Prohlídka začala u hardwaru - o většinu funkcí se stará vysoce integrovaná sada VIA Twister, s grafikou S3 Twister K, která je postavena na Savage jádru, s videopamětí sdílenou a ubírající z operační paměti 16 MB. Vzhledem ke standardnímu vybavení 256 MB paměti se však toto projevuje jen minimálně. Pevný disk 20 GB a DVD mechanika Toshiba vhodně dokreslují obrázek. Opomenuta nebyla ani komunikace - Conexant faxmodem standardu V.92 (už aby ho podporovali všichni naši provideři), Realtek RTL8139 FastEthernet síť, bezdrát zatím není. O zvuk se stará čip SoundMax, jednomu slotu PCMCIA velí řadič Texas Instruments a zbytek má pod palcem čipová sada.

Na výsledky benchmarkových testů jsme byli docela zvědaví - pokud jste si přečetli naši sérii o srovnání mobilních procesorů Celeron, Athlon XP a stolních Pentium 4 a Pentium III z minulého týdne, ledacos již víte. AMD Athlon XP se tam projevil jako špičkový současný procesor, který s čestnou výjimkou aplikací optimalizovaných pro Pentium 4 může bez obav soutěžit ve všech kategoriích s procesory Intel a dodává velice podobný výkon. Přesto - vzhledem k nasazené ceně vychází ze srovnání s procesory Celeron 1,13 a 1,2 GHz s celkovou hodnotou nižší. Celerony vycházejí v sestavách s integrovanou grafikou levněji a nabízí obdobný či lepší výkon. Oproti Celeronům však mobilní Athlon nabízí regulaci napětí a výkonu, která umožňuje šetřit energií efektivněji nežli v případě Celronů.

Podobné by platilo pro integrovanou čipovou sadu - ve srovnání s jakýmkoliv starším modelem vychází ze srovnání se ctí, s výjimkou nejmodernější též integrované sady Intel Almador 830MG - ta nabízí výkon opět o něco vyšší, při cenách jí vybavených notebooků obdobných s Evem N115. Čest Evu dělají ostatní periferie, síťová karta fungovala v našich testech spolehlivě, modem se běžně spojoval na rychlostecch od 44 do 48 kbit/s i na problematických linkách a spojení držel stabilně po několik hodin.
Pokračování recenze naleznete zde.